Köşe YazılarıManşet

Siyasette “çantada keklik” olmaz!

BEKİR BATU YAZDI…

Türkiye 31 Mart 2019’da yerel seçimlere gidiyor. 24 Haziran’dan sonra yine ülkecek sandığa gideceğiz. Elbette aynı heyecan ve motivasyonla değil. Sarıyer siyasetinde şu günlerde aday adayları Ankara nezdindeki kulislerini arttırdı. En çok merak edilen şey acaba CHP ve AKP’nin adayı kim olacak?

Belediye seçiminde AK Parti ve MHP’nin, büyük olasılıkla Cumhur İttifakı’nın devamı olarak ortak hareket etmesi bekleniyor. Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ittifaktan yana söylemleri bu sürecin kabaca şekillendiğini gösteriyor. Ancak elbette siyasette her an her şey değişebilir. AK Parti ve MHP’nin Sarıyer’de yapacağı bir ittifak seçimin kaderinin şekillenmesinde etkili olacak, ancak tek başına asla belirleyici olamayacak. Sarıyer’de belediye başkanlığı artık aslanın ağzında. Seçimin iki favori partisi CHP ve AKP’de adayların kim olacağı bu yüzden çok önemli. Ancak seçimde özellikle HDP seçmeninin tavrı çok belirleyici olacak.

24 Haziran’da Sarıyer’de, HDP’ye giden her oyun 31 Mart seçimlerinde yeniden CHP’ye döneceğini hayal etmek büyük bir hata olur. Zira HDP aldığı 22 bin oyla, 3. parti olduğu Sarıyer’de bundan sonra siyasette çok daha iddialı bir yol haritası izleyecektir. HDP belki bu seçimde belediye başkan adayı çıkarabilir, olmadı en azından meclise belediye meclis üyesi sokmak isteyecektir. 24 Haziran’da AKP ve CHP’den sonra 3. olmuş bir HDP’nin bundan sonra siyaset arenasında yer almak istemesi kaçınılmazdır. İYİ Parti ve MHP’den bile çok oy almış bir HDP’nin izleyeceği yol 31 Mart seçimlerinin kaderini de belirleyecektir.

HDP’nin CHP’yle görünür bir pazarlık ve ittifak yapması, bu durumdan rahatsız olacak seçmenin de kaçmasına neden olabilir. İYİ Parti’ye oy vermiş milliyetçi oylar bu süreçte yuvaya yani MHP’ye dolaylı olarak da AKP’ye dönebilir. Sarıyer’de CHP, 24 Haziran gecesi yaşanan hayal kırıklığına rağmen kendi seçmenini ve bazı camiaları çantada keklik görmeye devam ediyor. CHP, kendi içindeki küskün ve kızgın seçmenin tepkisini belli ki ciddiye almış değil. Özellikle Alevi kesiminin oylarını çantada keklik görmek, siyaseten ölümcül bir hata olur. Öyle ki Sarıyer’de alevi camiasından pek çok önemli ismin daha şimdiden AKP’den aday adayı olacak bazı isimlerle çok yakın temas içinde olduklarını biliyoruz.

Bu durumda CHP ve olası en şanslı adayı Şükrü Genç, daha dikkatli bir siyaset izlemeli. Sarıyer’de dengelerin her an değişebileceği ve seçim üzeri patlayacak ses getirici kimi dosyalarla rüzgarın bir anda değişebileceği asla unutulmamalı. Unutmamalı ki Sarıyer, siyasi yaşamında “Sorun yok. Seçimi yüzde yüz kazanıyoruz” diye düşünmüş eski siyasetçilerin çöplüğüne dönmüş durumda. Son pişmanlık asla fayda etmez! Siyasetçilerin bir hesabı varsa, elbette seçmenin de bir hesabı vardır. Kimi zaman evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir