ManşetRöportaj

Hüseyin Yaylıcıoğlu: “Tabela partisi değil hizmet partisiyiz”

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – BEKİR BATU

Sarıyer’den Sorumlu DSP İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Yaylıcıoğlu, Büyükdere’deki DSP İlçe Binası’nda Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve İmtiyaz Sahibi Bekir Batu ile Haber Müdürü Rukiye Ay’ı ağırladı. Yaylıcıoğlu, Demokratik Sol Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndaki ziyarette önemli mesajlar verdi.

Demokratik Sol Parti, Sarıyer’deki siyasi partileri ve yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyor?

Siyasi partiler işçi bulma kurumu olmuş, işçi bulma kurumları da atıl bir şekilde olmuş. Demokratik Sol Parti olarak bizler herkese hizmet vermek için buradayız. İnsanları hiçbir zaman ayırmadık. Ama günümüzde Atatürk’ün partisiyim diyen Cumhuriyet Halk Partisi temizlik firmasında çalışanlar DSP üyesi olduğunu öğrenince işçileri istifaya çağırdı. Atatürk’ün partisi olmasa acaba CHP’ye 10 kişi oy verir mi! Hiçbir zaman samimi olmadılar. Türkiye’de CHP solun başında bir kabus. Ne kendisine ne de çevresine faydası var. Samimi değiller. Acaba bunlar uçtuğunda bizi alt edebilecekler mi diyerek CHP, DSP’den rahatsız oluyor. DSP’ye hep kardeş parti demişlerdir ama bize düşmanca davranıyorlar. Devlet ve belediye halkının garsonu olmalıdır. Duvar mı, kaldırım mı hepsini yapacaksın. İnsanlar oy verirken solda başka bir parti bulamadıkları için CHP’ye veriyorlar. Yoksa vermeyecekler.

Peki, Sarıyer’deki konjonktüre baktığımızda DSP’ye yaklaşım nasıl?

Şükrü Genç belediye başkanı olarak iyi bir insandır. Demokratik sol partiyi hiçbir zaman parti gözüyle bakmadılar. 30 senedir ben bu partiliyim. Söyledikleri tek laf “kardeş parti oyları bölmeyin.” Ama kendi oylarını gidip HDP’ye, MHP’ye verdiler. DSP’nin yüzüne bile bakmadılar. Ama her şey bir gün keser döner sap döner derler ya bir gün bizim de güçlü olduğumuz zaman olacaktır ama onların yaptıklarını yapmayacağız. Biz onlara gene samimi davranacağız. Onların yaptığı her türlü çirkinliğe karşı DSP olarak Ecevit’in evlatları olarak ahlaklı davranacağız. Samimi olacağız samimi davranacağız. CHP çok samimiyetsiz bir partidir. Onun için sırtları yerden kalkmıyor. Biz güçlenirsek güzel günleri göreceğiz.

24 Haziran seçimlerinde yaşanan hayal kırıklığı sonrası seçmen siyasi partileri cezalandıracak mı? Siz sokağı gören biri olarak bu algıyı hissediyor musunuz?

Evet, çok fazla var.  “Ben bir daha CHP’ye oy vermeyeceğim diyen çok insanlar gördük.

Peki, Sarıyer’de yaklaşan yerel seçimlerde Şükrü Genç ve CHP’li belediye biter mi devam eder mi? Mart’taki seçim sonrasında nasıl bir Sarıyer göreceğiz?

Sarıyer’de geçmişte ANAP, SHP kazandı DSP az bir oy ile kaybetti. Yani Sarıyerli seçmen birçok partiye seçilme şansı verdi. Şükrü Genç CHP’den bir kez daha aday olarak gösterilir mi bilmiyorum ama Sarıyer’de belediye başkanı olarak oldukça seviliyor. Döneminde bir belediye binası yapıldı ama bunu zaten bütün belediyeler yaparlar. Sadece bina yapmakla olmaz herkesi kucaklayarak halkın her derdine derman olunması gerekir.

DSP olarak önümüzdeki yerel seçimlerde Sarıyer’e neler vaat ediyorsunuz?

Biz 7’den 70’ye herkesle samimiyiz. Sarıyer’de belediye başkanı adayı mutlaka çıkaracağız. Burada insanlara samimi davranacağız. İnsanlara yalan söylemeyeceğiz. Yalan söylemeye biz hiç alışmadık ama Sarıyer’de belediyeyi kazanan çok partiler maalesef hep yalanlar söylediler. İnsanların derdine derman olacağız. Gittiğiniz mahallelerde “çocuğunuzu işe alacağız” diye yalan söyleyin diyorlar. Biz bunu beceremiyoruz. Hiçbir partilimiz yalan söyleyemiyor çünkü biz öyle bir kültür aldık. Ama burada da inşallah iyi bir belediye başkanı adayı çıkarıp halkımıza hizmet etmek için uğraşacağız. Yaptığımız hatalar varsa da istemeden yaptığımız hatalardır. Parti üyelerimiz ceplerindeki son paralarını hiç düşünmeden partiye verebilen insanlardır. Sıkıntıda olan insanlarımıza yardım edeceğiz. Öyle acı şeyler oldu ki imkanım olsa kitap yazsam o kitaplar yok satar. Solcu bir insanın vatandaşları kucaklaması lazımdır. Çok şeyler gördük. Bu partiyi arkasından hançerlediler. DSP başarılı olmasın diye birileri tarafından yönlendirildiler bu insanlar. O kadar düşmanca davrandılar ki tarif edemem. İnşallah Sarıyer’de güzel bir aday da çıkaracağız. Halkın her derdine derman olacağız. Sarıyer her tarafı denizlerle çevrili küçük bir sayfiye yeri gibidir. Halk için çok güzel ve faydalı şeyler yapılabilir. Plajlar düzenlenebilir, ücretsiz tekne turları düzenlenebilir. Rumelikavağı’nda balık günleri düzenlenebilir. Balıkçılarla istişareler yapılarak vatandaşları fiyatlar konusunda mağdur etmeleri engellenebilir. Rumelikavağı turistik bir bölge çevre düzenlemesi de yapılması gerekiyor. Solda başka güçlü parti daha olursa ben insanların o partilere de oy vereceğini düşünüyorum. Türkiye’nin birçok vilayetlerinde belediye başkanı çıkaracağız. Onun hazırlıkları ciddi bir şekilde devam ediyor. Kadıköy, Üsküdar, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar’da seçim ve aday belirleme çalışmalarımız sürüyor. Bütün sıkıntılarımıza rağmen insanlar DSP’de samimiyet görüyorlar. O samimiyetin karşılığını inşallah alacağız. Tabela partisi değil hizmet partisiyiz.

Sarıyer halkına vereceğiniz bir mesaj var mı?

Biz halkımızın hizmetinde olacağız. Samimi davranacağız ve Sarıyer halkını kucaklayacağız. Halka hiçbir zaman yalan söylemeyeceğiz. Yapacağımız yerde yapacağız diyeceğiz, yapamayacağımız yerde de yapamayacağız diyeceğiz. Sarıyer’in sorunlarını biliyoruz. Çözüm önerilerimiz de var. Alt yapı ve kadro olarak Mart seçimlerinde kendimize güveniyoruz. Bu heyecanı görünce onlar oturdukları yerden gelecekler.

Siz Sedat Özsoy’a yaklaşan yerel seçim için teklif götürdünüz mü?

Biz Sedat Özsoy’a daha önceden kendimiz kamu araştırması yapmıştık. “DSP’den belediye başkan adayı olursa oy verir misiniz” dedik herkes “seve seve oy veririz” demişti. Ama Sedat Özsoy, “CHP söz verdi aday yapacak” diyerek DSP’yi kabul etmedi. Ancak CHP’liler son gün Özsoy’u aday yapmadılar. Onlara kızdı gitti MHP’den aday oldu 17 bin oy aldı. Sonraki süreçte AKP’ye yaklaştı. Onun gibi belediye başkanlığı yapmış ve Sarıyer’in çocuğu olan bir kişinin ağırbaşlı olması gerekir diye düşünüyorum. Sedat Özsoy artık gelse bile kapımız kapalıdır. Biz Sarıyer’de yeni bir vizyonla ve yeni bir arkadaşımızla hizmet edeceğiz.

Hüseyin Yaylıcıoğlu kimdir?

Doğma büyüme İstanbullu olan Yaylıcıoğlu, aslen Amasyalı’dır. Evli bir kızı var, oğlu hayatını kaybetti. Hürriyet Gazetesi’nin idare bölümünde 30 yıl çalıştı. Emekli oldu. Çok uzun yıllardır DSP’de görev alıyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler