Kültür-SanatManşet

Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri sona erdi

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Doğaya emek verenleri Kilyos’ta buluşturan 2. Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri Türkiye ve dünyanın en etkili çevreci STK’nın katıldığı etkinliklerin ardından son buldu. Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği 2 gün süren etkinlikte; vegan kek yapımından, Kumdan Sanat’a, Kum Zambakları’ndan, doğa için pedala, Greenpeace ile iZEV Vakfı’nın kıyı temizliğinden, konserler ve atölyelere kadar birçok çevreci eylem yer aldı.

İstanbul’un en büyük en kapsamlı doğa hareketi geçtiğimiz haftasonu Türkiye ve dünyanın en etkili çevreci STK’larıyla birlikte Sarıyer Kilyos’ta gerçekleşti. İstanbul’un dört bir yanından yüzlerce katılımcıyla bu yıl ikincisi gerçekleşen festivalde çevre aktivistleri, ressamlar, heykeltıraşlar, öğrenciler, sanatseverler, çevreci dernekler, sivil toplum kuruluşları, platform ve inisiyatifler doğa için bir araya geldi. Etkinlikte; vegan kek yapımından, Kumdan Sanat’a, Kum Zambakları’ndan, doğa için pedala, Greenpeace ile kıyı temizliğinden, konsere ve atölyelere kadar tüm çevreci eylemler yer aldı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE DUR DEDİLER

Festivalin açılışı Kilyos sahilinde çevreyi korumak adına faaliyet gösteren Greenpeace ve İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) öğrencilerinin yaptığı kıyı temizliği ile başladı. Gönüllülerle birlikte sahilde temizlik yapan İZEV’li gençler kirliliğe dur dedi. Kıyının bir bölümünde yapılan temizlikte Kilyos Sahili ambalaj atıkları, sigara izmariti, pet şişe gibi birçok atıkta arındırıldı. Festivalin açılışında konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Biz bugün onarca insanla beraber sahilleri temizliyoruz. Eminim ki biraz sonra burası yine sigara izmaritleriyle dolacak. Her şey eğitimle olur. Önemli olan bilinçli olup çevremizi kirletmemek ve bu bilinci çocuklarımıza da aşılamak. Alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. İnsanın ülkesini ve çevresini bu kadar hor kullanmasının gereği yok. Geleceğimizin ve doğanın kıymetini bilmemiz gerekiyor” dedi.

ÇEVRECİ FORUMLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Etkinlikte kıyı temizliğinin yanı sıra çevre ve ekolojik dengeye dikkat çekilen forumlar, 5. Kumda Sanat Şenliği, Ahşap Heykel Sempozyumu Sergisi, Sarıyer’e bağlı köylerde nesli hızla tükenmekte olan “Kum Zambaklarını” koruma altına almak için ise “8. Kilyos Kum Zambakları Festivali” düzenlendi.

250 BİSİKLETÇİ 26 KİLOMETRE YOLU DOĞA İÇİN PEDALLADI

Festivalin 2. gününde doğanın korunmasının yanı sıra sağlıklı bir yaşam için bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla “Doğa için Pedal Çevir” etkinliği düzenlendi. Sabah saat 10.00’da Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde toplanan 250 bisikletçi Maslak’tan Kilyos’a kadar 3 saat boyunca pedal çevirdi. 26 kilometre yolu orman yolundan giderek tamamlayan sporcuların oluşturduğu konvoy Sarıyerlilerden büyük ilgi gördü. İstanbul’un en büyük doğa hareketinde çevre kirliliğine dikkat çekmek için zorlu bir parkuru geride bırakan sporcular arasında bir çekiliş düzenlendi. Tüm katılımcılara çeşitli hediyeler verilirken çekilişin kazananı 11 yaşındaki Efe Mutlu’ya bisiklet hediye edildi.

ATÖLYELERDE DOĞAL YAŞAM

Kentte ekolojik yaşam temasının öne çıkarılacağı festivalde, çok sayıda farklı atölye yer aldı. Ekşi maya ekmek atölyesi ile ekmek yapımı, vegan kek atölyesi, atıksız mutfak, gıda toplulukları atölyesi, kompost atölyesi, iklim değişikliğini önlemek için ileri dönüşüm atölyesi gibi çevreci etkinliklere katılım oldukça yoğun oldu. Atölyeler yediden yetmişe her yaştan katılımcının ilgisini çekti.

KUMLAR DOĞA İÇİN ŞEKİLLENDİ

Her yıl farklı temalarla yapılan ve Kilyos sahilinde bulunan kumların sanatla buluşarak hayat bulduğu 5.Kilyos Kumda Sanat Şenliği’nin bu yılki teması ‘Doğa ile dayanışma’ oldu. Sanatın en doğal halini yansıtan kumda sanat çalışmalarına uluslararası 70 sanatçı katıldı. Yapılan kumdan heykellerle güncel olaylara da vurgu yaptı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den Yunan Adaları’na geçmek isteyen 12 Suriyeli mülteci ile birlikte yaşamını yitiren ve tüm dünyayı yasa boğan Aylan bebeğin tasvir edildiği etkinlikte bu yıl Sakarya’da bacakları kesilerek vahşice katledilen köpeğin heykeli yapıldı.

AHŞAP HEYKELLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Etkinlikler boyunca 2. Sarıyer Heykel Sempozyumu kapsamında ahşap malzemeleri sanatla bütünleştirmeyi ve özgürleştirmeyi amaçlayan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin eserleri de görücüye çıktı. Bu yıl ‘Doğa ile Barışık İnsan’ temasıyla hayat bulan heykeller festival boyunca görülebilecek.

ATIKLARI ATMAYIN, DEĞERLENDİRİN

Sahne şovlarıyla tanınan Zeliha Sunal, kurduğu ‘Atıksız Yaşam’ platformu da yüzlerce kişinin katıldığı festivalde çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yarattı. Geri dönüşümün öneminin anlatıldığı etkinlikte pet şişe, cam şişe, kavanozlar, gazoz kapakları, içecek kutularını gibi atıkların nasıl değerlendireceği uygulamalı olarak gösterildi.

ESERLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri iki günün ardından plaket töreniyle son buldu. Etkinlikte stant kuran çevreci dernekler, heykellere hayat veren sanatçılar ve etkinliğe katkı sağlayanlara plaketleri Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından takdim edildi. Törende geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Kilyoslu sanatçı Emin Turan ödülü de sahiplerini buldu. Deniz Prangaları isimli heykeli 3. olurken, Kraken Ahtapot adlı heykel 2., Zambaklı Kule heykeli ise 1. oldu.

DEV FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir