GündemManşet

İşte Sarıyer Belediyesi’nin resmi borcu: 520 milyon 927 bin

Sarıyer'de aylardır tartışma konusu olan belediye borçlarındaki belirsizliğe resmi belgelerle son noktayı koyuyoruz. Sarıyer Belediyesi Mali İşler Müdürlüğü'nün meclise sunduğu 31 Ekim 2018 tarihli belgeye göre belediyenin borcu tam 520 milyon 927 bin lira. İşte "o" belge ve kalem kalem borçlar;

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

SÖZKUR isimli özel şirkete GÜNLÜK 110 bin lira araç kiralama ücreti ödeyen, kimi zaman bu parayı bulabilmek için bankalardan kredi kullanmak zorunda kalan Sarıyer Belediyesi’nin tam 520 milyon 927 bin lira borcunun olduğu ortaya çıktı.

Mali İşler Müdürlüğü’nün bir soru önergesine cevaben meclise gönderdiği resmi belgeye göre; Şükrü Genç kendinden önceki 4 belediye başkanından devraldığı toplam borcu, tek başına 4 katına çıkardı. Sarıyer Belediyesi’nde son 10 yılda bugünkü kurla yaklaşık 4 katrilyon lira harcandı. 3 mahallenin Sarıyer’e bağlanmasıyla birlikte gelirleri 150 milyon lira daha artan belediyenin en büyük borçlanma nedeni, çoğunluğu belediye personelince makam aracı olarak kullanılan kiralık araçlara para yetiştirilememesi. 2018 yılı bütçesi 390 milyon olan Sarıyer Belediyesi, bu paranın yüzde 10’nu (yaklaşık 40 milyonu) tek başına kiralık araçlar için kullandı. SÖZKUR şirketine sadece kiralık araçlar için günlük tam 110 bin lira ödeniyor. Kiralanan çoğunluğu orta sınıf 231 adet otomobilin, kira ödemek yerine sadece 5 ay içinde kira öder gibi satın alınabileceği gerçeği de siyasette hep tartışma konusu oluyor.

SARIYER’İN EN ÇOK TARTIŞILAN KONUSU: BORÇLAR

31 Mart seçimlerine sayılı günler kaldı. Ancak Sarıyer’de gündemin en sıcak maddelerinden biri borçlar. “Sarıyer Belediyesi’nin kaç milyon lira borcu var?” sorusu aylardır siyasi çevrelerde tartışma konusu oluyor. Öyle ki CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç, CEM TV’de katıldığı bu programda belediyenin borcunun yaklaşık 350 milyon civarında olduğunu söylemiş, Ayazağa’daki esnaf gezisi sırasında kendisine borçları soran bir vatandaşa da “Hiçbir yere borcumuz yok. Kapıda bekleyen alacaklımız yok” diyerek karşılık vermişti. Ancak Sarıyer Belediyesi’nin mali tablosunun hiç de iç açıcı olmadığı yine belediyenin resmi belgeleriyle gözler önüne serildi. Sarıyer Belediyesi’nin İstanbul’un en borçlu belediyelerinden biri olduğu ortaya çıktı.

RESMİ BORÇ: “520 MİLYON 927 BİN LİRA“

Sarıyer Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün belediyenin borçlarıyla ilgili verilen bir önergeye cevaben 31 Ekim 2018’de belediye meclisine sunduğu belgeye göre, borç miktarı tam 520 milyon 927 bin lira. 5 Ekim 2018 tarihli önergeye verilen 11398579-010.01-E.8881-2656 sayılı cevap metninde, belediyenin kimlere ne kadar borcu olduğu tüm detaylarıyla anlatıldı. Buna göre Sarıyer Belediyesi’nin kamu-özel bankalara 49 milyon 505 bin, Vergi Dairesi’ne 202 milyon, SSK’ya 104 milyon, Kültür Varlıkları Koruma Katkı Payı borcu 61 milyon 600 bin, Büyükşehir Belediyesi’ne 15 milyon 508 bin lira borcu var. Ayrıca belediyenin vergi affına girmeyen Vergi borcu 13 milyon 825 bin lira, SSK borcu 5 milyon 168 bin, Kültür Varlık Koruma Katkı Payı borcu 19 milyon 747 bin, Büyükşehir Belediyesi borcu 22 milyon 721 bin, özel sektöre ise 25 milyon 877 bin lira borcu bulunuyor. Tüm bu borç dökümüne göre belediyenin toplam borcu 520 milyon 927 bin lira…

Bu arada Sarıyer Belediyesi bünyesinde kurulan ve uzun süredir ekonomik sıkıntılar yaşadığı bilinen SARBEL Şirketi’nin borçları ise halen belirsiz. Şirketin ne kadar borcu olduğu kamuoyu tarafından merak ediliyor. 520 milyonluk belediye borcuna SARBEL’in borçları da eklenirse bu rakamın daha da artmasından endişe ediliyor.

BELEDİYENİN TÜM GAYRİMENKULLERİ İPOTEKLİ

Öte yandan tapusu Sarıyer Belediyesi’ne ait yaklaşık 170 adet gayrimenkulün üzerinde yıllardır kamu kurumları ve bankaların ipoteği bulunuyor. Sarıyer Belediyesi’nin kullandığı krediler ve ödenmeyen borçlara karşılık belediye arazilerinin tamamının üzerinde ipotek mevcut. Öte yandan Şükrü Genç döneminde; belediyenin borçlarının kendinden önceki 4 başkanın toplam borcunun neredeyse 4 katına çıkarıldığı görüldü. Ali Sandıkçı, Mehmet İhsan Yalçın, Sedat Özsoy ve Yusuf Tülün döneminden kalan toplam 139 milyon borcun, CHP’li Şükrü Genç döneminde 520 milyona çıktığı resmen ortaya çıktı. Maslak, Huzur ve Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanmasıyla birlikte yıllık yaklaşık 150 milyon lira ek gelir elde eden belediyenin neden bu kadar borçlandığı ise merak konusu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2009-2018 yılları arasında bugünkü kurla yaklaşık 4 milyar liralık bir bütçeyi kullandı. Yaklaşık 100 milyon lirayı bulan yeni belediye hizmet binası ve Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin dışında maliyeti yüksek projeler yapılmadı.

KİRALIK ARAÇLAR İADE EDİLSİN TASARRUFA GİDİLSİN

Tüm bunlar yaşanırken ve belediye büyük bir borç yüküyle karşı karşıya kalmışken Sarıyer Belediyesi’nin müdürlere ve personele makam aracı olarak kiraladığı 231 adet orta sınıf otomobiller için GÜNLÜK 110 bin lira kira parası ödemesi, bu parayı ödeyebilmek için de zaman zaman bankalardan kredi çekmek zorunda kalması tepkilere neden oluyor. Bu israf ve savurganlık nedeniyle belediyeye büyük tepki var. Belediyeye araç kiralayan SÖZKUR Şirketi’nin son 3-4 yılda belediyeden yaklaşık 350 milyon ihale aldığı öğrenilirken vatandaşlar durumdan oldukça rahatsız. Bu savurganlığa isyan eden bazı partililer; “Belediye, bu araçlara bu kadar çok kira ödeyeceğine hepsini 5 ayda kira öder gibi satın alabilir. Değeri 80 bin lira civarında olan 2017 model Toyota Corolla marka bir otomobile aylık ortalama 15 bin lira kira ödenmesi hangi vicdana sığar” diye konuşuyor.

İŞTE SARIYER BELEDİYESİ’NİN RESMİ BORÇLARINI GÖSTEREN O BELGE

ARAÇ KİRALAMAYLA İLGİLİ BELGELER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir