ManşetRöportaj

Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç: “Sarıyer’de iki partinin yapacağı hata üçüncü partiye şans verir”

SARİYERGAZETESİ.COM – RÖPORTAJ – RUKİYE AY

Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı Ali Genç, Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay’ın sorularını yanıtladı. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Sarıyer ile ilgili çok özel değerlendirmelerde bulunan Genç, “Sarıyer’de aday olacak kişinin öncelikle ekibini halka tanıtmalıdır. Yani Sarıyer’e proje üretecek güçlü başkan yardımcıları ve meclis üyelerini ortaya koymaları gerekir. Siyaset bir rüzgardır ve bir parti o rüzgarı arkasına alarak yelkenleri şişirirse Sarıyer’i alır gider. İki partinin yapacağı hatalardan üçüncü bir partinin de şansı doğar” dedi.

Sarıyer yerel seçimler yaklaştıkça gittikçe hareketleniyor? Bu konuda genel bir değerlendirme yapacak olursanız neler söylersiniz?

Henüz kesin olarak açıklanmasa da CHP’nin adayı Şükrü Genç gibi görünüyor. Siyasette 24 saat çok şeylere gebe olduğu için net olarak konuşmak da doğru olmaz. AK Parti’de ise Salih Bayraktar’ın çok arzulu ve istekli olduğunu görüyoruz. Sarıyer’deki AK Partililerin ve ortadaki seçmenin beklentisi de bu doğrultudadır. Salih Bayraktar’ın ak partiden aday olabileceğini ortaya koyuyor. Eğer AK Parti’de böyle bir durum yoksa ve adayların çıkmaması için şeklen söylenerek adayların önü kesildiyse bu son derece yanlış olur. Yani Salih Bayraktar aday olmazsa Sarıyer’de demokratik bir ortamın olmadığı da ortaya çıkar. Çünkü birçok kişi AK Parti’de Bayraktar aday olacağı için aday adaylığı müracaatında bulunmadı.

Peki, tüm bu sürece bakarak önümüzdeki yerel seçimde Sarıyer’i bir sürpriz bekliyor diyebilir miyiz?

Seçim iki taraflıdır ve her şeye gebedir. Mutlaka kesin bir sonucu olmalıdır. Aksi takdirde seçmenin iradesine gem vurmaktır. Seçmen bunu asla kabul etmez. Bu değerlendirmeden biri fazlaysa o yönde bir teveccüh her zaman söz konusu olabilir. Şöyle de düşünmek gerekir. Sarıyer’de iki dönemdir Şükrü Genç kazanıyor. Bu dönem de kazanırsa üçünü dönemi söz konusu olacak. Bu süreçte Şükrü Genç’in neden kazandığını ve AK Parti’nin neden kaybettiğini çok iyi irdelemek gerekir. Eğer bunları görmezden gelen olursa seçimin favorisi yine Şükrü Genç’tir diyebiliriz. Ama şöyle de düşünmek gerekir iki dönemdir oy veren insanların beklentisine Şükrü Genç ne kadar cevap verebildi. Kendilerinin haksızlığa uğradığını düşünen bir seçmen var. Ben Şükrü Genç’in geçen seçimlerdeki oyunu koruduğu düşüncesinde değilim. Şükrü Genç’in bunun nedenlerini iyi araştırması gerekiyor. Örneğin kadrosunda çeşitlilik olması gerekiyor ama biz Sarıyer’de bu çeşitliliği göremedik. Adeta tek tip bir yönetim sergilendi. Bu konuda halkın rahatsız olduğu kanaatindeyim. Biz bunları dostane bir şekilde söylüyoruz ama kimse de alınmasın. Önümüzdeki seçimde Şükrü Genç’in seçmenin karşısına çok farklı bir ekiple çıkması gerekiyor. Mevcut kadrosuyla çıkarsa kazanamama gibi bir riski söz konusu olacak. AK Parti de Sarıyer’de Trabzon ve Rize ağırlıklı bir seçim politikası yürüttü. Sarıyer’de Rize ve Trabzon vilayetlerinden olan adaylarla başarı elde edilemedi. O nedenle Türkiye’nin diğer vilayetlerinin de denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bir başlık açayım Salih Bayraktar da Trabzonludur ama Sarıyer doğumludur. Sarıyer için birçok hizmetleri yapabilecek konumdadır. Sarıyer’de aday olacak kişinin öncelikle ekibini halka tanıtmalıdır. Yani Sarıyer’e proje üretecek güçlü başkan yardımcıları ve meclis üyelerini ortaya koymaları gerekir. Örneğin bir ağaç gövdesi ne kadar kalın olursa olsun onun dalları ve yaprakları olmazsa altına gölge vermesi mümkün değildir. Ağacın güzelliği zaten dalları, yaprakları, meyvesi ve çiçeğidir. Ama burada bir tek bir gövde görüyorsunuz. Sarıyer’e yazık oluyor.

Sarıyer Sivaslılar Derneği olarak seçim sürecinde tutumunuz ne olacak? Sivaslı bir aday çıkarsa ne fark olur?

Bizim asıl arzumuz Sarıyer seçmenine uygun bir aday bulmaktır. Sarıyer’in seçmen profili Kelkit Vadisi ağırlıktadır. Dolayısıyla Şükrü Genç’in iki dönem kazanmasının nedeni de budur. Ama yanlış yapan kendisi kaybeder. Sarıyer’e en iyi hizmet edebilecek kim ise biz ona destek vermeyi arzu ederiz. Burada isteğimiz illa ki Sivaslı bir aday değildir. Sarıyer’i kucaklayacak bir adayın olmasını isteriz. Başka bir vilayetten adaya da sahip çıkar ve destek oluruz. Aday Sivaslı olursa da tabi ki yine koştururuz ve destekleriz. Ama Sivaslı olmasından ziyade Sarıyer’e hizmet verebilsin istiyoruz. Kapasitesi olmayan bir aday Sivaslı olsa bile bizim için çok önemi yok. Sarıyer’e bir şey veremez. Ben de 40 sene siyaset yaptım biz hep şunu düşünürdük partimize 1 oy acaba nereden fazla gelir. Burada önemli olan kişilerin kazanması değil partilerin kazanmasıdır.

Peki, son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Sarıyer’de halkın yüzde 50’si bu seçimde partilerinin dışında düşünüyor. Sarıyer’de CHP ve AK Parti dışında MHP ya da İYİ Parti’den iyi profilli bir belediye başkanı çıkarsa seçime ortak olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bu kadar tepkinin olduğu bir yerde seçimde her şey olabilir. Seçmeninde, parti üyelerinde ve dışarıdaki tarafsız kitlelerde de bu böyle bir düşünce var. Dolayısıyla çok iyi bir liste ve çok iyi bir başkanla üçüncü bir partinin de seçime ortak olma ihtimali çok yüksektir. MHP ve İYİ Parti’nin de bu şansı değerlendirmeleri gerekiyor. CHP ve AK Parti dışında üçüncü bir partinin de Sarıyer’de seçim alma şansı olabilir. Bunu da göz ardı etmeyelim. Sarıyer’i kucaklayan objektif bir aday ve meclis üyeleri olursa burada çok ciddi iş yapılabilir. Siyaset bir rüzgardır ve bir parti o rüzgarı arkasına alarak yelkenleri şişirirse Sarıyer’i alır gider. İki partinin yapacağı hatalardan üçüncü bir partinin de şansı doğar.

Bir yorum

  1. sayin ali bey dusunceleriniz icin size tesekkur ediyor ve aynen katiliyorum fakat burada gercek bir potansilyel var ve bu potansiyel temsiliyet sikintisi yasadigini herkes biliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir