GündemManşet

Hürriyet köşe yazarı Yalçın Bayer Sarıyer’i yazdı

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Yalçın Bayer, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçim nabzının hızlı attığı Sarıyer'i kaleme aldı.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

İşte Yalçın Bayer’in yazısı:

Yeni Sarıyer vizyonu

İstanbul’da seçimin nabzının hızlı attığı önemli ilçelerden birisi Sarıyer.

CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç ilçeyi 10 yıldır yönetiyor. AKP ise son 4.5 yıldır ilçe başkanlığı yapan Salih Bayraktar’ı aday gösterdi.

Adaylığıyla birlikte medyanın da gündemine giren Salih Bayraktar, Sarıyerliler nezdinde olumlu karşılığı olan bir isim. Sarıyerliler, Bayraktar’ın millet tarafından çabuk benimsenmesinin sebebini iki faktöre bağlıyor.

Birincisi ilçede yaşayanların neredeyse yüzde 90’ını ilgilendiren mülkiyet problemi için yaptıkları… İkincisi ise yine Sarıyer’in en önemli ihtiyacı olan sağlık hizmetleri konusunda 4.5 yıldır yaptığı çalışmalar.

Bayraktar, ilçe başkanı olur olmaz eski belediye başkanları, yardımcıları, muhtarlar, partisinin eski yöneticileri gibi 430 kişiyle 22 gün boyunca tek tek mülakat yapmış. Ardından da en acil sorun olarak belirlenen mülkiyet ve sağlık için harekete geçmiş.

‘İmar barışının mimarı’ olarak gösterilen Bayraktar, bu konunun hükümet gündemine girmesinde önemli pay sahibi… Yine denizden 5-6 kilometre içerideki mahallelerin öngörünüm engeli nedeniyle kanun dışı kalması üzerine devreye girerek binlerce insanın kanundan faydalanmasını sağlayan isim. İlçeye 350 yataklı, her gün 3 binin üzerinde hasta muayene edilen Hamidiye Etfal Hastanesi’nin hızlıca kazandırılmasında Bayraktar’ın büyük emeği var. Sarıyer’in kuzeyinde başta Zekeriyaköy’de olmak üzere pek çok site mevcut. Bu sitelerde ikamet edenlerin yıllardır çözemedikleri sorunları için başvurdukları adres de yine Bayraktar olmuş. Bu girişimci, çözüm odaklı ve siyasi parti farklılığı gözetmeksizin herkese kucak açan siyaset anlayışı Bayraktar’ın Sarıyer’deki 250 bin seçmenin tamamı nezdinde bir karşılık bulmasını sağlamış.

Salih Bayraktar’ı tanıyanlar için aslında tüm özellikler normal karşılanıyor. 150 yıllık Sarıyerli bir ailenin bir ferdi olarak balıkçılık yapmış, dünyaya deniz araçlarının motor ticaretiyle uğraşmış.

Aynı zamanda ‘Bayraktar Kardeşler’in kısaltması olan ve İnsansız Hava Araçları üreten ünlü Baykar Makina’nın sahipleri olan Özdemir ve Ömer Bayraktar kardeşlerin en küçüğü. Yani bu pratiklik aileden geliyor.

Bayraktar’ın vatandaşı kandırmaması, açık ve net konuşması, başkan olunca sadece çözebileceği sorunlar için şimdiden söz vermesi Sarıyer siyaseti için önemli bir kazanım olmuş.

‘KÖMÜRÜ’ HERKES TANIYOR

Bayraktar’ın yıllar önce sokakta yaralı bulup sahiplendiği Kömür isimli köpeğini geçtiğimiz günlerde yaptığı proje tanıtım toplantısında ailesinin bir parçası olarak sahneye getirilmesi siyasete ayrı bir güzellik kattı.

Bayraktar’ın hızlı ve pratik çözüm yeteneğini seçim kampanyasında ve geçtiğimiz günlerde oldukça çarpıcı bir tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıkladığı 62 projede de görmek mümkün. Tek tek sayamayız ama kendi ismiyle açılan sitesinde detaylıca anlatmış.

Örneğin Sarıyer’in en önemli sorunlarından biri olan trafik ve otopark için Kilyos’tan Dolmabahçe’ye uzanan 4 ayrı tünel yapacağını açıklıyor.

Yine Sarıyer merkezdeki otopark sorunu için Sarıdağ’a tünel otopark projesi var.

En çok ilgi çeken ise Yeni Sarıyer Vizyonu

Bir sanayici olarak Sarıyer’de sanayileşme olamayacağını vurgulayan Bayraktar, ilçeyi kalkındırmanın ve Sarıyerli gençleri meslek ve iş sahibi yapmanın yolunun Sarıyerli gençlere bilim, teknoloji, yazılım eğitimleri verecek imkanları sağlamaktan geçtiğini ifade ediyor.

Bayraktar, Sarıyer’i kültürün, sanatın, turizmin, eğitimin merkezi yapacağını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir