ManşetSiyaset

Süreyya Cinik belediye başkan aday adayı oldu

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer siyasetinin sevilen isimlerinden Süreyya Cinik, CHP’den Sarıyer belediye başkanlığı için aday adayı oldu.

CHP Sarıyer İlçe Binası’nda belediye başkan aday adaylığı için gerekli evraklarını CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç’a teslim eden Süreyya Cinik’i partili arkadaşları yalnız bırakmadı. Sarıyer siyasetinde belediye başkan aday adaylığı için oldukça deneyimli ve renkli bir isim olan Cinik, aday adaylığını açıklayarak Sarıyer için çalışacağının altını çizdi.

Sarıyer siyasetinde sevilen ve tanınan, öte yandan belediye başkan aday adaylığı için Sarıyerli kadınlardan da destek alması beklenen Cinik, kadın siyasetçi olarak başarılı yaşamı ve özgeçmişindeki deneyimleriyle de dikkat çekiyor.

SÜREYYA CİNİK KİMDİR?

Süreyya Cinik, 1961 yılında Kars’ta doğdu. Fatih Kız Lisesini bitirdi. Avusturya Goethe Enstİtüsü-Ober Stuffe, Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı mezunu olan Cinik, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. (Tez aşamasında) 1988 Sosyal Demokrat Halkçı Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda siyasete başladı. Başladığı günden itibaren CHP’de kadın gücü olarak daha fazla ne yapılır düşüncesi ile projeler üretti. Birçoğunu faaliyete geçirme başarısı gösterdi. Süreyya Cinik, 9 Eylül 1992’de Sarıyer CHP’nin Kurucu yönetim kurulu üyesi ve seçilmiş ilk ilçe kadın ilçe sekreteri oldu. Daha sonraki yıllarda, 1994‘de Sarıyer Belediye Başkan adayı oldu. CHP-SHP birleşmesine kadar İlçe örgütlenmeden sorumlu Başkan yardımcılığı ve ilçe Başkanlığı yaptı.1995 yılında 13. sıradan en genç kadın aday olarak CHP‘de İstanbul Milletvekili adayı oldu. Süreyya Cinik, STK’larada çok önem verdi. Görev süresince birçok dernek ve vakıflara üye olarak çalışmalara destek verdi. Bunlardan bazıları, Sarıyer Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneği (KAISİAD) Kurucu Başkanlığı, İstanbul Sarıyer Kadın Dayanışma ve Çevre Platformu Başkanlığı’dır. Süreyya Cinik yabancı dil olarak ise İngilizce ve Almanca biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir