GündemManşet

Çöp ihalesi aynı adrese mi gidiyor?

Sarıyer Belediyesi’nin 29 Ağustos’ta yaptığı ve hiçbir teklif gelmediği için iptal ettiği çöp ihalesi, 20 Eylül’de yeniden yapıldı. Bu kez sadece 2 aylık süre için yapılan ihaleyi 6 milyon 760 bin TL bedelle BKS Turizm Şirketi kazandı. Şirketin Esenler’deki adresinin, belediyeden daha önceki çöp ihalelerini alan ve Mali Polisin incelemeye aldığı DENKLEM Atık Yönetimi ile aynı yerde olması kafaları karıştırdı.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU / ÖZEL DOSYA

Sarıyer Belediyesi’nin en büyük ihalelerinden biri olan ve 27 aylık dönem için yapılması konusunda meclisten karar alınan çevre temizlik (çöp) ihalesi 29 Ağustos’ta yapılmıştı. Yaklaşık 100 milyon lirayı bulması beklenen ihaleye sürpriz bir şekilde teklif veren çıkmamıştı. Belediyenin Mali Polis denetiminde olması nedeniyle şirketlerin korktuğu için bu ihaleye girmedikleri konuşulmuştu. İhale bu kez de sadece 2 aylık süre için 20 Eylül tarihinde yeniden yapıldı.

İHALEYİ 6 MİLYON 760 BİN TL İLE BKS TURİZM KAZANDI

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan ‘’Sarıyer Belediyesi Sınırları İçerisinde Evsel Katı Atıkların Toplanması, Nakli ile Cadde ve Sokakların Makine ile Süpürülmesi, Yıkanması, Kamusal Alanların Temizlenmesi Kent Temizliği Araç Kiralanması Hizmet Alımı İşi’’ adıyla tekrarlanan ihale bu kez 20 Eylül’de yeniden yapıldı. Sarıyer Belediyesi’nin Pınar Mahallesi’ndeki binasının 4. Katında yapılan ihale saat 10.30’da gerçekleştirildi. Bu kez sadece 2 aylık süre için 1 Ekim-31 Aralık tarihleri arası dönemi için yapılan ihaleye 3 şirket teklif verdi. İhaleyi en uygun teklifi veren BKS Turizm Taşımacılık Enerji ve İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kazandı. Sarıyer Belediyesi ile BKS Turizm arasında 6 milyon 760 bin 440 TL’lik sözleşme imzalandı.

BKS İLE MALİ POLİS DENETİMİNDEKİ DENKLEM AYNI ADRESTE

Sarıyer Gazetesi’nin yaptığı araştırmaya göre; belediyenin çöp ihalesini kazanan BKS Turizm Taşımacılık Enerji ve İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin ilginç bir özelliği var. Şirketin Sarıyer Belediyesi ile yaptığı sözleşmede gösterilen adresi ile belediyeden daha önceki çöp ihalelerini kazanan DENKLEM Atık Yönetimi Şirketi’nin adresi aynı.

30 Eylül 2019 tarihinde BKS Turizm ile Sarıyer Belediyesi arasında yapılan sözleşmede şirketin adresi Oruç Reis Mahallesi Mahmutpaşa Caddesi No: 72 Esenler olarak gösterilirken, 21 Eylül 2018 tarihinde Sarıyer Belediyesi ile DENKLEM Atık Yönetimi Şirketi arasındaki çöp ihalesi sözleşmesinde de yine aynı adresin şirket adresi olarak gösterilmesi dikkat çekti. 6 milyon 760 bin liralık ihaleyi alan BKS ile 20 milyon 424 bin liralık ihaleyi alan DENKLEM isimli şirketin aynı yerde olması ihalenin şeffaflığını gölgeye düşürecek türden. Denklem’in sahibi Fatih Gökçe, BKS Turizm’in sahibi ise Doğukan Erboz görülmesine rağmen adreslerinin aynı yerde olması bu iki şirketin gerçekte başka bir sahibi mi var sorunu akıllara getirdi. Öte yandan her iki şirketin adresi İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre de Esenler Giyimkent’te aynı katta yer alıyor.

Sarıyer Belediyesi’nden aldığı yaklaşık 30 milyonluk ihale terör soruşturması kapsamında incelemeye alınan şirketler arasında yer alan DENKLEM Atık şirketinin alamadığı son ihaleyi, kendisiyle aynı adreste bulunan BKS Turizm şirketinin alması ihale yine aynı kişilere mi gidiyor sorusunu akıllara getirdi.

İŞTE DENKLEM VE BKS’NİN AYNI ADRESTE OLDUĞUNU GÖSTEREN BELGELER – (BU İKİ ŞİRKET SARIYER BELEDİYESİ İLE AYRI ZAMANLARDA YAPTIKLARI SÖZLEŞMELERDE ADRESLERİNİ AYNI GÖSTERDİ- ŞİRKETLERİN ADRESLERİ İTO KAYITLARINA GÖRE DE AYNI KATTA)

ÇOK ÇARPICI BELGELERLE SARIYER’İN GÜNDEMİ BELİRLEMEYE VE BU OLAYLARI MERCEK ALTINA ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ!  BİZİ TAKİP EDİN!

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler