ManşetSektörel

Okan Karagöz: “Sarıyer’de tapu siyaseti bitti, artık projeler yarışacak”

SARİYERGAZETESİ.COM – SEKTÖREL – RÖPORTAJ

Emlak sektöründe 30 yılı aşkın deneyimiyle Sarıyer’de tanınan Karagöz Emlak’ın sahibi Okan Karagöz Sarıyer Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Gayrimenkulde anahtar çözümler sunan Karagöz, “Sarıyer’de artık tapu siyaseti bitti. Bundan sonra Sarıyer’de belediye başkanı olmak isteyen adaylar projeleriyle yarışacak” dedi.

İstanbul ve Sarıyer’deki yapılanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öngörünüm sorunlarını yıllardır yakından takip ediyor ve nasıl çözülmesi gerektiğini de biliyorum. 1980’li yıllarda öngörünümün sit alanı ilan edilmesi gecekondu yapılaşmasını arttırdı. Her gelen siyasi parti kendilerini destekleyenlerin gecekondu yapmasına izin verdi. 1970’lerde köylerden İstanbul’a başlayan göçe karşı hükümetler ve belediyeler hiçbir önlem almadığı gibi hazırlık da yapılmadı. Dolayısıyla gerekli hiçbir proje de geliştirilmedi. İnsanlar arazi simsarlarının eline düştü, tapulu- tapusuz ya da imarlı-imarsız bilmeden yer satın alarak evlerini yaptı.

Bir emlakçı gözüyle baktığınızda sizce İmar Barışı Sarıyer’e neler kattı ve neler kaybettirdi?

İmar Barışı gelince bazı vatandaşlarımızın nasılsa tapumu aldım diyerek depreme dayanıksız ve yaşam standartlarının altında olan bir evde oturmayı göze alıp kentsel dönüşüme gitmek istememeleri olumsuz olarak algılanabilir.  Ancak İmar barışından sağlanacak kaynak belediyelere kentsel dönüşümde kullanılması için aktarılacak olup, belediye güvencesinde yapılacak bir kentsel döşüme insanlar sıcak bakacaktır. Sarıyer’de İmar Barışı konusu yaklaşık 30 yıldır siyasetçiler tarafından kullanılıyor. Bazı siyasiler “Tapu vereceğiz ve hiç kimseyi evinden çıkarmayacağız” söylemleriyle kendi seçmeni olmayan insanlardan bile oy alabildiler. Artık vatandaşlarımız evleri yıkılacak korkusu ile siyasi tercihlerini değiştirmeyecekler.

Peki, İmar Barışı konusunu emlakçılar açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emlak sektöründe kaçak yapıları zaten satamıyoruz. Uzun yıllardır bu sektördeyim sattığım tapusuz ev sayısı çok azdır. Vatandaşların çoğunda yaşadıkları binaların arsa tapusu vardı ve tüm katları tek tapu üzerineydi.  Daire daire bölüp satamıyorlardı. İmar Barışı sayesinde tapular ayrıldığı için hisselere bölünerek satışı mümkün oldu. Yapı Kayıt Belgesi’ni alan ve kat mülkiyetine dönüştüren vatandaşımız istedikleri taktirde emlakçıya gelerek dairesini kolaylıkla satabilir. Emlakçılar açısından bakarsak bu durum bir avantaj oldu diyebilirim. Sadece Tapu vermek bile şu anda insanların tapu sorunu çözmek için önemli bir adımdı. İnsanların kendilerini güvende hissetmelerini sağladı. Ama iş daha bitmiş olmuyor. Vatandaşın İmar Barışı’ndan sonra bölgelerini ve kendi mahallelerini kentsel dönüşüme girmesi için belediyelerden istekte bulunması gerekiyor. Depreme dayanıksız ve kötü şartlardaki binalarda yaşamayı “nasılsa tapu aldık” diyerek kabullenmesinler. Devlet vatandaşa sadece tapu vermekle kalmayıp, mahallerde ada bazında kentsel dönüşüm yapması gerekiyor. Sarıyer’de artık tapu siyaseti bitti. Bundan sonra Sarıyer’de belediye başkanı olmak isteyen adaylar projeleriyle yarışacak.

Emlak sektöründe ekonomik bir durgunluk söz konusu mu? Emlak sektörünün gidişatını nasıl görüyorsunuz?

Evet, emlak sektöründe bir durağanlık söz konusu ama durmadı. Mal sahipleriyle kiracılar arasında kira ayarlamasına gidildi. Artan enflasyon sonrasında kira durumuna göre kirada artış yapmayanlar oldu. Bazı kiracılar ev sahipleri ile anlaşma yoluna giderek ortalama yüzde 10 civarında artış yaptılar. Gidişata bakarsak kiraların durağan bir seyir izleyeceğini söyleyebiliriz.

Başarılı bir emlakçı nasıl olunur? Meslektaşlarınıza bir mesajınız var mı?

Başarılı bir emlakçı olmak için gayrimenkul mevzuatını iyi bilmek gerekiyor. Emlakçı gelen müşterilerin isteklerini iyi analiz edip müşterisinin profilini iyi anlarsa ona uygun olmayan seçeneklerle uğraştırmaz. Bizim sektörde maalesef sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur ki müşteri yanlış yönlendirilebiliyor. Bir emlak kanunu eksikliği var. Avrupa standartlarında tüm gayrimenkul sektörünü kapsayacak bir kanun çıkartılması gerekiyor.


Karagöz Gayrimenkul Geliştirme

Haydar Aliyev Caddesi No: 82

Kireçburnu – Sarıyer

Tel: 0212 223 40 90

Gsm: 0532 452 80 04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir