Manşet Altı

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Misafirler için Uçuş Bilgileri

Uçak seyahati, diğer seyahat seçeneklerinden farklı olarak havayolu ile gerçekleşir. İlk defa uçak yolculuğu yapacak misafirlerin, farklı bir seyahat deneyimi yaşayacak olmaları yönüyle heyecanlanmaları çok normaldir.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Uçak seyahatinin konforlu ve hızlı olması, uçak yolculuğunu tercih edilebilir kılan en önemli özellikleri arasında yer alır. Peki, ilk defa uçak yolculuğu yapacak misafirler nelere dikkat etmelidir? İşte, ilk kez uçak seyahati yapacak misafirlerin bilmesi gereken detaylar…

Uçak Bileti Satın Alma ve Uçuş Bilgileri

Günümüzde uçak biletini bilgisayar, akıllı telefon/tablet, iOS ve Android uygulamaları üzerinden tek tıkla satın almak mümkün. Pegasus, misafirlerinin her mecrâdan bilet satın alma işlemlerini gerçekleştirebileceği elektronik bir altyapı sistemine sahiptir. Uçak bileti satın alma işleminizi Pegasus’un https://www.flypgs.com internet sitesinden anasayfa üzerindeki “Ucuz Uçak Bileti Ara” sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Pegasus mobil uygulamasıyla da dilediğiniz yere ve tarihe uçak bileti satın alabilir, özgürce uçmanın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Uçuş bilgileri hakkındaki detaylara da Pegasus’un “Kalkış ve Varış Bilgilerimiz” sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu sayfada misafirler bulundukları konumdan nereye, hangi tarihte uçuş gerçekleştirecekleri bilgilerini yazarak uçuş detaylarını görüntüleyebilirler.

Bagaj Hazırlığı ve Bagaj Kuralları

Misafirler uçak seyahatlerinde iki tür bagaj alabilir. Bunlardan ilki kayıtlı bagaj, diğeriyse el (kabin) bagajıdır. Kayıtlı bagaj, Pegasus tarafından uçuşa kayıt esnasında uçağın bagaj bölümünde taşınmak için teslim alınan bagajı içerir. Kayıtlı bagaj, yolcu biletine kaydedildikten sonra bagaj etiketi düzenlenerek teslim alınır ve uçak içindeki kabinlerde ayrı olarak taşınır. Tüm Pegasus uçuşlarında, misafirlerin kayıtlı bagaj hakkı için parça ve ağırlık sınırlaması bulunur. Ve tüm Pegasus uçuşlarında her bir kayıtlı bagaj için kabul edilebilir azami ağırlık 32 kilogramdır. Ücretsiz olarak taşınan bu bagaj, check-in sırasında görevlilere teslim edilir ve uçuş sonrasında da teslim alınır.

Kabin ya da el bagajı da, yolcuların uçuş sırasında yanlarında taşıdıkları her türlü eşyayı içerir. El bagajı uçuş esnasında kabin içerisinde yolcunun yanında taşınır. Kabin bagajı, yolcuların sorumluluğunda ve gözetiminde olan bagaj türüdür. Uçakta unutulan, kaybolan, hasar gören eşyalarla ilgili zararlar ilgili yolcunun sorumluluğundadır.

Check-in Sonrası Uçuşa Hazırlık

Check-in işlemlerini tamamlayan misafirlerin biletlerinde hangi kapıdan uçağa binecekleri ve uçakta oturacakları koltuğun numarası gibi detaylar bulunur. Bunun yanı sıra misafirler bagaj fişlerini de almış olur. Bu esnada misafirler pasaport ve nüfus cüzdanı gibi belgelerini de hazır bulundurmalıdır. Misafirler, uçak biletindeki kapı numarasına dikkat ederek ilgili kapıya ilerlemeli ve güvenlik kontrol noktasına giderek çanta ve kabin bagajı gibi eşyalarını x-ray cihazından geçirmelidir.

Güvenlik kontrolünden geçen misafirler, uçuş kartında yazan kapıya doğru ilerlemelidir. Kapı numarası, gidilecek yer ve uçuş numarası kontrol edildikten sonra misafirler uçağa alınmayı bekleyebilirler. Kimi durumlarda uçağa direkt binmek mümkün oluyorken, bazen havalimanı otobüsleriyle uçağa gidilebiliyor. Özellikle büyük havalimanlarında yolcuların uçağa yürüyerek gitmelerine müsaade edilmez. Görevliler, zamanı geldiğinde misafirlerin sırayla uçağa binmesine yardımcı olur. Bu sürede misafirler, uçuş kartlarını ve nüfus cüzdanlarını görevliye göstererek uçağa geçiş yapabilirler.

Uçuş Başlangıcı ve Varış

Misafirler uçakta koltuklarına yerleştikten sonra kabin bagajlarını koltuklarının üst kısmında yer alan dolaplara yerleştirebilirler. Uçuş başlangıcı sırasında; uçakta uyulması gereken kurallar, uçağın ne zaman kalkacağı, ne zaman varış noktasına ulaşacağı, varış noktasında hava durumu bilgileri gibi tüm detaylar anons edilir. Bu aşamada misafirlerin düzenli olarak yapılan anonsları takip ederek bilgi sahibi olmaları ve uçmanın keyfini çıkarmaları  mümkündür. Uçak varış noktasına geldiğinde, misafirler uçak kapısı açılana kadar beklemelidir. Diğer yolcularla birlikte yolcu bagajının geleceği salona geçilir. Burada bir süre bagajı beklemek gerekir. Misafirler bagajının nereye geleceği bilgisini tabelalar aracılığıyla takip edebilirler.

Not: Pegasus Bagaj ve Check-in kuralları ile ilgili bilgilerin güncelliğini flypgs.com adresinden teyit etmeyi unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu