GündemManşet

İşte Sarıyer Belediyesi’ndeki ihaleleri incelenen şirketler!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, terör soruşturması kapsamında ihaleleri mercek altına alınan Sarıyer Belediyesi'nin incelenmek üzere savcılığa isimlerini verdiği şirketlerin listesini açıklıyor. İşte yüzlerce doğrudan alım dosyasıyla birlikte, ihale dosyaları Mali Suçlarla Mücadele polislerine teslim edilen o şirketler;

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL DOSYA

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın yöneticileri hakkında terör soruşturması yürüttüğü Sarıyer Belediyesi’yle ilgili geniş kapsamlı inceleme devam ediyor. Terörle Mücadele ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner’in sürdürdüğü soruşturma kapsamında savcılık belediyeden ihale alan birçok şirketi mercek altına aldı. Savcılık; geçtiğimiz ay çok sayıda ihale dosyasını incelemek amacıyla Mali Şube ekipleri aracılığıyla istetmişti. Ellerinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Furkan Sezer’in yazılı emriyle Pınar Mahallesi’ndeki Sarıyer Belediyesi binasına giren polisler, 19 Ağustos’ta tüm birimlerden ihale dosyalarını tek tek toplamıştı. Sarıyer Belediyesi’ndeki birim müdürleri de ellerindeki ihale dosyalarını dijital ve dosya halinde tek tek kopyalayıp polise teslim etti.

YÜZLERCE DOĞRUDAN ALIM VE 26 İHALE DOSYASI İNCELEMEDE

Hemen belirtelim, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın incelemeye aldığı ihaleler, 1 Mayıs 2018 ile 1 Şubat 2019 tarihleri arasını kapsıyor. Bu süre zarfı içinde Sarıyer Belediyesi’nden ihale alan tüm şirketler tek tek inceleniyor. Sadece ihaleler değil, tüm doğrudan alımlar da mercek altında. Sarıyer Belediyesi’nde soruşturmaya konu olan 10 aylık dönemde yüzlerce doğrudan alım yapıldığı ve 26 ihale düzenlendiği öğrenildi. Bu arada Sarıyer Belediyesi’nden ihale alan şirketlerin sahipleri incelendiğinde ortaya ilginç siyasi bağlantılar da çıkıyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde geniş bir dosya haber daha yayınlayacağımız için şimdilik bu bağlantılara derinlemesine girmiyoruz.

SÖZLEŞMELER VE ALIMLAR İNCELENİYOR

Sarıyer Gazetesi olarak soruşturmanın selametini ve polisin çalışmasını etkilemeden sadece sorumlu gazetecilik anlayışı gereği kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gelişmeleri takip ediyoruz. Sarıyer Belediyesi kaynaklarından ulaştığımız çok özel bilgilere göre, Sarıyer Belediyesi birim müdürleri tarafından soruşturma kapsamında dosyaları savcılığa gönderilmek üzere Mali Şube’ye teslim edilen şirketleri sizler için araştırdık. Belediye kaynaklarından edindiğimiz bilgileri büyük bir titizlikle sizlerle paylaşıyoruz. İncelemeye konu olan yüzlerce doğrudan alım dosyası olduğu için sadece ihale usulü ile yapılan ve dosyaları incelemeye alınan şirketlerin listesini yayınlıyoruz. Bu şirketlerin belediyeden aldıkları ihalelerle ilgili suç niteliği olup olmadığına yapılan inceleme sonucunda savcılık ve polis karar verecek.

SÖZKUR VE BARKA İNCELEME KAPSAMI DIŞINDA KALDI

Hemen belirtelim Sarıyer Belediyesi’nden en büyük bedelli ihaleleri alan iki şirket SÖZKUR ile BARKA inceleme kapsamı dışında tutuldu. SÖZKUR hatırlanacağı üzere bugüne kadar belediyeden yaklaşık 500 milyonluk ihale almış, 8 Eylül’de yapılan son ihalede ise 98 milyon 427 bin liralık kiralık araç işini kazanmıştı. SÖZKUR’un sahibi sevilen iş adamı Soner Özkan da geçtiğimiz günlerde üzücü bir trafik kazasında genç yaşta aramızdan ayrılmıştı. Sarıyer Belediyesi’nden 78 milyon 559 bin liralık çöp ihalesi kazanan BARKA -OMTE ikilisi de savcılığın dosyalarını istediği sürenin dışında ihale kazandıkları için inceleme kapsamı dışında tutuluyor. Peki Sarıyer Belediyesi tarafından ihale dosyaları savcılığa gönderilmek üzere Mali Şube ekiplerine teslim edilen 26 şirket hangisi? 

İŞTE 1O AYLIK DÖNEMDE YAPILAN İHALELER VE SARIYER BELEDİYESİ TARAFINDAN EVRAKLARI İNCELENMEK ÜZERE SAVCILIĞA GÖNDERİLEN “O” ŞİRKETLER

-1) DENKLEM ATIK YÖNETİMİ TURİZM TAŞIMACILIK İÇ VE DIŞ TİCARET TEMİZLİK ANONİM ŞİRKETİ

Sarıyer Belediyesi’nde inceleme konusu olan şirketler içinde belediyeden en yüksel bedelli ihaleler alan şirket Denklem Atık Yönetimi. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden çöp ihaleleri alan DENKLEM, belediyeden 21 Eylül 2019 tarihinde 20 milyon 424 bin liralık ihale kazandı. Merkezi Esenler olan DENKLEM, aynı zamanda 13 Temmuz 2018 yılında da 5 milyon 50 bin 180 TL ihale aldı. Her iki ihale de savcılık soruşturmasına konu olan dönemde gerçekleştirildi. Sahibi Fatih Gökçe olan şirketin kuruluşu 2016 olmasına rağmen, Sarıyer Belediyesi’nden toplamda 30 milyona yakın ihale kazanması dikkat çekti. Şirketin bir ihalesi de savcılığın dosyalarını istediği süre dışında kaldığı için inceleme kapsamı haricinde kalıyor. Sarıyer Belediyesi’nin özel önem verdiği şirketin siyasi bağlantıları da oldukça hassas. (DENKLEM Atık Yönetimi şirketi hakkında önümüzdeki günlerde detaylı bir dosya haber yayınlayacağız)

-2) ATLAS KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Merkezi Şişli Perpa’da olan şirketin kuruluşu 2012. Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden 172 bin 689 TL iş alan şirketin sahipleri Cem Susal ve Kübra Durna.

-3) TEKSİN KONTEYNER VE GALVANİZ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Temizlik İşleri’nden ihale alan şirket Sarıyer Belediyesi ile 7 Haziran 2018 tarihinde 245 bin liralık sözleşme imzalamış.

-4) İNCİTEM TEMİZLİK GIDA KIRTASİYE TEKS. VE PEYZAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden ihale alan İNCİTEM, soruşturmaya konu olan dönemde belediyeden aynı gün iki ihale almış ve yine bu ihalelerin sözleşmesini de aynı gün yapmış. 28 Mayıs 2018’de belediyeden 310 bin 730 TL ve 485 bin 827 TL ihale kazanan şirket, 13 Haziran 2018’de belediye ile aynı gün iki sözleşme imzaladı. Merkezi Okmeydanı Perpa’da bulunan ve 2009 yılında kurulan İNCİTEM’in sahibi İsmet Altınok.

-5) MATSİS MATBAA HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ.

Sarıyer Belediyesi’nin matbaa işlerini yapan şirketin merkezi Sefaköy. 2 Temmuz 2018’de belediyeyle 445 bin 145 TL’lik baskı işi sözleşmesi imzalayan şirket, Sarıyer’den birçok kez basım işi aldı. Sahipleri Timur Frolik ve Kadir Bayram olan şirket de incelemede… Şirketin dosyaları Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından belediyeye gelen Mali Şube ekiplerine teslim edildi.

-6) SER FİLO İNŞAAT TURİZM GIDA TEKSTİL VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Merkezi Beşiktaş olan ve 2001 yılında kurulan şirket, 13 Haziran 2018’de Sarıyer Belediyesi ile 359 bin TL’lik sözleşme imzaladı. Destek Hizmetleri’nden ihale alan şirketin sahibi İnci Tunç…

-7) ÖZKA GRUP PETROL ANONİM ŞİRKETİ

SÖZKUR’un bağlı olduğu grup, 9 Kasım 2018’de belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden tam 369 bin 600 TL ihale aldı.

-8) BEREKET YEMEK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Şirketin 18 Temmuz 2018 yılında belediyeden aldığı ihale miktarı 335 bin 298 TL.

-9) SÜLEYMAN GÜNVER AL

4 Temmuz 2018 tarihinde belediye ile 168 bin 350 TL’lik sözleşme imzaladı.

-10) SARIYER PROJE VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş

Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden pek çok ihale alan şirketin sahibi Zikri Yalçın. 6 Temmuz 2015 yılında 50 bin TL sermaye ile kurulan şirket belediyeden aldığı milyonlarca liralık iş almasıyla dikkat çekiyor. Merkezi Ferahevler Mecidiye Caddesi 17/A olan şirket 25 Temmuz 2018’de belediyeden 1 milyon 230 bin 500 TL’lik iş aldı. Ayrıca 11 Haziran 2018’de de 216 bin TL’lik ihale kazandı. Sermayesi küçük olmasına rağmen aldığı işleri milyonluk olan şirketin dosyaları, Fen İşleri Müdürlüğü’nce incelenmesi amacıyla polise teslim edildi.

-11) SIEMENS SANAYİ VE TİCARET A.Ş

Şirket ile Sarıyer Belediyesi arasında 22 Mayıs 2018’de tam 1 milyon 242 bin 95 TL’lik sözleşme imzalandı.

-11) İSMET SUKAS

Sarıyer Belediyesi ile 24 Eylül 2018’de 405 bin 876 TL, 12 Aralık 2018’de de 217 bin 550 TL sözleşme imzaladı.

-12) AKDAĞLAR İNŞAAT TURİZM SAN. VE TİCARET A.Ş.

27 Temmuz 2018’de şirket ile Sarıyer Belediyesi arasında 2 milyon 219 bin 400 TL’lik sözleşme imzalandı. Fen İşleri’nin teslim ettiği bu dosya da savcılık incelemesinde.

-13) ANADOLU PEYZAJ TARIM HAFRİYAT İNŞAAT NAKLİYE TAAHÜT SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fen İşleri Müdürlüğü’nden alınan ve 10 Temmuz 2018’de imzalanan 327 bin TL’lik sözleşme inceleme dönemine giriyor.

-14) ATLAS TEKSTİL TURİZM İNŞAAT GIDA SAN. VE TİCARET

25 Mayıs 2018 tarihinde belediyeden alınan 88 bin 289 TL’lik ihale inceleme konusu.

-15) MASEF GAYRİMENKUL YATIRIM TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Sahibi Ali Eskioğlu olan şirketin belediye ile 30 Temmuz 2018’de imzaladığı 185 bin 999 TL’lik sözleşmesi bulunuyor.

-16-17) ATAŞLAR CATERİNG GIDA İNŞAAT SANAYİ VE TİC. LTD. – DUNAYSIR YEMEK TURİZM

Her iki şirketin Sarıyer Belediyesi Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nden ortak girişim olarak aldıkları, 11 Şubat 2019’da da sözleşmesini imzaladıkları 996 bin 560 TL’lik ihale incelemede.

-18) FEN BİLİMLERİ EĞİTİM VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ

Şirket ile Sarıyer Belediyesi arasında 12 Şubat 2019 tarihinde 168 bin 447 TL’lik sözleşme imzalandı.

-19) HASAN SAYIL

Sarıyer Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden alınan ihale sonucu 21 Şubat 2019’da 200 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün inceleme süresi içinde kaldığı için mali polise evraklarını teslim ettiği tek firma bu.

-20) DATA MARKET BİLGİ HİZMETLERİ

Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden ihale alan ve merkezi Maslak İş Hanı olan şirketin sahibi Murat Boyla. 1992 yılında kurulan ve sektörde oldukça eski olan şirket Sarıyer Belediyesi ile 25 Mayıs 2018’de tam 828 bin 146 TL’lik sözleşme imzaladı.

-21) İSTANBUL PAZARLAMA A.Ş

1993 yılında kurulan ve merkezi Beşiktaş’ta bulunan şirket, 3 Temmuz 2018’de belediyenin Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden 213 bin TL’lik ihale aldı. Şirketin sahipleri Ender, Ertan ve Nesrin Patır ile Hüseyin Arabacıoğlu.

-22) KİRİŞ YAPI VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

2009 yılında kurulan ve merkezi Maltepe Zümrütevler’de bulunan şirketin eski ortaklarından Ali Yavuz, Sarıyer siyasetinde tanınan bir iş adamı. Ege Yavuz’un sahibi olduğu şirket belediyeden hatırı sayılır ihaleler kazanmasıyla dikkat çekiyor. Şirketin 22 Haziran 2018’de Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden aldığı 2 milyon 165 bin TL’lik ihale inceleme kapsamına alındı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü Kiriş Yapı ile ilgili ihale dosyalarını savcılığa gönderdi.

-23) GÜRSİN İNŞAAT PEYSAJ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

2006 yılında kurulan ve merkezi Sultangazi’de bulunan şirketin sahipleri Gürkan Fıstık ve Sinan Uzun. Şirketin belediyeyle 25 Mayıs 2018’de tam 2 milyon 359 bin TL’lik ihale sözleşmesi imzaladığı anlaşıldı.

-24) ENDER SPOR MALZEMELERİ TEKS. TUR. İN. İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden ihale alan şirketin merkezi Güneşli. 1997 yılında kurulan şirketin sahipleri Aleksan Kazan, Rita Kazan ve Aksel Ender Kazan. Şirket ile Sarıyer Belediyesi arasında 28 Mayıs 2018’de tam 362 bin 577 TL’lik sözleşme imzalandı. Bu ihale nedeniyle, Sarıyer siyasetinde CHP’li bir mahalle başkanının adı uzun süre kamuoyunda konu edilmişti. Bu şirketin evraklarının da mali polise verildiği öğrenildi.

-25) GİRİŞİM BİLİŞİM TEKN. MEDİKAL. LOJ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

2002 yılında kurulan ve merkezi Şişli Esentepe’de yer alan şirketin sahibi Şükran Öztürk. Şirket ile belediye arasında 4 Haziran 2018 tarihinde 205 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

-26) DOĞUŞZADE GIDA PAZARLAMA TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.

Sarıyer Belediyesi’nden aldığı aşure ihalesi oldukça gündemi meşgul eden şirket, 1990 yılında kuruldu. Merkezi Kağıthane olan şirketin sahibi Hasan Mercan. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nden aşure ihalesi alan şirket Sarıyer Belediyesi ile 13 Eylül 2018 tarihinde tam 422 bin TL’lik sözleşme imzaladı. Bu ihalenin arkasında dönemin bir belediye başkan yardımcısının olduğu hep konuşuldu. Sarıyer kamuoyunu bir hayli meşgul eden aşure ihalesinin dosyası da Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından mali polise teslim edildi. Savcılık diğer şirketlerle birlikte bu ihaleyi de inceleyecek.

NOT: Sarıyer Gazetesi olarak soruşturmanın seyrini etkilemeden sadece gazetecilik ilkeleri çerçevesinde bu haberi sizlerle paylaştık. Önümüzdeki günlerde de son 2 yılda belediyeden ihale alan tüm şirketleri ve sahiplerini açıklıyoruz. Bizi takip edin!

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Rahatladım.. İsmim var fakat soy ismim yok… Muhtemelen bir şirketim olmadığından şirket ismimde yok😂😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler