ManşetSiyaset

Şeyma Dumrul, “Eğer halk isterse ülkenin bu kötü gidişini değiştirebilir”

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Siyasetin sevilen ve genç isimlerinden CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Şeyma Dumrul Türkiye’de 24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala gündemi değerlendirdi. Dumrul, Sarıyer Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Genç bir milletvekili adayı olarak 24 Haziran seçimiyle ilgili neler söylemek istersiniz? Türkiye’deki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

24 Haziran tüm ülke için çok kritik bir tarih. 16 yıldır devam eden AKP iktidarı ülkedeki bütün değerleri tahrip etti ve ülkeyi kutuplaşmaya sevgisizliğe sürükledi.  Dolar almış başını giderken, ithalata bağlı yürüttükleri ekonomik politikalar, üreticinin, esnafın, çiftçinin kısacası ekonominin her halkasında bulunan insanların belini büktü. Betonlaşma ve düzensiz inşaatlaşma ülkenin ormanlarını, sularını, toprağını ve havasını kirletti ve kirletmeye devam ediyor.

Peki, bu konuda oldukça deneyimli bir çevreci olarak siz Türkiye’de yaşanan çevre sorunlarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu yapı HES projeleri adı altında başta Karadeniz olmak üzere 81 ilde suyun kaynağını özelleştirmekte, birilerine satmakta ve suları kirletip, dereleri kurutmakta. Rize’deki Melahat Teyze’nin dediği gibi bu su kimsenin malı değildir, Allah bunu tüm insanlara vermiştir. Yani bu iktidar ülkeyi susuzluğa mahkum etmiştir. AKP’nin doğayı hiçe sayan projeleri Türkiye’nin dört bir yanındaki köylüler, özellikle de kadınlar tarafından protesto edilmektedir. Hatta AKP’ye oy verdim diyenler bile vicdanla bağdaşmayan bu talana dur demek için eylemlerini sürdürmektedir. Ormanlara, su havzalarına yapılan taş ocakları, mermer ocakları, maden işletmeleri halkın sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Milleti kanser ettiler, hasta ettiler, havasını kirletip nefessiz bıraktılar ve bırakıyorlar. Açılan ve kazanılan çevre davalarının tıpkı diğer davalarda olduğu gibi idare tarafından gereği yerine getirilmiyor. Hemen arkadan dolanıp yeni planlarla karşımıza çıkıyorlar. Hukuku tam anlamıyla prangalara vurmuşlar.

Türkiye’de yaşanan siyasi süreçlerin yanı sıra bir ülkenin geleceğinde rolü büyük olan kadınlar ve gençler için neler söylersiniz?

Kadınlar ve gençler bu süreçte daha çok ötekileştirildi, yok sayıldı. Eğitim, özgürlük eşitlik gibi haklarımız elimizden alındı. İşsizliğe mahkum edildik. Ben de hem kadın, hem genç, hem de bir çevreci olarak bu alanlardaki sorunlara yakından tanıklık ediyorum.  Ama artık ülkemizin bir şansı var. Bu gidişe bir dur, tamam yeter diyebilir. Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce tüm bu sorunların çözümü olacaktır.  Ülkede rejim değişti, bu ülkenin kurucu yapısı olan meclis hiçe sayıldı, parlamenter sistem tahrip edildi.   Kadınların, gençlerin, doğanın, hayvanların daha özgür, daha eşit olması için ben de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayıyım.  Eğer halk isterse ülkenin bu kötü gidişini değiştirebilir ve eminim ki kadınlar, gençler kısacası halk bu gidişe “tamam” diyecektir.

ŞEYMA DUMRUL KİMDİR?

Şeyma Dumrul 1987 yılında Malatya/Akçadağ’da doğdu. İlköğrenimini Çatyol İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise Çatyol Lisesi’nde tamamladı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında Başkent İletişim Akademisi’nde Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldı.  Üniversite yıllarında çevre mücadelesi içerisinde yer almaya başladı.  Doğa Savaşçıları Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği’ni ve İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttüğü sırada 2015 yılında Murat Karayalçın’ın İl Başkanı olduğu dönemde CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 35. ve 36.  dönem CHP Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi Adayı oldu.  Daha sonra Cemal Canpolat’ın CHP İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Dumrul, Cem TV’de Çevre ve Politika Programını; Kanal 34 Çevre Dosyası Programını ve Cem TV Çevreci Bakış Programı’nı hazırlayıp sundu.  Şu anda hala Cem TV’de Çevre Dosyası adlı bir çevre programı hazırlayıp sunmaktadır.  Ayrıca şu anda 160 Sivil Toplum Örgütü’nün bir arada olduğu İstanbul Çevre Konseyi Başkanlığı görevini sürdürmektedir.  Doğa Savaşçıları Çevre Koruma Derneği üyesi de olan Şeyma Dumrul aynı zamanda Beşiktaş Jimnastik Kulübü Kongre Üyesi’dir. Ayrıca Sarıyer Beşiktaşlılar Derneğinin Kurucu üyesidir. İyi düzeyde İngilizce, başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir