ManşetRöportaj

Muhtarıyla örnek mahalle: Darüşşafaka

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Mahallesinde gerçekleştirdiği örnek çalışmalar ve önemli sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Muhtarı Hüseyin Sarıuçak Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sarıuçak, “Sarıyer’imizin örnek mahallesi Darüşşafaka için çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi.

Darüşşafaka Mahallesi’nde gözlemlediğiniz sorunlar neler?

Darüşşafaka Mahallesi konumu, yaşam şekli, doğasıyla birlikte insanların mahallelik ruhunun tam olarak geliştiği ve herkesin birbiriyle görüştüğü ender yerlerdendir. Tek sorunumuz ulaşım diyebilirim. Taleplerimizi İETT’ye ilettim. Ancak defalarca başvuru yapmamıza rağmen 12 bin nüfuslu bölgeye verdikleri otobüs sefer sayısı maalesef yetersiz kalıyor. Dolayısıyla da seferdeki otobüslerden bir tanesi arıza yapınca ulaşım daha da aksıyor. Vatandaşların işe gidiş dönüşlerde büyük sıkıntı yaşıyor. Darüşşafaka Caddesi’ne metro çıkışı sağlanması vatandaşlarımız için çok büyük bir kolaylık olacak. Yani hiç değilse havaların güzel olduğu günlerde metro çıkışına kadar yürüme imkanı olacak. Ulaşım sıkıntılarından dolayı mahalle sakinlerimiz sıklıkla taksiye mahkum oluyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Darüşşafaka Caddesi’nde bir çalışma yaptı. Yeşil bir orta refüj alanı vardı. Ancak bu alan kaldırılarak yol genişletilmeye çalışıldı. Yeşilliğin tamamen yok edilip 30 santimlik bir genişlemeyle ne kazanıldığını çok merak ediyorum. Görüntü kirliliğinden başka hiçbir şey ifade etmiyor.

Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahalle Muhtarı olarak kaçıncı döneme girdiniz? Mahallenizle ilgili sorunlara yönelik nasıl bir iletişim ağınız var?

Darüşşafaka Muhtarı olarak dördüncü dönemi tamamlıyorum. Üç dönemdir de Sarıyer Muhtarlar Derneği başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekiliyim. Muhtarlarımızın tüm sorun, istek ve talepleriyle ilgili konuları kaymakamlığa, belediyemize ve hatta valiliğe iletiyorum. Sarıyer Kaymakamı’mız Gürsoy Osman Bilgin ile Sarıyer Muhtarları olarak bir araya geliyoruz. Aylık toplantılar yapılıyor ve ilçemizin sorunları konuşuluyor. Sarıyer Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü Gönül Kıral ile de tüm sorunlarımızı görüşüyoruz. Ayrıca Sarıyer’in tüm muhtarları WhatsApp grubumuzla sürekli iletişim halindeler. Öte yandan BEDAŞ ve İSKİ’den de arızaların anında giderilmesi konusunda cevap alabiliyoruz.

Peki, önümüzdeki yerel seçimlerde muhtarlığa yeniden aday olacak mısınız?

Evet, mahallemin isteği üzerine yeniden aday olacağım. Sarıyer’imizin örnek mahallesi Darüşşafaka için çalışmalarımı sürdüreceğim. Muhtar olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem aday olacakları mahalleyi çok iyi tanımaları yönünde olacaktır. Muhtarlık için gönüllü ve gerçekten arzulu olması gerekir. Sarıyer doğasıyla güzelliğini korumuş ender yerlerden birisidir. Gerçekten boğazın incisidir. Sarıyer’in güzelliklerini koruyarak ilçeyi daha iyi yerlere taşımak için muhtarlara da büyük görevler düşüyor.

4 dönemdir mahalleye yaptığınız hizmetler içerisinde “ben bu işi iyi ki yaptım ve mahalleme kazandırdım” dediğiniz çalışmanız nedir?

Mahalleyi kuran kişiyim. Darüşşafaka Mahallesi daha önceden Derbent’e bağlıydı. Burada Siteler Birliği’nin başkanlığını yapıyordum. Burası tüm İstanbul ve Türkiye’deki çeşitli kurum ve kuruluşların kurduğu 48 tane kooperatif in oluşturduğu bir mahalle. Mahallemizi Derbent’ten ayırarak Darüşşafaka Mahallesi’nin kurulmasını sağladım. Ardından örnek mahalle muhtarlığı binamızı yaptık ve daha önce hiçbir mahallede yokken muhtarlık binasının altına aile hekimliği sağlık ocağı da kazandırdım. Yaşanan bu süreçle bana göre ben bu mahalleye en büyük hizmeti yaptığım kanısındayım. Darüşşafaka Caddesi’nin ve Gazeteciler Sokağı’nın yollarının genişletilmesi konusunda da belediyeyle çalışmalar yaptık. Sokaklar arası bağlantı merdivenleri yapıldı. İETT otobüsleri için durağımızı ana caddeden daha içeride olmasını sağladık.

Önümüzdeki seçim sürecinde mahalleniz için hedefleriniz neler?

Mahallemizde spor, eğitim ve ticari anlamda ortak alanlarımız var. Mahalle halkımız ve belediyeyle iş birliği yaparak buraların mahalleye kazandırılmasın konusunda girişimlerimiz var. O girişimleri belediyede halkla yapılan toplantıda dile getirmiştik. Ne yapabiliriz onu araştıracağız. Darüşşafaka’ya güzel bir spor kompleksinin yapılması konusunda çalışmalarım var.

Türkiye’de ve Sarıyer genelinde 24 Haziran seçimi sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaklaşan yerel seçimle ilgili neler söylemek istersiniz?

Sarıyer kozmopolit bir yerdir. İlçe bazında bakacak olursak 24 Haziran’daki seçim Sarıyer’de bence partiden ziyade daha çok şahıslar üzerinden değerlendirilebilir. Yaklaşan yerel seçimlerde de yine aynı şekilde seçmen oy verirken partiden çok aday olan kişiye bakıyor. Bence Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bu seçimde de şansı çok yüksek ve avantajlı diyebilirim.  Şükrü Genç, Sarıyer’de herkes tarafından çok seviliyor. Şükrü Genç’in Sarıyer’e yaptığı ve vaat edeceği hizmetler de önem taşıyor. Ama tabi AK Parti’nin adayını da görmek lazım. Adayın kim olacağı önemlidir.

Darüşşafaka’nın örnek bir mahalle olduğunu söylediniz. Bunun daha da geliştirilerek sürdürülebilmesi için mahalle sakinlerinize mesajınız var mı?

Mahalle sakinleriyle diyaloğumuz çok iyi ve mahalleyi birlikte yönetiyoruz. En ufak bir şikayetlerini anında çözüme ulaştırmakla ilgili gerekli tüm çalışmalarımı yapıyorum. Ben mahalleyi tekrar birlikte yönetmek konusunda ısrarcıyım. Sarıyer’in gözbebeği Darüşşafaka’yı yine birlikte yöneteceğiz. Sorunlarımızı en iyi şekilde çözmeye çalışarak yolumuza devam edeceğiz.

Peki, Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı olarak muhtar arkadaşlarınıza bir mesajınız var mı?

Şunu hep söylerim ki her muhtar arkadaş mahallenin sorumlusudur. Çünkü mahalle halkının yetki verdiği insanlardır. Hepsi görevlerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Ben bu duyarlı davranışlarını sürdürerek mahalleleriyle ilgili konulara sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bir belediyeyle çok iyi ilişkileri kurmak zorundadır. Vatandaşını dinlemelidir. Vatandaşın bir talebi varsa o talebi dikkate almalı yapılıp yapılmayacağıyla ilgili de bilgi verebilmelidir. Mahallede ihtiyaç sahibi kişiler varsa onlarla ilişkiler de duyarlı bir şekilde sağlanmalıdır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir