GündemManşet

İlyas Torlak’tan dikkat çeken tespit: “Denizler S.O.S mi veriyor?”

İstanbul Balık Üreticiler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak, 1 Eylül'de av yasağının bitmesinin ardından denizlerle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Torlak "Balık havyarını döekemedi" dedi.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

1 Eylül’de av yasağını sona ermesinin ardından “Vira Bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar bekledikleri verimi alamadı. Denizle ilgili önemli ve dikkat çeken tespitleriyle konula ilgili değerlendirmede bulunan İstanbul Balık üreticiler Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak şunları söyledi; “Bu görüntü hiç hayra alamet değil diye düşünüyoruz. Eylül ayı geldi havyarını Karadeniz’e döküp güneye doğru göç etmesi gerekirken boğazda avlanan karnı havyar dolu lüfer balığı. Yıllardır balık satışı yapanlara soruyorum hiç görmedik diyorlar…”

“Denizler S.O.S vermeye mi başladı?”

Torlak; “Bu durumu İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Meriç Albay hocam ile de paylaştım. Reis abilerime soruyorum “hiç görmedik” diyorlar ve hem fikir olduğumuz cevap: Balık havyarını dökemedi! Nedeni Karadeniz’deki soğuk su sirkülasyonunun fazla yoğun olması. Belki de yoğun av baskısı stresi araştırılması gereken bir durum. Hayırlara vesile olur inşallah. Ama sonuç olarak bu ülkenin denizleri S.O.S vermeye mi başladı acaba” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir