GündemManşet

Epilepsi hastası çocuğun sağlık mücadelesi

Sarıyer’de yaşayan Zeki Kalay’ın epilepsi hastası 10 yaşındaki kızı Sümeyye Kalay, VNS beyin pili için 1 yıldan uzun süredir bekletiliyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – ÖZEL HABER 

5 yaşından bu yana dirençli epilepsi hastası olan Sümeyye Kalay sağlık mücadelesi veriyor. Gitmedikleri hastane ve doktor kalmadığını söyleyen çaresiz baba Zeki Kalay; “En son 1 sene önce Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne gittik. Orada Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu bizimle ilgilendi. Kızımın dirençli epilepsi nöbetleri artık çok sıklaştı. Doktorumuz eğer kızıma VNS beyin pili takılırsa bu nöbetlerin azalacağını hatta belki tamamen de ortadan kalkabileceğini söyledi. Ailece çok umutlandık. Hemen Sağlık Bakanlığı’na başvurduk. 2018 yılında bu pili almamız için bakanlıktan onay da hemen çıktı. Ama bu ürün Amerika’dan geldiği için o dönemde yaşanan dolar artışıyla birlikte kurum ve firma arasında anlaşma sağlanamadı. VNS beyin pilini getiren Gazi Kimya firması tek parça vermeyeceğini ürünün bütününü vereceğini söyledi. Bu firmadan hastaneye o günden bu yana 18 cihaz girdi ama biz 1 seneden fazla süredir bekletiliyoruz. Kızımın nöbetleri her geçen gün daha da artıyor. Gazi Kimya, çocuğumun sağlığıyla oynuyor. Ben bu firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundum. Kızımın sağlığı için elimden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağım” diye konuştu.

Yenimahalle Muhtarı Ahmet Çınar, Sarıyer sakini Zeki Kalay’ın kızı için sürdürdüğü bu sağlık mücadelesinde yanında olacaklarını söyledi. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan Çınar; “Bu konuyu öğrendiğimde gerçekten çok üzüldüm ve elimden gelen ne varsa yapmak için çevremdeki insanlara bir bir ulaşıyorum. Sağlık mücadelesi veren Sümeyye Kalay için hepimiz seferber olmalıyız” dedi.

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Rabbim kolaylık versin zor bir durum inşallah çözülür bizler yakınen olaydan haberdarız. Rabbimiz Şafi ismi ile şifalar versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler