GündemManşet

Belediyeye sekreter isyanı!

Sarıyer’de 38 mahalle muhtarlığından 26’sında sekreter maaşları belediye tarafından ödenirken, 31 Mart seçimlerinde değişen 12 muhtarlıkta ise sekreter maaşlarını muhtarlar kendi ceplerinden ödüyor. Muhtarlar arasındaki ayrımcılık tepkiye neden oluyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL HABER

Sarıyer’de 12 mahallede sekreter maaşlarını muhtarlar kendi ceplerinden öderken, 26 mahallede ise maaşları Sarıyer Belediyesi ödüyor. Sarıyer Belediyesi’nin muhtarlar arasında ayrımcılık yapması tepkiye neden oluyor. Sarıyer Belediyesi geçtiğimiz yıllarda meclisten aldırdığı bir karar ile ilçe genelinde görev yapan muhtarlıklardaki sekreterlerin maaşlarını vermeye başlamıştı. Yasal mevzuatı aşmak için de muhtarlıklara Sarıyer Belediyesi İletişim Noktası tabelası asılmış, muhtarların yanında çalışan sekreterler belediye kadrosuna alınmıştı. Muhtarlar da kendileriyle çalışacak sekreterleri kendileri seçmişlerdi. Belediye bu hizmetle birlikte muhtarların elektrik, su, telefon, internet gibi faturalarını da ödemeye başlamıştı. Muhtarlar devletten 2 bin 20 TL maaş alırken, yanlarında çalıştırdıkları çalışanlar – sekreterler ise belediye kadrosundan 2 bin 280 TL maaş alıyorlardı.

SEÇİMİ KAZANAN 12 MUHTARA KÖTÜ HABER

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Sarıyer’de 13 mahallede muhtarlar değişti. Muhtarlar değişince, onlarla birlikte çalışan sekreterler de işsiz kaldı. Kilyos muhtarlığında ise bir önceki dönemden kalan çalışan yeni muhtarla işe devam etme kararı alınca diğer 12 muhtarlıkta ise sekreter sorunu yaşanmaya başladı. Sarıyer Belediyesi, kendi kadrosunda yer alan ve işten ayrılan sekreterlerin yerine yenilerini koymadı. Böylece Sarıyer’de son seçimleri kazanarak muhtarlık görevine başlayan 12 muhtar, yanlarında çalıştırdıkları sekreterlerin maaşlarını kendi ceplerinden ödemeye başladı. Sarıyer Belediyesi, belediyede fazladan eleman çalıştırdığı ve yeni eleman alacak kontenjanları bulunmadığı gerekçesiyle yeni seçilen muhtarların eleman ihtiyacını karşılamaya yanaşmıyor. Konu AK Partili meclis üyeleri tarafından belediye meclisine getirildi ve muhtarlar arasındaki ayrımcılığa son verilmesi istendi.

ŞÜKRÜ GENÇ BU AYRIMCILIĞA SON VERMELİ

Sarıyer Gazetesi’ne konuşan bazı muhtarlar; “Sarıyer’de 26 muhtarlıkta çalışanların maaşlarını belediye ödüyor, 12’sinde ise maaşları muhtarlarımız kendileri ödüyor. Bu ayrımcılık ve yanlış en kısa sürede giderilmelidir. Şükrü Genç bu ayıba son vermelidir. Muhtarlar olarak bu konuda ciddi anlamda mağduruz. Muhtar arkadaşlarımız çalışanlarına kendi maaşlarını veriyor, maaş ödemekte zorluk çekiyor” diye konuştu.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir