Kültür-SanatManşet

Terane Melikova Şenalioğlu: “Piyano çok muazzam bir enstrümandır”

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Bakü Müzik Akademisi’nin piyano bölümünden mezun olan ve 20 yılı aşkın süredir piyano dersleri veren Terane Melikova Şenalioğlu, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıyer’de özel piyano dersi veren Şenalioğlu; “Uzun yıllardır müziğe olan aşkımı piyano okulu açarak taçlandırmak istiyorum” dedi.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Azerbaycan’da doğup büyüdüm.  Piyano öğretmenliği için eğitim hayatımı başarıyla tamamladım. Çeşitli okullarda çalıştım. Şu an çalışan onlarca piyano öğretmenini yetiştirdim. Müzik kolejinde ve sonrasında Azerbaycan Milli Konservatuarı’nda eğitim aldım. Bakü Müzik Akademisi’nden mezun oldum. İstanbul’da Moda Güzel Sanatlar Lisesi’nde iki yıl çalıştım.

Piyano çalmanın incelikleri nelerdir?

Piyano çalmanın püf noktalarını bir cümleyle anlatmak çok zor çünkü oldukça fazla. Piyano dersini iyi vermek için çok iyi eğitim almak gerekiyor. Azerbaycan’da verilen eğitim 7 yaşında başlar. 4 yıl kolej okursun bittiğinde diploma verirler. Daha profesyonel bir müzisyen olmak isterseniz de müzik akademisini kazanmak gerekiyor. Yüksek lisans da yaptıktan sonra kolejde ders verebiliyorsun. Çok aşamalı bir eğitimden geçmek gerekiyor.

Piyano dersi verirken çocukların konsantrasyonunu sağlamak için nelere dikkat ediyorsunuz?

Erkek çocuklar çok hareketli oldukları için piyano karşısına çok zor otururlar. Benim bazı yöntemlerim var belki hiçbir piyano öğretmeni kullanmıyordur. Piyano başına geçen çocuğa önce ayı patileriyle basar gibi, sonra hızlandırmak için panter gibi, daha sonra kanguru gibi, tavşan gibi piyanonun tuşlarına basmasını istiyorum. Bu yöntemle piyano çalma moduna giren çocukla daha sonra notalara geçiyorum. Bu şekilde daha eğlenceli öğrenebiliyorlar.

Piyano çalmak için yetenekli olmak gerekiyor mu? Yoksa yeteneksi olsa da siz yetiştirebiliyor musunuz?

Yetenekli çocuklar daha çabuk ilerliyorlar. Az yeteneği olan çocuklar da ilerliyorlar sadece öbürü koşarak ilerliyorsa yeteneği az olan çocuk yürüyerek ilerliyor. Ama bütün çocuklar müzik eğitim almalı. Çünkü müzik konsantrasyon sağlıyor. Günümüzde çocuklar internete çok bağlı oldukları ve çok fazla telefona baktıkları için onlarda konsantrasyon bozukluğu var. Müzik eğitimi özellikle onlara çok iyi geliyor. Mesela iyi araba kullanabilmeye bile olumlu etki ediyor. Biz bir müzik parçasına başlıyor bitirene kadar üzerinde defalarca çalışıyoruz. Müziği güzel çalma isteği olunca çalıyor ve saatlerce pratik yapıyorsun Piyano çalmak bu açıdan da kişiye başladığı işi bitirme alışkanlığı aşılıyor. İnsanı duyarlı yapıyor. Müziği hissediyorsan her şeyi hissedersin. Ben insanların gözüne bakıyor ve onları hissediyorum.

Müzik yaşamınızda siz piyanoyu seçtiniz. Peki, piyanoyu sizin için diğer enstrümanlardan ayıran özelliği nedir?

Piyano benim en sevdiğim enstrümandır. Esasında ben onu seçmemiştim. Çocukken televizyonda izleyip görmüş ve kanunu çok sevmiştim. Ama kanun dersi veren öğretmen olmadığı için babam beni piyano derslerine yazdırdı. Evimizde piyano da vardı. Piyano yegâne enstrümandır ki orkestraya eşlik eder. Bütün besteciler bestelerini piyanoda yaparlar. Başka bir enstrümanda yapamaz. O açıdan piyano çok muazzam bir enstrümandır. Piyanoyu çok seviyorum.  Bir resitale giderim orada piyano yoksa sıkılırım.

Müzisyen olmak, piyano ile hayatın akışında yaşamak ve bunu öğrencilerine öğretmek sizin için nasıl bir duygu?

Öğrencilere ders vermek gerçekten çok güzel ve keyifli bir duygudur. 4 yaştan büyük tüm çocuklara evimde özel piyano dersleri veriyorum. Çocukları çok seviyorum ve onlara piyanoyu zorlamadan oyun ile anlatarak öğretiyorum. Öğrenciler arzu ederse onun evinde de ders vermeye gidiyorum. Ayrıca Azerbaycan’da yeterli eğitim aldığım için konservatuar öğrencilerine de ders verebiliyorum. En büyük hayalim ise bir gün piyano okulu açmak. Müzikle dokunabildiğim her öğrencinin hayatının müzik gibi akıcı ve güzel olmasını diliyorum.

Adres: Zekeriyaköy Sinpaş Boğaziçi Malikaneleri,  Sarıyer

Gsm: 0544 582 26 54

E-mail: terane.melilova@mail.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir