GündemManşet

İETT Genel Müdürü’nden 40 milyon TL’lik son gün kıyağı!

İETT Genel Müdürlüğü görevinden 4 Eylül’de istifa eden Ahmet Bağış’ın, istifadan 1 gün önce “Beydağ Temizlik ve İlaçlama” şirketiyle sadece 3 aylık dönem için tam 40 MİLYON 488 bin liralık ihale sözleşmesi imzaladığı ortaya çıktı. İETT ihalelerinin vazgeçilmezi Beydağ’ın, Ağustos’ta kazandığı başka bir ihale usulsüzlük iddiaları yüzünden İmamoğlu tarafından iptal edilmişti.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU /ÖZEL DOSYA

Ekrem İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra görevde kalmasını istediği ancak CHP tabanından gelen tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kalan İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış’ın, istifadan bir gün önce Beydağ Temizlik ve İlaçlama Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi’ne tam 40 milyon 488 bin liralık iş verdiği ortaya çıktı. Üstelik söz konusu hizmetin süresi ise sadece 3 ay. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 4 Eylül 2019 tarihinde istifa dilekçesini sunan ve istifa mektubunu sosyal medya hesabından da paylaşan Bağış’ın, görevindeki son gün 3 Eylül tarihinde kurum adına büyük bir ihale sözleşmesi yaptığı anlaşıldı. Bağış’ın sözleşme imzaladığı şirket bir ay önce iptal edilen ihalesi nedeniyle İBB’yi Kamu İhale Kurumu’na şikayet etmiş ancak şikayeti reddedilmişti.

İETT GENEL MÜDÜRÜ’NDEN 40 MİLYONLUK SON GÜN JESTİ

Dr. Ahmet Bağış’ın genel müdürlüğü döneminde İETT ihalelerinin vazgeçilmez şirketi Beydağ Temizlik ve İlaçlama Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi, 7 Ağustos tarihinde düzenlenen “Sarıyer Ayazağa Garajında şehir içi toplu taşıma” ihalesini kazandı. İhale; doğal afetler, salgın hastalıklar gibi can veya mal kaybı tehlikesi oluşabilecek öngörülemeyecek acil durumlar kapsamına alınarak pazarlık usulü 21- B maddesine göre yapıldı. Böylece ihalenin ilana çıkma şartı ortadan kaldırılarak, sadece davetli şirketlerin ihaleye girmesinin önü açıldı. İETT Satın Alma Daire Başkanlığı tarafından açılan ihaleye sadece 2 şirket davet edildi ve ihaleyi olağan hale geldiği gibi 40 milyon 488 bin 224 TL veren Beydağ Temizlik ve İlaçlama Hizmetleri kazandı. İhalenin sözleşmesi de Genel Müdür Ahmet Bağış’ın istifasından 1 gün önce 3 Eylül 2019’da yapıldı. Genel Müdür Bağış da, söz konusu ihalenin sözleşmesinin yapılmasından sonraki gün 4 Eylül’de resmen istifa etti.İETT ile Beydağ Temizlik ve İlaçlama şirketi arasında yapılan sözleşmeye göre işin süresi 3 Eylül – 30 Aralık 2019 arası yani 3 ay olarak belirtildi. İETT bu hizmet karşılığı söz konusu şirkete tam 40 milyon 488 bin TL ödeyecek. 2019/371863 kayıt numarasıyla yapılan ihalede işin yeri ise; İstanbul ili sınırları içerisinde İdarenin yürütüm ve denetiminde olan toplu ulaşım ağı olarak belirtildi.

İMAMOĞLU BEYDAĞ TEMİZLİK’İN İHALESİNİ İPTAL ETMİŞTİ

Ahmet Bağış döneminde İETT’ten aldığı ihalelerle gündeme gelen Beydağ Temizlik ve İlaçlama Şirketi’nin geçen yıl bu kurumdan 119 milyon liralık ihale aldığı anlaşılmıştı. İETT’nin 22 Ağustos’ta düzenlediği ve yine Beydağ Temizlik ve İlaçlama Şirketi’nin kazandığı bir ihale İmamoğlu tarafından 27 Ağustos’ta iptal edilmiş, iptale karşı Kamu İhale Kurumu’na itiraz eden Beydağ’ın itirazı da reddedilmişti. 21 şirketin şartname almasına rağmen ihaleye sadece tek şirketin katılması ve teknik şartnamede çok sayıda eksikler olması iptale gerekçe gösterilmişti. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen Ahmet Bağış’ın istifadan bir gün önce söz konusu şirketlle gider ayak 40 milyon 488 bin liralık ihale sözleşmesi imzalaması dikkat çekti.

Öte yandan İETT’de Ahmet Bağış döneminde Sayıştaş tarafından ortaya çıkarılan usulsüzlükler sonrası CHP, Bağış hakkında “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. 24 Kasım 2017’den 4 Eylül 2019 yılına kadar İETT Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Dr. Ahmet Bağış’ın istifasından sonra bu göreve Hamdi Alper Kolukısa getirilmişti.

İŞTE 40 MİLYON 488 BİN TL’LİK İHALENİN BELGESİ

İHALENİN SÖZLEŞMESİ 3 EKİM’DE İMZALANDI

                 İETT GENEL MÜDÜRÜ 4 EYLÜL’DE İSTİFA ETTİ

                           

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler