Kültür-SanatManşet

DR. HAYAL KÖKSAL’DAN “İMECE İLE YENİDEN KÖY ENSTİTÜLERİ”

Bu kitap Köy Enstitülü öğretmenlerde yetişip eğitime kırk bir yılını vermiş bir Eğitim Enstitüsü mezununun gençleri de işin içine katarak “Hayâlleri Gerçeğe döndürme” öyküsüdür.

Dr. Hayal KÖKSAL

Dr. Hayal Köksal’ın “uzman bir eğitimci, akademisyen” gözüyle hazırladığı “İmece ile Yeniden Köy Enstitüleri” adlı son kitabı  “Köy Enstitüleri ve imece anlayışını günümüz çağdaş eğitimi ve kalite yaklaşımıyla ile toplumsal yaşama kazandıran tarihe bir not düşmek ve gençlere umut vermek amacıyla yazılmış,  uygulamalı projeler üreten çok değerli, önemli ve örnek bir yapıt.

Prof. Dr. Ayhan ALKIŞ

 

Hayal Köksal’ın son kitabı “İmece ile Yeniden Köy Enstitüleri ”nin bir bölümünü, özet ve içeriğini büyük bir memnuniyetle okudum. Dr. Köksal’ın Türkiye’de bir zamanlar köyü ve köylüyü kalkındırma projesi olarak Atatürk tarafından başlatılan “Köy Enstitüleri” açmak fikrinin yeniden Türkiye’de, Hindistan ya da dünyanın herhangi bir ülkesindeki kırsal alanlarda bir eğitim projesi olarak güncelleştirerek çalışılır hale getirilmesi düşüncesini ve bunu genç öğretmen adaylarıyla paylaşıyor olması fikrini takdir ettim.

Dr. Jagdish GANDHI

İmece ile Yeniden Köy Enstitüleri” geçmişin köy yaşamında eğitimin temellerini atan harika bir sistemle modern çağ yaklaşımlarını bir sanat eseri becerisiyle yoğurarak okuyucuyla buluşturan bir eser. Bilgi ve sevecenliği bir arada bünyesinde barındırmayı başarmış olan Dr. Hayal Köksal’ın kendi duygularını Atatürk’ün vizyonuyla en mükemmel şekilde harmanlayarak kaleme aldığı u eser için kendisini kutluyorum.

Dr. Vineeta KAMRAN 

Her ne kategori olursa olsun bir kitabı okurken onu yazan hakkında kişisel ipuçları bulmak, daha doğrusu avlamak, okur olarak ayrı bir zevktir. Bu kitapta, özü ve içeriğinden kopmamak adına çoğu yerde yazarın kendini yok sayan sadeliğinde, eğitimcilik söz konusu olduğunda, yazarın nasıl kendisinden vazgeçebileceğinin ipuçlarını bulabiliyorsunuz.

Tansel ÖZBEY

 KİTAP TANITIMI

‘Eğitimde Değişim ’in sıkça sorgulanır olduğu ve PİSA sonuçlarının canımızı bir kez daha yaktığı şu günlerde içinizi umutla dolduracak bir kitap okumaya ne dersiniz?

“İMECE İLE YENİDEN KÖY ENSTİTÜLERİ” kitabı, Eğitim Fakültelerinde okuttuğum öğretmen adayı öğrencilerim başta olmak üzere tüm eğitim sevdalılarını ve paydaşlarını ilgilendiren bir çalışma. Köyü ve köylüyü kalkındırmak için kurgulanan, kuramla uygulamayı iç içe geçiren “iş içinde eğitim” felsefesiyle yoğurulmuş aydınlanmanın bu projesini kapatılmasından yıllar sonra kaleme alma nedenim, Köy Enstitülü büyüklerimizin paylaşımlarından hareketle gençlerin de bakış açısını katarak eğitim sorunlarımıza çözüm üretmek. Emek veren öğrencilerim başta olmak üzere onların bilgilenmesinde katkısı olmuş Köy Enstitülü büyüklerimin ve farkındalığı yüksek genç meslektaşlarımın seslerini içeren yazılı bir kayıt. Çok kısa süre yaşamış ama vatanın yirmi bir ocağında on yedi binden fazla mezun vermiş o “Aydınlanmanın Okulları”nın kapanışının üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçmesine karşın hâlâ yaşıyor olmasının kanıtı olan, yalnızca ikinci ve üçüncü kuşakları değil daha sonrakileri de kucaklayabilecek ve yıllarca sürdürülebilecek bir imecenin ürünü.

İstanbul’da kuruluş aşamalarında yer aldığım iki Köy Enstitüsü ile ilgili Derneğin çalışmaları esnasında, gençleri de yaşını almış mezunların yanına çekebilmek amacıyla gerçekleştirmeyi kafama koyduğum bir proje 2016 yılında, hâlâ ilk günün heyecanı ve aşkı ile devam ediyor. Bunun nedeni; Köy Enstitülerinin mucizevi kurgusunun çağdaş yapısı. Yurt dışında bazı ülkelerde köylülerin sosyal yaşamına uyarlanmış benzerlerini gördüğüm bu sisteme, o ülkelerin insanları öylesine inançla sarılmışlardı ki gösterdikleri başarı inanılmazdı. “Biz neden yapamadık? Neden yapamayalım?” soruları yıllardır aklımdan asla çıkmadı, çıkmayacak. Bu alanda ülkemizde de çok sayıda eğitimci, vakıf ve derneğin etkin olarak çalışıyor olması gurur verici, ancak ‘İmece’nin gücünün bu kişi ve kuruluşların emekleri birleşince daha da devleşeceğine inanıyorum. Bana bu konuda inanan ve destek veren ve de bundan sonra verecek olan herkese en içten saygı, sevgi ve selâmlarımı sunuyorum. Kitabın basımını ve tanıtımını gerçek kılan Avcılar Belediye Başkanlığına sonsuz teşekkürlerimle…

Dr. Hayal KÖKSAL
Yenilikçi İmece Derneği, Kurucu Başkanı
WCTQEE, Türkiye Genel Direktörü
Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim fakültesi Yarı zamanlı öğretim görevlisi
Cep: 0 532 373 84 87
hayal@hayalkoksal.com hayal@yimeder.org hayal@boun.edu.tr www.hayalkoksal.com www.yimeder.org

ÖZGEÇMİŞ: İzmir Eğitim Enstitüsü, İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1976 mezunu olan Dr. Köksal, İngilizce Dil Eğitimi alanında Yüksek Lisans, Eğitim Bilimleri alanında da Doktora yapmıştır. On yıl Anadolu’nun çeşitli kentlerinde İngilizce Öğretmeni olarak çalışan Köksal otuz bir yıldır da çeşitli Üniversitelerde özellikle Eğitim ve Mühendislik Fakültelerinde “Eğitimde Kalite”, “Öğretmenlik Mesleğine Giriş”, “Yenilikçi Öğretmenlik”, “Şiddetsiz Eğitim”, “Çağdaş Sınıf Yönetimi” gibi dersleri vermektedir. Sivil toplumun gücüne inanan Dr. Köksal çok çeşitli derneklerde görev almış olup 2003 yılından bu yana merkezi Hindistan’da bulunan Eğitimde Mükemmellik ve Toplam Kalite Dünya Konseyinin Türkiye Genel direktörlüğünü, İstanbul’da kurulan Yenilikçi İmece Derneğinin de Başkanlığını yapmaktadır. On altı kitabı bulunan Köksal’ın yurt içi ve yurt dışında verilmiş olan çeşitli ödülleri bulunmaktadır.

15. ULUSLARARASI K-12, LİDER, ENGELLİ VE TOPLUM
BİLİŞİMCİ MARTI PROJELERİNİN KAYITLARI BAŞLADI

Projemiz 15. yılına girdi. Bu yıl bizler için bir “GURUR YILI”. Neden derseniz Microsoft Türkiye’nin desteğiyle 2009 yılına kadar uçan martılarımız, o yıldan itibaren kendi kanatlarıyla uçmayı başardılar. Üstelik yeni proje kategorilerini de ekleyerek! 2006 yılında uluslararası ekipleri, 2008 yılında engelli dostlarımızı, 5 yıl önce üniversiteleri içine alan Bilişimci Martılar bu yıl da toplumun tüm kesimlerini (birey, iş dünyası, siteler, STK, yerel yönetimler, vb.) içine alan “Toplum Martıları”nı uçuruyor. Umuyoruz ki 2018 yılındaki tüm projeler güçlü bir imecenin, yenilikçi çözümlerin ve barışın müjdecisi olacak. Proje için gerekli olan tüm bilgi ve örnekleri www.bilisimcimartilar.com adresinden öğrenebilirsiniz ama gerekli ön açıklama şöyle:

Hedef:

Bu projelerle hedeflenen genel anlamda nitelikli, çağdaş, yenilikçi ve ekip ruhunu kavramış yeni kuşaklara destek vermek. Kasım ayında başlayıp Haziran ayına kadar yedi aylık bir süreci kapsayan çalışma hem akademik yetkinliğe katkı verecek hem de bireysel gelişime büyük bir destek verecek. Neden derseniz?
• İnternet, Sosyal medya ve Bilişimle ilgili her araç etkin kullanılacak. Üstelik PPT, Blog ve Web sayfası yaparak çalışmamızı paylaşacağız.
• İmece-yardımlaşma ve ekiple çalışma ruhu en önemli yol olacak.
• Sorunlarına duyarlı ve çözüm için çaba gösteren bireyler toplumun temel yapı taşları olacak.
• Bilimsel araştırma yöntemleri ve etik paylaşım öğrenilecek.
• Empati gücümüz gelişecek.
• Ulusal ve uluslararası paylaşım gücümüz artacak.
• Kültürlerarası değerler farkındalığımız artacak.
• Sürdürülebilirlik, saygınlık, nitelik gelişimi odak noktalarımız olacak.
• Zamanımızı, toplantılarımızı, çatışmalarımızı yönetmeyi öğreneceğiz.

Bu yılın proje konuları:
Yedi temel sorun alanımız var;
1. Lider gibi düşünüp lider gibi sorunlara çözüm getirmek. Bunu yaparken tarihteki büyük değerlerimizden ilham almak. Atatürk, Gandhi, Washington, Mandela vb…
2. Çevre sorunlarına odaklanmak.
3. Özellikle akademik çalışmalarımızda ve teknoloji kullanımında ETİK davranma sorunu.
4. Şiddete, ötelemeye, terörizme yol açan sevgisizlik sorunu.
5. Engellilere karşı empati duyamama sorunu.
6. Cinsiyet ayrımcılığı sorunu.
7. Kendinize özgü sorun.

Slogan: Genciyle, yaşlısıyla el ele vererek barışa, saygınlığa ve kaliteli yaşama doğru uçuyoruz.
Yöntem:
Projemiz Planla, Uygula, Kontrol ederek Önlem al felsefesi olan (PUKÖ Kalite Döngüsüne odaklı olarak işler ve benim tarafımdan yönlendirilir. Bilindiği üzere eğitimde Toplam Kalite konusunda ilk kitaplardan dördünü ben yazdım, WCTQEE tarafından verilmiş “Kalite Lideri” Ödüllerim var ki bunlar şimdiye dek ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlarında yürüttüğüm dört bine yakın projenin sonucunda verilen gurur verici ödüller.

Projemizde şimdiye dek 400 den fazla sorun alanına eğilindi. Sadece Türkiye’den değil Hindistan’da, Nepal’de, ABD’de, Birleşik Krallıkta, Güney Afrika’da ve Sri Lanka’dan okullar katıldı. Yöntemi öğretmek için ben kurumunuza gelip eğitim verebiliyorum veya eğitim Powerpointlerimizi sizinle paylaşıyor Skype ile danışmanlık yapıyorum. Kendinizi asla boşlukta hissetmiyorsunuz. Projenizi bitirdikten sonra isteğinize ve yaş grubunuza göre; Web sayfası, Blog, Her ikisiyle birden veya sadece PPT olarak bizimle paylaşıyorsunuz. İlk değerlendirme sonunda akran ve jüri değerlendirmesine girmeye hak kazanan proje 2 ay süren bir değerlendirme sürecine giriyor. Bu sürece giren her proje “Başarılı” sayılıyor ve “Başarı Sertifikası” almaya hak kazanıyor. Bu projede para veya hediye gibi maddi ödül asla yok. Kazanılan bilgi, beceri, imece ruhu ve uluslararası tanınma en büyük kazanç olarak algılanıyor.

Nasıl Katılacaksınız?

Katılacak okulun lider öğretmeni ve/ya kurucusu/Müdürü direkt olarak benimle temasa geçiyor (0 212 241 26 01, 0 532 373 84 87, hayal@hayalkoksal.com), gerekli formlar kendisine gönderiliyor.
Bu yılın özelliği nedeniyle proje katkı paylarında indirim var. Devlet okulları 100, Özel okul ve kurumlar 500 Lira. Derneğimize yapılacak bağışla projemize katılmış oluyorsunuz.

Hedef Kitle:

.1. K-12 sınıflarında okuyan öğrenciler (K-12 Bilişimci Martıları)
.2. Üniversite öğrencileri (Lider Martılar)
.3. Engelli öğrenci veya bireyler (Yetkilendirilmiş Engelli Martılar)
.4. Yerel yönetimler, Sivil toplum kuruluşlarının üye ve liderleri, şirketler, sitelerde-mahallelerde oturan aileler (Toplum Martıları).
Bu Proje Yenilikçi İmece Derneği (YİMEDER) ve Eğitimde Toplam Kalite ve Mükemmellik Dünya Konseyi, Hindistan, Lucknow kentinde kurulmuş bulunan 2002 UNESCO Barış Eğitim Ödüllü City Montessori School, Nepal QUEST ve Human Dignity Studies (HumanDHS) tarafından tanıtılmakta ve desteklenmektedir.
Kayıtlar 1 Mart 2018 tarihine kadar sürecektir.
Başarılar dilerim.

Dr. Hayal KÖKSAL
Proje Tasarımcısı ve Koordinatörü

www.bilisimcimartilar.com hayal@hayalkoksal.com hayal@yimeder.org

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler