GündemManşet

HDP, Sarıyer’de aday çıkarmayacak Şükrü Genç’i destekleyecek

HDP, 31 Mart Sarıyer Belediye Başkanlığı seçiminde CHP'nin adayı Şükrü Genç'i destekleme kararı aldı. HDP; İstanbul'da 15, Ankara'da ise 4 ilçede belediye eş başkan adaylarıyla seçime girecek. HDP, Sarıyer'in de aralarında bulunduğu İstanbul'un 12 ilçesinde belediye başkan adayı çıkarmayacak, bu ilçelerde CHP ve Millet İttifakı'nın adayları desteklenecek.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

HDP, 31 Mart Sarıyer Belediye Başkanlığı seçiminde CHP’nin adayı Şükrü Genç’i destekleme kararı aldı. İstanbul’da 15 ilçede aday çıkarma kararı alan HDP, Sarıyer’in de aralarında bulundu 12 ilçede ise Millet İttifakı adayına oy verecek. Sarıyer’in 3. partisi HDP, Şükrü Genç’e vereceği destek karşılığında iddiaya göre; 3 meclis üyeliği ve seçim kazanılırsa bir belediye başkan yardımcılığı alacak.

22 BİN OYLA SARIYER’DE 3. PARTİ OLMUŞTU

24 Haziran seçimlerinde Sarıyer’de 22 bin oy alarak AK Parti ve CHP’nin ardından 3. parti olan HDP, 31 Mart Sarıyer seçimlerinde Şükrü Genç’i destekleme kararı aldı. HDP, Sarıyer’de kendi meclis üyeleriyle seçime girecek ancak belediye başkanlığında ise aday çıkarmayacak. HDP’nin İstanbul’da 15 ilçede kendi adayını çıkarması, Sarıyer’in de aralarında bulunduğu 12 ilçede ise aday çıkarmaması kararlaştırıldı. Bu kritik karar oldukça gergin tartışmaların yaşandığı ve gece geç saatlere kadar süren HDP üst yönetimi toplantısında alındı.

İŞTE HDP’NİN ADAY ÇIKARACAĞI 15 İLÇE

Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre, seçim stratejisini ‘bölgede kayyum atanan belediyeleri geri kazanmak, batıda ise AK Parti-MHP ittifakını geriletmek’ olarak belirleyen HDP’nin listeleri, gece geç saatlere kadar süren tartışmaların ardından netleşti. HDP İstanbul’un 15, Ankara’nın 4 ilçesinde belediye eş başkan adayı çıkaracak. Partili bir kaynaktan alınan bilgiye göre, HDP, İstanbul’un 15 ilçesinde belediye eş başkan adayı çıkaracak. Bu ilçeler şöyle: Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beykoz, Çekmeköy, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Pendik, Sultanbeyli, Sultangazi, Ümraniye.

HDP; SARIYER VE 11 İLÇEDE ADAY ÇIKARMAYACAK

HDP, İstanbul’un bazı ilçelerinde ise sadece belediye meclis üyelikleri için aday çıkaracak. Bu ilçeler şöyle: Beyoğlu, Bahçelievler, Bakırköy, Beylikdüzü, Eyüp, Kartal, Sarıyer, Şile, Şişli, Tuzla, Üsküdar, Zeytinburnu. HDP’nin sadece meclis üyeliği için aday çıkaracağı ilçelerde, belediye başkanlıklarında ise CHP ve İyi Parti’nin adaylarına oy kullanılacak. Alınan bu kararla birlikte HDP’liler, Sarıyer’de kendi meclis üyeleriyle seçime girerken, belediye başkanlığında ise oylarını CHP’nin adayı Şükrü Genç’e verecekler.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI SÖZÜ MÜ ALDI?

Sarıyer’de 3. parti olan HDP’nin, CHP’ye vereceği bu desteğin karşılığında CHP Belediye Meclisi listesine isimler yazdırdığı ve bir de Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılığı sözü aldığı konuşuluyor. HDP ve CHP arasındaki anlaşmaya göre; CHP’li Şükrü Genç, seçimi kazanırsa Sarıyer Belediye Başkan Yardımcılarından biri HDP’li olacak. Siyasi çevreler de Vatan ve Saadet Partisi bile aday çıkartırken HDP’nin 3. parti olduğu Sarıyer’de aday çıkarmamasında CHP’den çok fazla taviz almasının etkili olduğu belirtiliyor. CHP ile HDP arasındaki görüşmelerin yaklaşık 8 ay öncesinden başladığı da konuşuluyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler