ManşetSpor

Ferahevler Beşiktaş Futbol Okulu geleceğin yıldızlarını yetiştiriyor

Türk futboluna damga vuracak yeni yıldız adayları Ferahevler Beşiktaş Futbol Okulu’nda, Antrenör Özcan Kocaman‘ın gözetiminde yetişiyor. Sarıyer Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Kocaman futbol okullarıyla ilgili bilgiler verdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Ferahevler’de 2 yıl önce UEFA A Lisanslı Antrenör ve eski profesyonel futbolcu Özcan Kocaman ve Cihangir Köroğlu tarafından açılan Beşiktaş Futbol Okulu, Türk futboluna yeni yıldızlar kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor.

İYİ İNSAN OLMADAN İYİ BEŞİKTAŞLI OLUNMAZ

Kocaman şunları söylüyor; “Beşiktaş alt yapısına 11 yaşında girdim. 10 yıl süren Beşiktaş maceramda her yaş grubunda futbol oynadım. A takıma kadar yükseldikten sonra farklı takımlarda forma giydim. Futbol hayatım bittikten sonra 2001 yılında BJK Futbol Okulları’nda rahmetli Serpil Hamdi Tüzün hocamın yanında 4 yıl boyunca yardımcı antrenörlük görevi yaptım. 5 yıl boyunca Bölgesel Amatör Lig’de antrenörlük yaptım. Bizim amacımız; Atatürk’ün ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim’ sözünden ve rahmetli onursal başkanımız Süleyman Seba’nın ‘İyi insan olmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz’ sözünden hareketle, farklı milletlerden sporcularla rekabet edebilecek, dünya insanı yetiştirmek”

FUTBOL MATEMATİKTEN ZORDUR

‘Burada çocuklara futbol sevgisi aşılamaya çalışıyoruz bunun yanı sıra eğitim veriyoruz. Onları geleceğe en iyi şekilde hazırlıyoruz. Futbol zekası dediğimiz şey devamlı antrenman ve sıkı çalışmayla gelişir, matematikte olduğu gibi formülleri ezberleyip cevap vermeye benzemez. Burada yaptığımız çalışmalarla çocuklarımızın hızlı karar verme yeteneğini geliştiriyoruz. Aniden gelişebilecek olayları daha hızlı çözmelerini sağlıyoruz. Burada yaptığımız çalışmalarla çocuk kendini zorluyor ve dolayısıyla gelişiyor, baktığımız zaman fazla yetenekli olmayan bir çocuk burada yaptığı antrenmanlar sayesinde kendini belli bir seviyeye taşıyabiliyor’

SPOR YAPAN İNSAN DAHA BAŞARILIDIR

Ailelerin, spor – ders denklemiyle ilgili olarak olumsuz tutumları olduğunu belirten Özcan Kocaman, ‘Son dönemlerde bu tutum kırılmaya başlasa da ailelerin futbol başta olmak üzere sporla ilgili yanlış bir düşünceleri var. Çocuğumuz çok antrenman yaparsa derslerinden geri kalır gibi bir düşünceleri var bu düşüncenin yanlış olduğunu ABD’de yapılan bir araştırma ispatladı. Spor yapan insanlar yapmayanlara göre yüzde 90 oranında daha başarılı olduğu tespit edilmiş. Sporun çocuğa zararı olmaz. Çocuk sürekli ders çalışmaktan bunalıyor enerjisini atabileceği, deşarj olabileceği alanlar oluşturmamız gerekiyor aksi takdirde çocuk, iç dünyasına dönerek kapalı bir birey haline geliyor’ şeklinde konuştu.

ÇOCUK, TAKIM SPORU YAPMALI

Anne ve babalara önerim, çocuklarını bireysel sporlara değil takım sporlarına yönlendirmeleri. Çünkü bireysel sporlarda paylaşım yapılmadığı için bu durum çocuğun egosunu daha küçük yaşlarda şişirebiliyor ve bu durum gelecek yıllarda yüksek egolu insanların artmasına neden olabiliyor, fakat futbolda paylaşım yapmak zorundasın.

Adres: Adnan Kahveci Cad. Tuna Sok. No: 1 Ferahevler/Sarıyer
Telefon: 0507 343 44 84 / 0532 515 09 52

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu