GündemManşet

CHP’li Büyükşehir’den yüz binlerce Sarıyerliye kötü haber!

Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan ve meclisten de geçirilen Islah İmar Planları ile tapu almayı bekleyen yüz binlerce vatandaşa CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden kötü haber geldi. İmamoğlu tarafından Temmuz ayında göreve getirilen İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, 17 Eylül'de Sarıyer Belediyesi'ne gönderdiği yazıda; Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme alanlarında kalan bölgelerde Islah İmar Planları'nın yapılmasının yasal olmadığına dikkat çekti.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU / ÖZEL DOSYA

Sarıyer’de 2017 yılında 9 mahallede yapılan Islah İmar Planları ile tapu bekleyen yüz binlerce vatandaşa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden üzücü haber geldi. Tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için Sarıyer Belediyesi tarafından başlatılan ve Emirgan, Kazım Karabekir, Rumeli Hisarı, Pınar, Çayırbaşı, Kocataş, PTT Evleri, Reşitpaşa ile Ferahevler mahallerinde yapılan Islah İmar Planları’nın Boğaziçi gerigörünüm ve etkileme alanında yapılamayacağı ifade edildi. 250 bin kişiyi ilgilendiren tapu mücadelesinde yaşanan bu sürpriz gelişme bugüne kadar izlenen yol haritası konusunda kafaların karışmasına neden oldu.

İBB DAİRE BAŞKANI SARIYER BELEDİYESİ’NE YAZI GÖNDERDİ

Sarıyer Belediyesi tarafından 2017 yılında yapılan ve ilçe meclisinden de geçirilerek dönemin AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen Islah İmar Planları, Büyükşehir’de meclis gündemine dahi alınmadan Sarıyer’e geri gönderilmiş ve bu olay CHP’li Sarıyer ile AKP’li Büyükşehir arasında dava konusu olmuştu. AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle gündeme bile alınmayan Islah İmar Planları’nın yasal olmadığı bu kez de CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen resmi yazıyla tekrarlandı. Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanlığı döneminde Beylikdüzü’de Plan Proje Müdürü olarak görev yapan ve geçtiğimiz aylarda İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına getirilen Gürkan Akgün tarafından konuyla ilgili olarak Sarıyer Belediyesi’ne 17 Eylül 2019’da ilginç bir cevap yazısı gönderildi.

GERİ GÖRÜNÜM VE ETKİLENME ALANINDA PLAN YAPILAMAZ

Ekrem İmamoğlu adına İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün imzasıyla Sarıyer’e gönderilen yazıda, Rumeli Hisarı’nda yapılan ve geri görünüm – etkilenme alanında kalan diğer mahalleleri de ilgilendiren Islah İmar Planları hakkında ilginç bir tespit yapıldı. İBB Hukuk Müşavirliği’nin görüşünden alıntı yapılan yazıda; “…Genel olarak 2981 ve mülga 2805 sayılı İmar Affı Kanunlarında İstanbul Boğazı istisna tutulduğundan 2960 sayılı kanuna göre ise geçici maddelerde öngörülen süreler dolduğundan Boğaziçi, “Gerigörünüm ve Etkilenme” alanlarında ıslah imar planı yapılamayacağı…” ifade edildi. CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin tıpkı kendinden önceki AKP’li Büyükşehir gibi bu konuda aynı görüşe sahip olduğu görüldü.

PEKİ BUNDAN SONRA NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Siyasi çevrelerce bugüne kadar hep Sarıyer ve İBB aynı partiden olursa bu sorun çözülür beklentisi oluşturulurken, CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nden CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne gönderilen bu yazıyla birlikte, Islah İmar Planları konusunda bugüne kadar yapılan tüm çalışmaların yasallığı tartışılır hale geldi. Sarıyer Belediyesi, Islah İmar Planları’nı ilçe meclisinden geçirdikten sonra tapu konusunda topun artık İBB’de olduğunu ve sorunun çözümününde bundan sonraki tüm sorumluluğun Büyükşehir’de bulunduğunu açıklamıştı. Ancak bu son yazıyla birlikte CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin de, bu konuda tıpkı AKP’li geçen dönem ki Büyükşehir gibi düşündüğünü gözler önüne serdi.

İŞTE BÜYÜKŞEHİR’DEN SARIYER BELEDİYESİ’NE GÖNDERİLEN O YAZI

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler