GündemManşet

İşte 98 milyonluk SÖZKUR ihalesinin belgesi!

Sarıyer Belediyesi'nin 8 Ağustos'ta yaptığı araç kiralama ihalesine katılmak için tam 32 farklı firma ve şirketin ihale dokümanı satın aldığı ancak ihalenin 98 milyon 427 bin bedelle belediyenin vazgeçilmez gözde şirketi SÖZKUR'a kaldığı görüldü. Kiralık araçların kullanım süresi 1 Ekim 2019'da başlayacak, 30 Eylül 2022'de bitecek. İşte "o" ihalenin belgesi!

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL DOSYA

140 milyon lira borçla devraldığı Sarıyer Belediyesi’nin borçlarını 650 milyona çıkarmayı başaran Şükrü Genç, 3. dönemine büyük bir israf ve savurganlıkla başladı. Belediye Başkanlığı görevine seçildiği 2009 yılının ilk aylarında kendi şahsına ait aracı makam aracı olarak kullanan Genç, şimdi de Sarıyer Belediyesi’ni Türkiye’de kiralık araçlara en çok para ödeyen belediye haline getirdi. Zira Sarıyer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün 8 Ağustos 2019 tarihinde 130 sürücülü, 233 kiralık binek araç için açtığı kiralama ihalesi rekor bir bedelle tamamlandı. Yaklaşık maliyeti 105 milyon 518 bin lira olarak tespit edilen ihale, 98 milyon 427 bin lira bedelle SÖZKUR‘un oldu. Bu ihale Sarıyer’de belediyecilik tarihinin en büyük ihalesi olmakla birlikte, kiralık araçlara ödenecek en yüksek rakam olarak da İstanbul’daki ilçe belediyeleri arasında zirveye çıktı.

SÖZKUR’A 98 MİLYON 427 BİN LİRA ÖDENECEK!

8 Ağustos tarihli ihalenin şartnamesini tam 32 şirket alırken, ihale yine belediyenin değişmez gözde şirketi SÖZKUR Turizm Otomotiv Petrol Ürünleri İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi‘ne verildi. 3 yılı kapsayan ihalenin hizmet süresi 1 Ekim 2019’da başlayacak ve 30 Eylül 2022’de bitecek. Sarıyer Belediyesi, 28 Ağustos 2019 tarihinde SÖZKUR şirketiyle imzaladığı sözleşmede, söz konusu şirkete kiralık araçlar karşılığında tam 98 MİLYON 427 bin 810 TL ödemeyi taahhüt etti. Kendini SÖZKUR’a 98 milyon lira borçlandıran Sarıyer Belediyesi, bu parayı 2022 yılına kadar şirkete ödemek zorunda.

KURBAN BAYRAMI GÖLGESİNDE İHALE Mİ YAPILIR?

Bu arada SARİYERGAZETESİ.COM‘un ortaya çıkardığı 98 milyonluk kiralık araç ihalesi CHP içinde siyasi tartışmalara neden oluyor. Pek çok partili israf ihalesinden habersizken, ihalenin sadece belediyede belli isimlerce bilinmesi dikkat çekti. Örgütte ise “Bizim AKP’den farkımız kalmadı. Kurban Bayramı gölgesinde ihale mi yapılır? Belediye borç batağındayken 98 milyon liranın kiralık araçlara verilecek olması kabul edilemez. Keşke bu araçları kiralayacağımıza satın alsaydık. Mecliste Haziran oturumunda alınan karara istinaden araçları kiralamak yerine satın alabilirdik. Böylece belediye büyük tasarruf ederdi” yorumları yapılıyor.

İŞTE SARIYER’DEN GİZLENEN 98 MİLYONLUK O İHALENİN BELGESİ

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler