EğitimManşet

Sarıyer Fen Bilimleri VIP’den altın öneriler

Sarıyer Fen Bilimleri VIP Özel Öğretim Kursu, YKS öncesi öğrencilere altın önerilerde bulundu. Kurucu Müdürü Ali Can Hançer, "Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum" dedi. İşte o altın öneriler...

“YKS Öncesi” Öğrencilere! Sınav İçin Son Uyarı ve Önerilerimiz

 • Ders Çalışmayı Bırakın! Sınavdan önceki gün ders çalışılmaması fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmeye olanak sağlayacağından, sınav sırasında odaklanmaya yardımcı olmaktadır.
 • Yatış Saatine Dikkat! Sınavdan önce erken yatayım ya da hiç uyumadan sınava gideyim gibi konularla uğraşmayın. Her zaman yattığınız saatte yatın, biliyoruz uyumak biraz zor olacak. Ancak siz yine de her zaman yattığınız saatte yatmaya özen gösterin.
 • Kahvaltıya Dikkat! Sınavdan önce her zaman yaptığınızdan daha farklı bir kahvaltı türü tercih etmeyin. Hazırlanan abartılı kahvaltılardan kaçının.
 • Sınava Gireceğin Okula Git! Sınav kaygısının azalması için sınava girilecek bina, salon ve hatta sıranın önceden görülmesi rahatlatıcı olabilir. Yine geç kalma stresinin ortadan kalkması için de mesafenin ve yolun önceden bilinmesi yararlı olacaktır.
 • Sınava Sevdikleriniz ile Gidin! Sınava çok kalabalık gidilmemeli. Aile, öğrenciden çok sınav stresi içindeyse, sınava kendinizi rahat hissettirecek bir başka kişi ile gitmek tercih edilebilir.
 • Okula Erken Git! YKS’ de en geç 9.00’da sınav binalarında olmak gerekiyor. Sınav salonuna erken saatte girmek, sınava kadar olan sürede gerginliği azaltmaya yardımı olacaktır.
 • Sınava Gelirken Getirme! Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar.
 • Kulaklık, kolye, küpe, alyansı hariç yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar
 • Her tür elektronik, mekanik cihaz ve telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar. Her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya (şeffaf, numaralı gözlük hariç)
 • Yapamadığını Geç! Sınav sırasında zaman yönetimini çok iyi yapmanız gerekiyor. Bu bağlamda bir soru üzerinde çok uzun süre durmayın. 1, maksimum 2 dakikanızı ayırdıktan sonra halen yapamıyorsanız, o soruyu boş bırakmayı tercih edin. Zira zamanınızı yetiremeyip diğer testlere hiç bakamazsanız sizin için daha kötü olacaktır.
 • Bilmediğini Boş Bırak! Dört yanlış bir doğruyu götüreceği için emin olmadığın soruyu boş bırakman yararına olacaktır.
 • Kodlamayı Geciktirme! Optik formu doldurma yöntemi de büyük önem arz etmektedir. Kodlama sırasında öğrenci aynı zamanda dinlenir. Aynı zamanda bir soruya yanıt vermiş olmak öğrenciye güven sağlamaktadır. Kodlama yöntemi olarak her bir sayfa tamamlandıktan sonra kodlama yapılması öğrencinin hem dikkatini sorular üzerine verebilmesi hem de dinlenmesi için iyi bir yöntem olabilmektedir.
 • Sıralamanı Değiştirme! Sene içinde denemelerde hangi sıra ile sorular çözüldüyse sınavda da aynı sıra takip edilmelidir.
 • Ara Ver! Her yarım saatte bir 30 saniye ara verip gözleri kapatmak, yavaş yavaş 8’e kadar sayıp nefes alıp, ardından 8’e kadar sayıp nefes tutmak, sonra 8’e kadar sayarak nefes vermek yararlı olacaktır.

YANINA ALMAYI UNUTMA!

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi ile, şeffaf pet şişede su bulunduracaktır.

Geçerli Kimlik Belgesi ve Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi yanında olmayan öğrenciler SINAVA ALINMAYACAKTIR.

Yıl boyunca çok çalıştınız emek verdiniz, şimdi emeğinizin karşılığını alma zamanı geldi.

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ

“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir.” Mustafa Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir