GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’nin 100 milyonluk çöp ihalesi iptal oldu!

Borçları 650 milyona dayanan Sarıyer Belediyesi'nin 29 Ağustos'ta düzenlediği temizlik ihalesi kimseden teklif gelmemesi üzerine iptal edildi. Sarıyer'in 27 ay boyunca temizliğini yapacak şirketin belirleneceği ve yaklaşık 100 milyonu bulması beklenen dev ihale, hiç talipli çıkmadığı için iptal edildi. Şirketlerin, belediyenin mali polis tarafından incelenmesi ve belediyenin ödemekte zorlanacağı kadar borcunun bulunması nedeniyle ihaleye teklif vermekten çekindikleri öğrenildi.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Sarıyer Belediyesi’nin en büyük ihaleleri arasında yer alan “temizlik- çöp ihalesi” 29 Ağustos tarihinde gerçekleştirildi. Haziran ayında belediye meclisinden alınan 56 nolu kararla 27 aylık dönem için açılan dev ihale, sürpriz bir nedenle iptal edildi. 6 Eylül‘de iptal edilen ihaleye gerekçe olarak, hiç bir şirketten teklif gelmemesi, ihaleye kimsenin girmemesi gösterildi. Yaklaşık 100 milyon liraya ulaşması beklenen dev ihale kapsamında, 78 adet şoförsüz araç kiralanması amaçlanıyordu. Sarıyer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından açılan ihale; Evsel Katı Atıkların Toplanması, Nakli ile Cadde ve Sokakların Makine ile Süpürülmesi, Yıkanması, Kamusal Alanların Temizlenmesi Kent Temizliği için 78 Adet Şoförsüz/Personelsiz Araç Kiralanması Hizmet Alımı İşi olarak belirtilmişti. İhalede işin süresi olarak da 1 Ekim 2019 ile 31 Aralık 2021 yılları arası gösterilmişti. Ancak ihale ilginç bir nedenle iptal oldu. Hiçbir şirketin katılım göstermemesi yüzünden iptal edilmesi kararlaştırılan ihale, önümüzdeki günlerde yeniden tekrarlanacak.

ŞİRKETLER TEKLİF VERMEKTEN KORKTU MU?

Temizlik ihaleleri, belediyelerdeki en büyük ve en yüksek bedelli ihalelerden biri olarak biliniyor. Öyle ki bu ihaleleri kazanmak için şirketler pek çok belediyede kıran kırana rekabet ediyor. Ancak yaklaşık 100 milyonu bulması beklenen Sarıyer’deki temizlik ihalesine ise hiç bir teklif gelmemesi kafaları karıştırdı. Sarıyer Gazetesi’ne açıklama yapan belediye kaynakları, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın Mali Şube aracılığıyla belediyedeki tüm ihaleleri denetlemesi ve belediyenin 650 milyona dayanan borçlarının paralarını alamama şüphesiyle şirketleri endişelendirdiğini, bu yüzden de katılım olmadığını ifade ettiler. Bilindiği üzere Sarıyer Belediyesi yöneticileri hakkında Terörle Mücadele’den sorumlu İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, geçtiğimiz günlerde belediyeye gelen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Ekipleri belediyede son bir yılda yapılan tüm ihaleleri ve katılımcılarının listesini toplayarak, geniş kapsamlı bir inceleme başlatmıştı. Mali Şube’nin söz konusu incelemesi halen devam ediyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler