ManşetRöportaj

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar: “GENÇLERİMİZ DOĞANIN KIYMETİNİ ANLIYORLAR”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Yeşilin denizle bütünleştiği muhteşem bir coğrafyada yer alan İBB Marmaracık Gençlik Kampı, Rumeli Feneri Köyü’nde kapılarını açtığı günden bu yana gençlere yönelik önemli faaliyetlerde bulunuyor. Sarıyer Gazetesi’ne özel düzenlenen kamp gezisinde açıklamalarda bulunan AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, “Gençlerimiz buraya geldiği zaman doğanın zenginliğinin öneminin farkına varıyor ve doğanın kıymetini anlıyorlar. Bu gerçekten çok önemlidir. Çünkü bu yaşlarda doğanın kıymetini bilen nesil gelecekte de doğaya önem verecektir” diye konuştu.

İBB Marmaracık Gençlik Kampı projesi nasıl ortaya çıktı? Bu süreci kısaca anlatabilir misiniz?

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı olarak göreve geldiğim ilk günlerden bu yana “Sarıyer’de gençliğe nasıl yatırım yapabilirim” şeklinde düşüncelerim vardı. Hayalimin bir parçası da bu gençlik kampıydı. Böyle bir kampın inşası için bir arayış içerisindeydik ve gerçekleştirmek adına 250 dönüm orman arazisini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettirdik. Aşağı yukarı bundan 4 yıl önce bu girişimde bulunduk. Daha sonrasında da buradaki mevcut yapıyı yaptık. Eğitim seminer salonundan tutun da kapalı spor salonuna kadar 220 öğrencinin yatılı kalabileceği yatak kapasitesi olan her türlü imkanın olduğu muhteşem bir gençlik kampını inşa ettik.

Peki, bu kampta gençler hangi alanlarda faaliyette bulunuyor?

İBB Marmaracık Gençlik Kampı’nda yelken, kürek, kano gibi su sporlarının birçok dalı var. Ayrıca dağcılık, okçuluk ve macera parkuru gibi birçok sportif faaliyetler de yapılıyor. Oldukça geniş kapalı spor salonumuz da var. Bununla birlikte gençlerimize değerler eğitimi ve sağlık seminerleri de veriyoruz. Özellikle uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili seminerler gençlerimizi bu konuda uyarmak ve bilgilendirmek için çok faydalı oluyor. Faaliyetlerimiz sürerken eksiklikler de hızla tamamlanıyor. Burada her gün 160 öğrencimiz kamp yapıyor. Bu sayı genelde lise ve ortaokul olarak 4 okuldan 40’ar öğrenci getirilmek suretiyle gerçekleşiyor. Kampımız hafta sonu yatılı olarak faaliyetini sürdürüyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte yapmış olduğumuz toplantılar sonucunda okullar için kamp programını planlıyoruz. Öğrencilerimizi bu kampı maksimum olarak kullandırmak adına önümüzdeki günlerde planı genişleteceğiz. Burada her öğrencinin en az bir sportif faaliyette bulunmasını sağlayacağız. Her çocuğun bir sportif faaliyette bulunması gerçekten çok önemlidir. Bunun yanında bir müzik enstrümanıyla buluşmasını sağlayacağız. Birçok sanatsal faaliyet de yapmayı hedefliyoruz. İBB Marmaracık Gençlik Kampı’mızla ilgili hayallerimiz hızla gerçekleştireceğiz. Hiçbir zaman vaat satarak “yapacağız” diyerek ortaya çıkmayız. İnşallah bunları da ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz. Çünkü biz her zaman şunu ön planda tutmuşuzdur: itibar ve itimat. Bunlar bizim için çok önemli kelimeler. Bu iki kelimeden en ufacık taviz vermemek için söz vermekten kaçınırız. Yalnız şunu söyleyebiliriz. Çok daha ciddi hayallerimiz ve projelerimiz var. İnşallah bunları da hayata geçirdiğimiz zaman Sarıyer’de gerçekten önemli kazanımları gençlerle buluşturmuş olacağız.

İBB Marmaracık Kampı gibi benzersiz ve güzel bir projenin Sarıyer’de yer alması ilçeye neler kattı?

İBB Marmaracık Gençlik Kampı sadece Sarıyer’de değil Türkiye’de de eşi benzeri olmayan bir kamp oldu. Ayrıca dünyada da sayılı kamplar arasında yer alıyor. Kampımız yeşilin denizle bütünleştiği muhteşem bir coğrafyada inşa edildi. Gençlerimiz buraya geldiği zaman doğanın zenginliğinin öneminin farkına varıyor ve doğanın kıymetini anlıyorlar. Bu gerçekten çok önemlidir. Çünkü bu yaşlarda doğanın kıymetini bilen nesil gelecekte de doğaya önem verecektir. Bunun için de biz bu kampın konumunu çok önemsiyoruz. Kampın kendisi adeta bir üniversite niteliğindedir. Kampa giren çocuktaki farkındalığı hem veliler hem de öğretmenleri ifade ediyorlar.

Kampta gerçekleştirdiğiniz özel faaliyetlerden bir örnek anlatabilir misiniz?

Ağustos ayında burada örnek bir kamp faaliyeti gerçekleştirdik. Türkiye’de kelebek hastası 2000 çocuk var. Bu hastalık genetik ve tedavisi yok. AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak Türkiye’nin dört bir yanından kelebek hastası 50 çocuğu tespit ederek aileleriyle birlikte kampa getirdik. Bu çocuklarımızın yanına da görme engelli çocukları aileleriyle birlikte dahil ettik. Peki, bunu neden yaptık. Görme engelli çocukların anne ve babaları kelebek hastası çocuğu görünce kendi çocuğunun haline şükrediyor. Kelebek hastası çocuğun anne babası görme engelli çocuğu görünce o da kendi çocuğunun haline şükrediyor. Bu çok önemli ve anlamlı bir etkinlikti. Aileler burada çocuklarıyla vakit geçirirken bu süreçte aynı zamanda bilinçlendi.

İBB Marmaracık Gençlik Kampı’na gelen bir çocuğun burada günü nasıl geçiyor?

Yatılı kamp faaliyeti ve günü birlik kamp faaliyeti olarak programlarımız ikiye ayrılıyor. Bu programların ikisi de farklı oluyor. Kamp faaliyetlerimizde dağcılık, macera parkuru ve liderlikle ilgili ciddi takım oyunları var. Kampımızda liderlik eğitimlerini özel kuvvetlerden gelen eğitimci kadromuz veriyor. Buradan özel kuvvetlerden seçilmiş eğitmenler var burada. Onlar burada gençlere müthiş bir eğitim programını veriyorlar ve aşılıyorlar. Gerçekten 2 günlük eğitim sonrasın burada gençler üzerinde çok iyi bir disiplin oluşuyor. Öğrenciler sportif faaliyetlerden istifade ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir