ManşetRöportaj

Ali Yazıcı: “Büyükdere Muhtarlığı benim için en büyük makamdır”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ: YASEMİN CEBECİ- MELİSA SÜME

Sarıyer’in en aktif muhtarlarından Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı ile mahallesini ve çalışmalarını konuştuk. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Yazıcı; “Muhtarlık benim için makamların en kutsalıdır. Büyükdere Muhtarlığı da benim için en büyük makamdır. Gece gündüz demeden mahallem için proje üretmeyi seviyorum. Muhtarın saati, mesaisi olmaz” diye konuştu.

Muhtarlığa seçilme sürecinizden biraz bahseder misiniz?

Ben 2014 yılında muhtar oldum.  Mahallemdeki seçmenlerim beni buraya taşıdı ve 4 yıldır muhtarım. Büyükdere muhtarlığı benim için makamların en büyüğüdür. Biz de onlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Bugün yaptığım hizmetlerle bana oy veren insanlara ne kadar doğru bir karar verdiğini ispatlamaya çalışıyorum. Onların bana verdiği oylarla doğru bir karar verdiklerini göstererek haklı çıkarmaya çalışıyorum. İşimi severek ve karşılık beklemeden yapıyorum. 1 senemiz kaldı, inşallah hayırlı olur.

Ramazan’da ne gibi çalışmalarınız olacak?

Ciddi bir katılım beklediğimiz iftar hazırlıyoruz. Kapısında ambulansı, doktoru ve hemşireleri olan bir iftar düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızdan biri her an rahatsızlanabilir diye tedbir alıyoruz. Geçen senenin üstüne 150 kişi daha koyduk. 1250 kişilik iftar yemeğimizi hazırlıyoruz. İnşallah güzel olur. İftara katılacak olan vatandaşlarımıza sürpriz hediyelerimiz de olacak. Büyükdere’de kapı kapı dolaşarak vatandaşları davet edeceğiz. İnsanlar artık işinden yorgun geliyor ve birbirlerini çarşı pazarda görebiliyor. Bu yüzden biz sokak kültürünü kaybetmek üzereyiz. Halkımızı o iftarda buluşturarak Büyükderemiz’in eski günlerini de konuşacağız. 4 yıldır iftar veriyoruz. Ama bu yıl hazırlıklarını sürdürdüğümüz iftar programımız uzun süre konuşulacak çok farklı bir iftar olacak.

Büyükdere Mahallesi’nin devam eden problemleri neler? Bu problemleri çözmek için neler yapıyorsunuz?

Size Büyükdere’nin yüzde 85-90 sorunları ortadan kalktı dersem latife yapmış olmam. 19 vatandaşımızın kenar korkulukları olmayışından sebep denize düşerek vefat ettiği için verdiğimiz mücadele sonrası sahildeki korkuluklarımız yapıldı. İnsanlarımız Büyükdere’de kaldırımlarda rahatlıkla yürüyemiyorlardı, kaldırımlarımız da düzeldi. İstinat duvarlarımız, sokak merdivenlerimiz yapıldı. Atıl durumdak3 parkımız vardı. Kocataş’a düşen her yağmur suyu birikerek sel halinde Büyükdere’ye iniyordu. Sarıyer Belediyesi sokak aralarına yağmur suyu mazgallar yaptı. Artık yukarılardan gelen su birikintileri mazgallara gelip denize iniyor ve insanların evlerine arabalarına zarar vermiyor. Hacet Sokak’ta bir kanal arızası vardı. Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortak koordineli bir çalışmasıyla onu da çözüme kavuşturduk.  Asfaltı da yapıldıktan sonra tamamen bitmiş olacak.

Mahallenin nüfusu ne kadar?

Mahallemizin nüfusu 9 bin 800 civarında.

Mahalle sakinleriyle aranız nasıl? Genellikle ne tür olumsuzluklar yaşıyorsunuz?

Ben herkesle çok iyi geçinmeye çalışan ve insan ilişkilerine çok önem veren bir insanım. Benim Rum, Ermeni, Müslüman, Alevi, Sunni mahalle sakinlerimle muhabbetimiz aynıdır. Hasta ziyaretlerine, cenaze ziyaretlerine, mevlitlere, asker uğurlamalarına katılıyorum. Büyükdere’de sık sık sokakları da geziyorum. İnsanlarla selamlaştığım zaman zaten bize karşı bir ilgi, alaka ve sevildiğimi gösteren bir tablo ortaya çıkıyor. Büyükdereli vatandaşlarla diyalogumuz çok güzel. Çalışmalarımda beni yalnız bırakmayan büyük bir özveriyle kalben yanımda olan ekibimle ve muhtar yardımcılarımla gurur duyuyorum.

Gece ekibiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Biz en son yaptığımız çalışmayla bu projeyi hayata geçirdik. 4 kadın, 8 erkek olarak 12 kişilik sokakları gezme ekibi kurduk. Biz bu çalışmaya Çevre Ekibi diyoruz. Fakat bu ekibin kesinlikle asayişle bir alakası yok. Çevre Ekibi Büyükdere’de sadece yanmayan sokak lambalarını, çökmüş olan kaldırımlar, toprak kayması, ve ağaç devrilmesi gibi sorunları çözmeye çalışıyor. Kedisini ya da köpeğini kaybeden vatandaşlarımıza da yardımcı oluyoruz. Onlardan aldığımız fotoğraflarla gece ekibimiz kayıp kediyi de köpeği de buldular. Bu konuda vatandaşlardan övgüler alıyoruz. Ekibimize teşekkür ediyorlar. Vatandaşlar Çevre Ekibi’ne çay kahve de ikram ediyorlar. Ben başta Sarıyer Gazetesi olmak üzere Sarıyer basınımıza Çevre Ekibi’mizin çalışmalarına haber olarak büyük yer verdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Muhtarlığa seçildiğiniz günden bugüne mahallenize neler kazandırdınız? Yaptığınız çalışmalar neler?

Muhtar olduğum günden bugüne kadar, karne alan çocukların sevincine ortak olmak için onlara hediye olarak dondurma dağıttık. Geçen yıl 1200 tane dondurma dağıttık. İhtiyacı olan çocuklarımıza hayırseverler vatandaşlarımızın bıraktığı ufak meblağları biriktirerek öğrenci kardeşlerimizin akbillerine 30-40 lira yüklüyoruz. Kışın ayakkabı, bot ve montlar alıyoruz. Bunun için de hayırseverler vatandaşlarımızdan istiyoruz. Her sene buradaki çocukları giydiriyorduk. Anadolu’da benzer bir çalışma yaparak 287 çocuk giydirdik. Ben Anadolu’ya gitmek istediğimi söyledim. Büyükdereli vatandaşlarımız atkılar, bereler ördü. Büyükdere Muhtarlığı içeriye girilecek durumda değildi. Çünkü içerisi yardım için getirilenlerle doldu taştı. Sarıyer Belediyesi’nden de rica ettik 7 günlük şoförsüz araba tahsis etti. Anadolu’da Çankırı, Çorum, Bayburt, Şebinkarahisar, Tokat, Suşehri ve Sivas gibi illerin 16 köyüne gittik. 287 çocuğumuzu giydirdik. Çocuklara yönelik çalışmalarımız çok. Örneğin vatandaşlarımızdan kullanmadığı eski bilgisayarlarını istiyoruz, bakımını yapıp evinde bilgisayarı olmayan öğrencilerimize verelim diye. Hayırseverlerden kullanmadıkları engelli sandalyesi olanları istiyoruz.

Büyükdere’de tekrar muhtar adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Tekrar muhtar adayı olmayı isterim. Ama şunu da belirtmek isterim, çok uzun dönem muhtarlık düşünmüyorum.  Zamanı geldiğinde bir yakınıma muhtarlığı vermek gibi bir düşüncem de yok. Ben muhtarlığı artık yapmayacağım diye kafamda belirlediğim an kim hak ederse o kazansın. Ama ben Büyükdere halkına oyunuzu şuna verin demem. Kim hak ediyorsa o kazansın derim. Ama seçilecek insanın genç olmasına önem vereceğim çünkü belli bir yaştan sonra çok koşturamaz. 60-70 yaşında bir muhtara işiniz düşer de yapamazsa gidip de gönül koyamazsınız. Ben bugün özverili çalışıyorsam ve bunu insanlar da bana söylüyorsa bunun sebebi semtimi seviyor olmamdır. Bir zamanlar koşup oynadığım sokaklarda şimdi çocuklarımızın oynuyor olması ve gelecekte de torunlarımın oynayacak olması arzusu ile de severek yapıyorum bu işi. Benim için nereli olduğu önemli değil,  Büyükdere’de yaşasın ve havasını solusun; hangi siyasi görüşü olduğuna bakmam. Bende hiçbir zaman hizmet ayrımcılığı olmamıştır.

Sarıyer Gazetesi aracılığıyla iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Muhtarlığı yapmak istediğimi kafamda belirlediğim an Gazeteci Bekir Batu’yu tanıdım. Kendisi karşılık beklemeksizin hep yanımda oldu. Kendimi bu konuda şanslı hissediyorum. İşimi severek yapıyorum. Eğer yaptığınız muhtarlığın içinde bir heyecan ve şevk yok ise emin olun yaptığınız işten ne siz ne de bir başkası verim alamaz. İşinizi severek yapacaksınız. Bende “saat 5 oldu, muhtarlığı kapatıp eve gideyim” demek yok. Akşam telefon kapatmak yok. Cep telefonum da sabit telefonum da internette yazılıdır. Kesinlikle saat kavramım yoktur. Muhtarın saati olmaz. Severek yapıyorum yapmaya da devam edeceğim. Yaptığım hiçbir hizmetin ve desteğin ardında bir beklenti içerisinde olmadım ve olmayacağım da.

Büyükdere halkı için gelecekte yapmak istediğiniz çalışmalar arasında neler var?

Siyaseti düşünmüyorum onu söyleyeyim. Kafamda muhtarlığı yapmak istediğim günden bugüne hala o ideolojiyi taşıyorum. Muhtarlığı basamak olarak kullanıp da bir yerlere gelmek isteyen biri olmadım ve olmayacağım. Büyükderemiz tarihiyle ön plana çıkan bir semttir. 260 yıl gibi bir tarihe dayanıyor. Dolayısıyla semtimizin neyi meşhursa onları ön plana çıkaralım. Büyükdere’nin tarihine baktığımız zaman iki tane Ortaköy eder. Ben Büyükdere’yi ön plana çıkarmak için gayret ediyorum. Ama bir tek benimle olmuyor. Gerek ilçe gerekse belediyemizden ileri zamanlarda ricada bulunacağız. Farklı semtlerden insanların gelip gezmek için bahanesi olacak bir semt olsun istiyorum. Bu sayede Büyükdere biraz daha hareketlenebilir. Burada ilçe belediyemiz, büyükşehir belediyemiz hizmet veriyor ve görevlerini yapıyorlar. Ama örneğin havuzlarımız ve palmiye ağaçlarımız olsun ışıklandırmalı. Örneğin bir ablamız çocuklara üzüm uzatıyorken bir heykel olsun. Kazıklı Yol’un altına led ışıklar yapılabilir masmavi deniz vuran o ışıklar yandığında ayrı bir hava katabilir. Belediyemize bu gibi isteklerimizi ileteceğiz. İnsanların sokağa çıkması için bir sebep olsun. İşten eve geldikten sonra televizyon karşısına geçmesin. Eşini, çoluk çocuğunu da alıp Büyükdere’nin çay bahçelerine ve sokaklarına çıksın. Büyükdere’yi ve hizmet etmeyi gerçekten seviyorum. Sarıyer Gazetesi’ne kendimi ifade etme fırsatı verdiği için de teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir