GündemManşet

35 MİLYON SMS nerede kullanılacak?

Sarıyer Belediyesi, vatandaşlara etkinliklerini ve başkanın katılacağı TV programlarının duyurusunu yapabilmek için tam 35 MİLYON adet daha kısa mesaj (SMS) satın alacak. SMS ihalesi 20 Ağustos'ta Sarıyer Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nde yapılacak. Bu arada Kadıköy Belediyesi'nin SUPERONLINE şirketine 12 aylığına sadece 104 bin liraya ihale ettiği SMS alım işinin, Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği Şubat ayı ihalesinde TURKCELL'e 10 aylığına tam 210 bin liraya ihale edildiği ortaya çıktı.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partili belediye başkanlarından uymalarını istediği 7 ilkeden biri olan “israf yapmayın” uyarısının Sarıyer Belediyesi’nce pek fazla ciddiye alınmadığı ortaya çıktı. Zira Sarıyer Belediyesi’nin açtığı son SMS ihalesi, resmi borcu 619 milyon olan belediyenin savurganlıktan bir türlü vazgeçemeyeceğini gözler önüne serdi. Sarıyer Belediyesi’nin kendi telefon rehberine kayıtlı yaklaşık 10-15 bin kişinin cep telefonuna gönderilecek 35 milyon adet mesajın fazlalılığı herkesi şaşkına çevirdi.

35 MİLYON ADET SMS İHALE İLE SATIN ALINACAK

Sarıyer Belediyesi; Sarıyerli vatandaşlara belediye etkinliklerini duyurmak, başkanın programlarını, katılacağı TV ya da radyo yayınlarını haber vermek, bayram ya da özel günlerde kullanmak için tam 35 MİLYON adet SMS kısa mesaj gönderimi satın alacak. Sarıyer Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Açık İhale Usulü ile yapılacak ihale, 20 Ağustos 2019 tarihinde saat 10.30’da yapılacak. Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün adresinde yapılacak 2019/369282 kayıt nolu ihaleyi kazanacak GSM operatörü, Sarıyer Belediyesi’ne tam 35 MİLYON ADET SMS kısa mesaj gönderimi satmış olacak. Belediye bu ihale için yüz binlerce lira ödeyecek. Belediye Şubat ayında da SMS ihalesi düzenlemişti.

SARIYER, KADIKÖY’ÜN İKİ KATI ÜCRET ÖDEMİŞ

Sarıyer Belediyesi bu yılbaşında 20 Şubat 2019’da düzenlediği SMS kısa mesaj alım ihalesi için TURKCELL’e 10 aylık hizmet süresi karşılığında tam 210 bin TL para ödemişti. CHP’li başka bir belediye Kadıköy Belediyesi ise 12 aylık süre için GSM operatörüne sadece 104 bin TL ödemişti. Her ikisi de 2019 yılını kapsayan CHP’li iki belediye arasındaki SMS ihalelerindeki iki katına varan fiyat farkı merak konusu olacak.

2015’TE 15 MİLYON ADET SMS ALMIŞTI

Nüfusu yaklaşık 350 bin olan Sarıyer’de, belediyenin cep mesaj kayıt sisteminde yaklaşık 15 bin kişi bulunmasına rağmen neden 35 milyon adet SMS kısa mesaj satın almak istediği ise kafaları karıştırdı. Bu kadar çok SMS mesaj alımının yapılacak olması belediyenin tasarrufa önem vermediğini gösteriyor. Zira Sarıyer Belediyesi 2015 yılında 15 milyon adet SMS kısa mesaj alımı ihalesi yapmıştı, o yıldan bu yıla kadar Sarıyer nüfusunda ciddi bir artış olmadı. Ayazağa, Huzur ve Maslak Sarıyer’e 2012 yılında bağlanmıştı, o tarihten itibaren de ilçe nüfusunda ciddi bir artış yaşanmadığı TÜİK verileriyle de görülüyor. Şimdi 15 milyon SMS mesajının nüfus artmadığı halde neden 35 milyon âdete yükseltildiği ise merak konusu oldu.

BELEDİYE TURKCELL’E ÇALIŞMIŞ! İŞTE TURCELL’İN SARIYER BELEDİYESİ’NDEN KAZANDIĞI İHALELER VE KAZANDIĞI PARALAR!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Sarıyer Belediyesi’nin bugüne kadar açtığı SMS kısa mesaj ihalelerini mercek altına altı. Açılan tüm ihalelerin kimler tarafından alındığını tek tek belgeleriyle ortaya çıkardı. İşte Sarıyer Belediyesi TURKCELL’e çalışmış dedirten o ihaleler ve ödenen paralar;

KADIKÖY 12 AY İÇİN 104 BİN, SARIYER 10 AY İÇİN 210 BİN TL ÖDEDİ

+ Sarıyer Belediyesi’nin 20 Şubat 2019’da açtığı KISA MESAJ (SMS) alım ihalesini 10 aylık süre için TURKCELL kazandı. Pazarlık usulü ile yapılan ihalenin süresi 8 Mart ve 31 Aralık 2019 arasını kapsadı. Sarıyer Belediyesi ihaleyi verdiği TURKCELL İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne tam 210 bin TL ödedi.

Hemen belirtelim Kadıköy Belediyesi ise aynı ihaleyi üstelik 12 aylığına sadece 104 bin TL’ye ihale etti. Kadıköy Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 20 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen ve 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihlerini içeren SMS kısa mesaj gönderim ihalesini SUPERONLINE İletişim Hizmetleri Şirketi kazanmıştı. 3 şirketin yarıştığı ihaleyi kazanan SUPERONLINE, Kadıköy Belediyesi’nden 104 bin lira kazanmıştı. CHP’li Kadıköy’ün 12 aylığına 104 bin TL’ye ihale ettiği SMS alım işini, Sarıyer Belediyesi’nin 10 aylığına üstelik iki katından fazla bir rakama tam 210 bin TL’ye ihale etmesi kafaları karıştırdı.

+ Sarıyer Belediyesi, 20 Nisan 2018 tarihinde 1 Mayıs -31 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan bir SMS kısa mesaj alım ihalesi düzenledi. Pazarlık usulü ile yapılan ihaleyi 169 bin 998 TL ile yine TURKCELL kazandı.

+ Sarıyer Belediyesi’nin 28 Nisan 2017’de açtığı SMS alım ihalesini ise 182 bin TL ile yine yeniden TURKCELL kazandı. Turkcell, 17 Mayıs’ta yapılan sözleşmeye göre, 17 Mayıs-31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki kısa mesaj hizmeti için Sarıyer Belediyesi’nden tam 182 bin lirayı cebine attı.

+ Sarıyer Belediyesi, 2 Aralık 2014’e açtığı 15 milyon adetlik SMS kısa mesaj ihalesini yine TURKCELL’e verdi. 20 Nisan -31 Aralık 2015 tarihlerini içeren ihale karşılığında belediye Turkcell’e tam 285 bin TL ödedi.

+ Sarıyer Belediyesi 16 Eylül 2014 tarihinde yine kısa mesaj (SMS) alım ihalesi düzenledi. Pazarlık usulü ile yapılan ve 90 günlük süreyi içeren ihaleyi yine Turkcell kazandı. Bu kez Turkcell’e ödenen para tam 100 bin TL oldu.

+ Sarıyer Belediyesi 18 Şubat 2014 yılında da SMS alım ihalesi düzenledi. 1 Mart -31 Aralık 2014 tarihlerini kapsayan ihaleyi kazanan Turkcell’e bu kez tam 205 bin TL ödendi.

+ Sarıyer Belediyesi 3 Mayıs 2013 tarihinde bir kez daha SMS alım ihalesi açtı. İhale belediyenin değişmez partneri Turkcell’in oldu. 26 Haziran’da yapılan sözleşmeye göre Turkcell 6 aylık süre için belediyeden tam 68 bin 160 TL para aldı.

+ Sarıyer Belediyesi bu kez de 4 Ekim 2012 yılında bir SMS ihalesi gerçekleştirdi. İhale bugüne kadar yapılanlar arasında en küçüğüydü. Çünkü sadece 1.5 ayı kapsıyordu. 15 Ekim – 31 Aralık 2012 yılını içeren SMS alım ihalesini ilk kez Turkcell’in dışında başka bir şirket kazandı. İhaleyi kazanan AVEA İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne Sarıyer Belediyesi tam 55 bin 750 TL ödedi.

BELEDİYE TURKCELL’E DEĞİL, HALKA ÇALIŞSIN!

Sarıyer Gazetesi’ne açıklama yapan belediye içindeki önemli bir kaynak; “Belediyeden gönderilen SMS mesajlarının büyük kısmı başkanın hangi TV kanallarına katılacağının duyurusunu yapıyor. Çoğunluğu kişisel reklam amaçlı SMS’ler. Vatandaşları doğrudan ilgilendirecek veya bilgilendirecek kamu yararı taşıyan mesajların sayısı çok az. Parti propagandası ve kişisel tanıtımlar bir kenara bırakılırsa belediyenin 35 milyon adet SMS satın almasına gerek yok. 35 milyon demek Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı. Reklam kokan mesajlar iptal edilirse belediye ciddi bir SMS tasarrufuna gider. Belediyeden atılan SMS’ler daha çok gereksiz ve keyfi amaçlar için kullanılıyor. Bazen yanlış mesaj atıp yeniden atıyorlar, böylece on binlerce mesaj zayi edilmiş oluyor. Belediye gırtlağa kadar borçluyken ne yazık ki TURKCELL’e çalışmaya devam ediyor.” diye konuştu.

SARİYERGAZETESİ.COM /ÖZEL DOSYA

4 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir