MagazinManşet

Başarılı makyaj sanatçısı ARZU YURTER: “Makyajda özel olduğumu bilmek muhteşem bir duygu”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – RÖPORTAJ

Başarılı makyaj uygulamalarıyla adından söz ettiren ünlü makyaj sanatçısı Arzu Yurter, Sarıyer Gazetesi’ne özel değerlendirmelerde bulundu. Kusursuz bir makyaj için neler yapılması gerektiğini anlatan Yurter, “Makyaj görsel sanatların bir dalıdır. En iyi makyaj, temiz cilde yapılan makyajdır” dedi.

Makyajın püf noktaları nelerdir?

En iyi makyaj, temiz cilde yapılan makyajdır. Bakımlı cilde yapılan makyajın ışığı, dinamikliği, porselen görünümü doğru ürünlerle ortaya çıkması ilk püf noktasından biridir.

Makyajın sağlığa ne gibi zararları var? Nelere dikkat etmeliyiz?

Gerek şahsi gerekse salon ya da kuaförlerde kullanılan malzemeler merdiven altı diye tabir edilen nitelikte sokaklara kadar inmiş ürünler olmamalıdır. Makyaj fırçaları, sünger ve pudra paflarının en iyi şekilde dezenfekte olmasına dikkat etmeliyiz. Uçuk, göz rahatsızlıkları ya da sivilceli ciltlerde ASLA o bölgelere elimizdeki aparatları sürmemeliyiz ve 2. 3. şahısların kullanmasına izin vermemeliyiz. Doğru olmayan her uygulama ve sahte ürünler CİLT KANSERİ dahil pek çok bulaşıcı hastalığa da sebep olur.

Kadınlar yüz şekillerine göre nasıl makyaj yapmalıdır?

Makyaj artık kadınlara özel olmaktan da çıktığını belirtmek isterim. Benim salonumda özellikle sivilceli cilt yapısına sahip olan beylerin cilt bakımlarını yaptıktan sonra renkli nemlendiriciler de yaygın kullanılmakta. Makyaj uygulaması gündüz-gece, davet (gidilecek yerin konsepti) ya da düğün (gelin -damat) olarak yüz şekillerine uygun makyaj bütüne bakıp detaylandırmaktayım. Ben makyaj yaparken bayanlarda yüz şeklini 3D gölgeleme tekniğiyle altın oran formunu kazandırıp daha sonra göz, burun, dudak gibi kişinin yüz güzelliğini ortaya çıkartacak makyaj uygulamasına geçiyorum.

Sizce makyaj en çok hangi ünlüyü değiştiriyor ve yakışıyor?

Ebru Gündeş ve Demet Akalın.

Makyaj sizce sanat mı? Makyöz olmayı nasıl tanımlıyorsunuz?

Makyaj görsel sanatların bir dalıdır ve maalesef şu zamanda bilgi kirliliği had safhada ve kolay kopyalandığı için makyaj değil BOYA yapıyorlar. Makyöz / Makyör olmak için resim, heykel egitimleri, cilt yapısı bilgisi dahil olmak üzere ciddi bir eğitim alması gerekmektedir. Makyaj sanatçılarının yetişmesi meslek okullarında teori dersleri yanında pratik yapılmalı bunun için de atölye sınıfları açılmalıdır. Cilt bakımı dahil eğitim verilmelidir. Bugün stüdyomda makyajın yanı sıra pek çok kişiye özel güzellik ve bakım uygulamaları da yapmaktayım. Tüm bu donanım için 18 yıldır eğitimlerle iç içe yaşıyorum ve müşterilerimin memnuniyetleriyle ben de mutlu oluyorum.

Plastik makyajla birçok ünlüyü yaşlandırdınız. Yaşlılık en çok sizce hangi ünlüye yakışır? En güzel yaşlanacak ünlüleri makyaj gözünüzle tahmin edebilir misiniz?

Evet, pek çok ünlüyü yaşlandırdım daha çok da talep vardı. Ben çoğunu kabul etmedim kendimi tekrarlamak ve makyaj gibi hayalin beslediği bir sanatla daha sonra pek çok ünlüye konsept makyajlarda uyguladım. Günümüzde artık yaşlılık gelişen teknolojiyle ve sistem ürünleriyle bir hayli ertelenmektedir. Bakımına dikkat edenler bayan/bay yıllara artık meydan okuyor. Dermokozmetik ve renkli kozmetiği birleştirdiğim stüdyomda en büyük referansım önce kendimim. Kendim uygulamadığım ya da kullanmadığım ürünü kimseye kullanmıyorum ve bence güzel yaş alacağız. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Filiz Akın gibi isimler güzel örnekler… 21 yaşına gelen herkes aylık bakımlarla cüzi fiyatlarla geleceği güzel karşılar.

Star Tv’de yayınlanan Beni Affet dizisinde rol alan kızınız Aleyna Eroğlu’na bakım ve makyaj yapıyor musunuz? Kızınız güzelliğinde nasıl bir yol izliyor?

Biricik kızım Aleyna Eroğlu henüz çok genç olmasına rağmen çalışkanlığı, iş disiplini ve işine duyduğu aşkı ve sevgisiyle “Beni Affet” dizisiyle setin göz bebeği oldu. Ben de büyük saygı duyuyorum. Aleyna Eroğlu’nun da kaş dizayn, cilt bakımı, el -ayak bakımı ve makyaj uygulamasını da severek yapıyorum. Ve hatta eğitim semineri alan örgencilerime Aleyna zaman zaman modellik yapardı ve dizide de çoğu zaman kendisi makyajını yapıyor.

Peki, ünlülerin makyözü olmak ve güzel bir ünlü annesi olmak nasıl bir duygu?

Makyöz olmak ve bunu sanat olarak ülkeme yansıtmak, karşılığında konforla hizmet verdiğim herkese kendi güzellik, zarafet ve estetiklerini ortaya çıkartmak, benim için aşk gibi sevgi gibi duyguların birleşimi… Tercih edilmek ve özel olduğunuzu bilmek muhteşem bir duygu. Ünlü annesi olmak onur verici tabi ki, fakat bence ANNE olmak kutsal bir duygu… Kızımla ve oğlumla gurur duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir