ManşetSektörel

Mustafa Akyasan; “Yetenek yönlendirilmezse kaybolur gider”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

2012 yılında Sarıyer’de kurulan Meridyen Eğitim Kurumları tecrübeli kadrosuyla başarıyı hedefleyen öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. “Hayalleri gerçeğe dönüştüren çizgi” sloganıyla her yıl başarı çıtasını daha da yükselten Meridyen Eğitim Kurumları Ortaokulu Kurucu Müdürü Mustafa Akyasan, Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Meridyen Eğitim Kurumları (MEK) Ortaokulu’nu kısaca tanıtabilir misiniz?

Meridyen Eğitim Kurumları Ortaokulu olarak Sarıyer’de öğrencilerimize eğitim veriyoruz. 64 öğrenci kontenjanımız var. 12 kişilik öğretmen kadromuz ve ayrıca okul personelimiz var. Biz burada ortaokul olarak hizmet veriyoruz. Onun haricinde öğrencilerimize kurs hizmeti de var. Okulumuz Sarıyer’de 8 buçuk dönümlük yeşil bir arazinin üzerinde yer alıyor. Pikniklerimizi de böyle bir alanda yapıyoruz. Okulumuzun bahçesinde tavşanlarımız, tavuklarımız ve ördeklerimiz var. Doğal yaşam konsepti, hobi bahçeleri ve meyve sebzelerle bir çiftlik gibiyiz. Öğrenciler kendi yetiştirdikleri domatesi koparıp yiyebilme imkanına sahip. Yetiştirdiği salatalığı toplayıp soyup kabuğunu baktığı tavşana da verebiliyor. Betonlar arasında kaybolan çocuklarımızı buralardan kurtararak tamamen yeşilliklerin içinde doğal bir alanda butik bir okul olarak eğitim veriyoruz.

Kurslarınızı hangi branşlarda veriyorsunuz?

Kursumuzda LGS’ye hazırlık olarak Matematik, İngilizce, Sosyal, Türkçe ve Din Kültürü dersleriyle hizmet veriyoruz. Sınıflarımız 16 kişiliktir. Hem okulumuz öğrencilerine hem de dışarıdan gelen öğrencilere kurs imkanı sağlıyoruz. Kurslarımız okulumuz öğrencilerine ücretsiz dışarıdan gelecek öğrencilere ise ücretli oluyor. Tüm branşlarımızın ayrı ayrı öğretmenleri var.

Sözel ya da sayısal alanda yeteneği olan öğrenciler yetenekleri olmayan yönde kurslarla ne derece ilerleyebilir?

Lisedeki bir öğrenci istek ve hedeflerini belirler ona göre yönlendirebilirisiniz ama ortaokuldaki bir çocuk daha ne istediğini ya da yeteneklerini tam keşfedememiş oluyor. Burada az sayıda öğrenci olacağı için bu konuda imkanlar fazla olacak ve öğrencinin de yeteneklerini ortaya çıkarma imkanı oluyor. Ortaya çıkan yetenek doğrultusunda rehberlik ve danışman öğretmenlerimiz yönlendiriyorlar. Yetenek vardır ama yönlendirmezseniz yetenek kaybolur gider. O yeteneğin yönlendirilmesi, geliştirilmesi ve pekiştirilmesi gereklidir.

Okulda verilen eğitim doğrultusunda öğrencide başarıyı nasıl hedefliyorsunuz?

Eğer sadece çocuklara “hadi 40 dakika ders” diyerek sürekli ders yaparsanız çocuklar okulu sevmez. Biz genç ve dışarıda da öğrencilerle arkadaş olabilen öğretmenlerle çalışıyoruz. Eğitimde güler yüz ve samimiyet de çok önemlidir. Öğrencinin gerektiği zaman öğretmenine derdini de anlatması gerekir.

Yaz tatilleri süresince öğrencilere ve velilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Şu anda öğrencilerin rahat olması ve kafalarını dinlemeleri gerekiyor. Okul dönemi başladığı zaman dinlenmiş bir kafayla gelmeleri lazım ki derslere adapte olsunlar. Sinirli ve yorgunlarsa geldikleri zaman da sinirli yorgun olurlar. Bunun için özellikle tatilin, gezme, eğlenme ve oyun oynama kısımlarına ağarlık vermeleri lazım. Ayrıca bilgisayar ve telefondan da uzak durmalılar. Yoksa sosyal değil de asosyal bir toplum başımızın belası haline gelecektir.

Bir öğretmen olarak; öğrenci, okul ve veli üçgeninde bir öğrencinin başarılı olabilmesi sizce neye bağlıdır?

Okulda başarılı olan öğrencilere bakarsak zaten onların kendi yapısında vardır. Ama elbette ki velilerin ilgisi bu notada çok önemlidir. Başarılı olan öğrencilere bakarsanız arkasında mutlaka ilgili bir veli vardır. İlgili derken çocuğunun ödevini yapmak şeklinde görmüyoruz. Bu bir gerçektir. Veli, öğretmen yani okul ve öğrenci bunlardan birisi eksik olduğu zaman iki ayak her zaman devrilir. Mutlaka üç ayağın koordineli olara çalışması gerekiyor. Bize bu noktada çok iş düşüyor. Öğrenciyle ilgili veli profili ‘hadi otur ders çalış’ değil ama gerekirse çocuğuyla beraber ders çalışan, “hadi kitap oku” değil oturup beraber kitap okuyan velidir. Bize böyle davranışlar sergileyebilen veliler yardımcı olabilirler.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir