GündemManşet

Oltalar kalp sağlığına dikkat çekmek için atıldı

Dünya Kalp Sağlığı Haftası kapsamında Sarıyer Belediyesi ve Türk Kalp Vakfı tarafından gerçekleştirilen ‘Kalbin İçin Olta At’ etkinliğinde oltalar bu kez kalp sağlığına dikkat çekmek için atıldı.

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY

Sarıyer Belediyesi ve Türk Kalp Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği ve geleneksel hale gelen ‘Kalbin İçin Olta At’ etkinliği Sarıyer Merkez’de gerçekleştirildi. Kalp sağlığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen programa Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, Sarıyer Merkez Muhtarı Sinan Yüksel ve vatandaşlar katıldı. Sarıyerli vatandaşların her yıl olduğu gibi yine yoğun ilgi gösterdiği organizasyonda Başkan Genç organizasyonda yer alarak kalp sağlığının önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

BALIĞIN MERKEZİ SARIYER

İstanbul Boğazı’nda önemli bir konuma sahip olan Sarıyer’de yaşamanın kalp sağlığı açısından bir ayrıcalık olduğunun altını çizen Genç, “Yaşamın her alanında bu kadar stres varken bizim yapmamız gereken şey sağlığımıza dikkat etmektir. İstanbul’da balığın yüzde 40’ını Sarıyer veriyor. Denizi iyi korursak balık çok olur. Doğru avlanmadan sonra balığı tüketiciye ulaştırmak çok önemli. İnsanlar geçim zorluğu içinde. Ama balık çok pahalı. Yapılan her işin toplumsal bir faydası olması lazım. Balıkçı da alın terinin karşılığını alamıyor” diye konuştu.

BALIK TUTMAK KALP SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI

Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven ise kalp hastalarına açık havada bulunmayı önerdiklerini de dile getirerek, “Biz Türk Kalp Vakfı olarak 44 yıldır kalp ve damar hastalıklarını önlemenin çabası içerisindeyiz. Biz Sarıyer Belediyesi ile birlikte üç yıldır Kalbin İçin Olta At etkinliği düzenliyoruz. Sembolik bir etkinlik ama kalp sağlığına dikkat çekmek için çok önemli. Balık tutmak kalp sağlığı için faydalı bir spor” açıklamasında bulundu.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Başkan Şükrü Genç; Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven, Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, Taha Su Ürünleri”nden Mehmet Akif Saka, İstanbul Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Derneği’nden Erol Örkçü ve sponsorlar Koska Helva’dan Furkan Sarı, Sarıyer Gazoz’dan Dilay Kaynak ve Nescafe’den Osman Bozan’a plaket takdim etti.

GÜVEN; “HAREKETLİ YAŞAM KALP HASTALIKLARINI ÖNLÜYOR”

Sarıyer Gazetesi’ne konuşan Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven; “Biz Türk Kalp Vakfı olarak 44 yıldır ülkemizde kalp ve damar hastalıklarıyla onların risk faktörlerini azaltma konusunda çalışmalar yapıyoruz. Kalp sağlığı konusunda halkımızı bilinçlendiriyoruz çünkü kalp hastalıklarından ölüm oranı dünyada çok fazla. Halkımıza verdiğimiz bilgilerle onların daha sağlıklı yaşaması için sigarayı bırakmaları, kilo kontrolü sağlamaları ve en önemlisi tansiyon, kolesterol gibi değerlerini bilmesi gerekiyor. Çünkü bu değerler insan yaşamı için oldukça önemlidir” dedi. Güven, Sarıyer’deki Kalbin İçin Olta At etkinliğiyle ilgili ise şunları söyledi; “Kalp hastalıklarının birinci çözümü spordur. Spor ve hareketli yaşam kalp hastalıklarının çözümü için en önemli faktördür. Sarıyer denize kenarında bir ilçe olarak halkın bu konuya daha fazla eğilmesi gerekiyor. Dolayısıyla denize olta at etkiliğinde açık havada ve hareketli bir ortamda olmak anlamına geliyor. Balık tutarak Omega-3 sağlamak anlamına geliyor. Sarıyer Belediyesi’yle 3 sene evvel böyle bir etkinlik yapalım dedik. Kalbin İçin Olta At etkinliği Sarıyer’de geleneksel hale getirdik. Türk Kalp Vakfı olarak bu anlamlı etkiliğe ev sahipliği yapan Sarıyer Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Şükrü Genç’e çok teşekkür ediyoruz. Her şartta bizim yanımızda bulunuyorlar.”

VATANDAŞLARA BALIK EKMEK İKRAMI

Kalbin İçin Olta At etkinliği kapsamında Sarıyer Merkez’de kurulan mangallarda taptaze balıklar vatandaşlar için özenle pişirildi. Balık ekmek ziyafeti için uzun kuyruklar oluşturan Sarıyerliler günün keyfini doyasıya yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir