Köşe YazılarıManşet

Sarıyer’i kim kazanacak?

SARİYERGAZETESİ.COM – BEKİR BATU – KÖŞE YAZISI

24 Haziran seçimlerinde “Başkanlık” yarışını kazanan AK Parti, siyasi kulislere yansıyan bilgilere göre Kasım ayında baskın bir yerel seçime gitmeyi düşünüyor. Görünen o ki AKP; CHP’de seçim sonrası oluşan moral bozukluğunu ve İnce ile Kılıçdaroğlu arasında yaşanan koltuk savaşını fırsata çevirmek istiyor. AK Parti’nin gözüyle sürece bakarsak; CHP’nin elindeki belediyeleri alabilmek için oldukça uygun bir zamanlama…

Peki Sarıyer’deki belediye seçiminde nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Hiç unutmamak gerekir ki; siyasette bir gün bile çok önemlidir. Bunu en yakın 24 Haziran seçiminde yaşadık. Bu seçimde insanlar tatillerini yarıda kesip, onca zahmete katlanıp yaşadıkları şehirlere geri dönerek oylarını kullandı. Neredeyse yüzde 90 oranında rekor bir katılım sağlandı. Seçmen var gücüyle sandığa yüklendi.

Peki sonra ne oldu?

Milyonlarca seçmenin arkasından gittiği, herkesten çok güvendiği ve adeta son çare olarak gördüğü isimler seçim gecesi ortadan kayboldu. YSK önünde kamp kurma sözü verenler, o gece sırra kadem bastı, üstelik bugün bile o gecenin gizemi çözülemedi. Artık iş işten geçti, seçmen kendisine yapılan ihaneti gördü.

O gün tatillerini yarıda keserek, her türlü zorluğa göğüs gererek sandığa koşa koşa gidenler, şimdilerde acaba neler hissediyor?

Bugün seçim olsa özellikle CHP seçmeni acaba yine aynı heyecanla sandığa koşar mı? O gece büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve adeta ihanete uğradığını düşünen seçmenler bu kez kimlere güvenecek?

CHP seçmeni genel olarak sandığa küsmüş, partisine kırılmış durumda… Şuan ki ruh hali böyle devam ederse özellikle CHP’de ciddi bir kesim sandığa gitmeyecek. Öyle ki pek çoğu seçimlerde oy kullanmaya gitmeyerek kendi partisinden hesap sormak niyetinde…

Türkiye genelinde yapılacak belediye seçimlerinde CHP’nin önündeki en büyük engel bu. Sarıyer’de de durum farksız. Partisine güvenmeyen ve küsen o kitleyi tekrar sandığa götürebilmek mümkün olur mu bunu zaman gösterecek. CHP eğer bunu başaramazsa sadece Sarıyer’de değil her ilçede sıkıntı yaşar.

24 Haziran seçimlerinde elde edilen sonuçlar üzerinden yerel seçim hesabı yapmak yanlış. Çünkü seçmenin ruh hali ve psikolojisi yaşanan olaylara göre sürekli değişebilir. Asıl önemli olan şuan ki durumu çok iyi okuyabilmek.

Sarıyer’de seçimlerin iki favori partisi CHP ve AK Parti belediye için kıran kırana mücadele edecek. Sokaktaki ruh haline bakılırsa iki parti arasındaki oy oranı bir birine yakın. İşte bu yüzden yarışı adayların kişisel oyları belirleyecek. Kritik noktadaki MHP, İYİ Parti ve HDP tabanını da bu yarışta yok saymak büyük hata olur. Siyasi partiler adaylarını şimdiden belirlemeli ve sokağa çıkarmalıdır. Erken kalkan erken yol alır sözünü unutmamak gerekir. İsmi erken açıklanan aday yıpratılır mantığı yanlıştır. Aday dürüstse, geçmişi temizse ve saygın bir kişiyse kimse onu yıpratamaz, ancak kişi sorunluysa erken ya da geç açıklanması bir şeyi değiştirmez. Aksine ismi erken açıklananlar seçmen gözündeki eksiklerini giderebilmek ve geçmişteki hatalarını temizleyebilmek için zaman kazanmış olurlar. CHP’deki genel başkanlık yarışı netleşmeden adayların açıklanması biraz zor görünüyor, ancak diğer partiler en kısa sürede adaylarını açıklamalı.

Sarıyer seçimlerini hiç kimse kendisi açısından çantada keklik görmesin. Her partiyi zorlu bir süreç bekliyor. AKP eğer belediyeyi kazanmak istiyorsa daha çok çalışmalı ve daha çok mücadele etmeli. Zira mevcut durumda avantaj, parti içindeki sorunlara rağmen CHP’den yana. CHP eğer Sarıyer’i kaptırmak istemiyorsa, tüm yükün Şükrü Genç üzerinde kurulduğu bir süreci ısrarla sürdürmeyi bırakmalı. Sarıyer halkına karşı taşınan sorumluluk sadece belediye üzerine yıkılmamalı, partiye de bölüştürülmeli. Sarıyer Belediyesi’nin çalışması CHP İlçe Teşkilatı’nın üzerindeki sorumluluğu kaldırmaz. Sadece belediye çalışmaları üzerinden seçimin tekrar kazanılabileceği hesabıyla yola devam edilemez. Herkes omuz omuza verip elini taşın altına koyabilmeli.

Sevgiyle kalın….

 

 

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler