Arşiv

Sahibinden İkinci El Araba Alımında İzlenebilecek Yollar

İkinci el araba satın almak istiyorsanız yalnız değilsiniz. Son 10 ayda 2.el araba satışları yüzde 8 büyüyerek 4,5 milyonu aşmıştır.

Biz de sizler için 2.el araba satın alırken izleyebileceğiniz yollar ile ilgili bir yazı yazdık.

Öncelik Olarak Ne Kadar Bütçeniz Var?

Bütçeniz kısıtlıysa az para harcamak çok daha iyi olacaktır. Satın alacağınız yeni lastikler, arabanın bakımı ve benzeri şeyler 2.el araba satın alırken daha fazla dikkat gerektirmektedir. Yakıt, sigorta gibi maliyetler de genelde tüketicilerin gözünden kaçmaktadır. Galerilerden veya bayilerden alacak olduğunuz araç sahibinden satın alınacak araca göre biraz daha yüksek fiyatlı olabilecektir. Bu yüzden bütçeniz için bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Satın Almak İsteyeceğiniz 2.El Arabaların Listesini Oluşturun

Eğer harcamalarınıza dikkat etmek, paranızdan tasarruf etmek istiyorsanız tek bir marka üzerine yoğunlaşıp takılı kalmayın. Bütçenizi de kapsayarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak en az 3 seçenek oluşturmanızda fayda var.

Fiyatları Gözden Geçirin

Fiyatlar çoğu araba satın alacağınız yere göre değişmektedir. 2.el arabaları, sıfır araç satan bayilerde 2.el araç bölümünde, 2.el araçları liste halinde karşınıza getiren web sitelerinden veya sahibinden satılan araçları kontrol ederek bulabilirsiniz.

Satın Alacağınız Aracın Geçmiş Raporlarını Gözden Geçirin

Satın alacağınız araca kefil olabilecek birinden almıyorsanız, aracın geçmiş raporlarını kontrol etmekte fayda var. İstediğiniz aracın geçmişinin kötü olup olmadığını erken öğrenmek iyi olur. Eğer aracınızı sahibinden satın alıyorsanız raporları çok daha rahat isteyebilir, arabanın geçmişini sahibinden çok daha rahat şekilde öğrenebilirsiniz.

Satıcı ile İrtibat Kurun

İstediğiniz aracı bulduğunuzda, görmek için önce gitmek yerini sahibini arayın. Satıcıyla kuracağınız iyi diyalog arabanın bilgilerini öğrenmek için iyi bir yoldur. Eğer sahibinden satılan web sayfalarından bakıyorsanız araca mutlaka satıcı ile irtibat kurun. Arabalarını neden sattığını ya da herhangi mekanik bir sorun var mı yok mu diye sorup öğrenebilirsiniz.

Aracı Kontrol Edin

Eğer istediğiniz aracı bulup sevdiyseniz, satın alım yapmadan önce aracın sahibinden rica edip bir tamirci veya servise kontrol ettirmek iyi olacaktır. Raporlarından muayenesi yapılmış ve garantisi mevcut bulunuyorsa bunlara gerek kalmayacaktır.

Bunları yapmadan önce istediğiniz aracı bulmanız gerekecek. Onu da internet üzerinden 2.el araba sitelerinden bulabilirsiniz. Bu konuda size biarabam.com yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>