GündemManşet

Sarıyer’de tapu sevinci

Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’ın kişisel çabaları ve İmar Barışı alt yapısını hazırlayan teknik ekibinin çalışmalarıyla tapularına kavuşan İstinye Mahallesi’ndeki 50 binadan hak sahibi 22 kişiye tapuları verildi. Törende bir hak sahibi “CHP’liyim ama yanımızda olanların yanındayız” ifadelerini kullandı.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer İstinye Mahallesi 388 Ada 44 parselde yaklaşık 30 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorunlarına İBB Sarıyer İmar Barışı Ofisi’ne başvurduktan sonra çözüm bulan 22 hak sahibi daha tapularına kavuştu. İBB Sarıyer Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tapu dağıtım törenine hak sahipleri ve yakınlarının yanı sıra, AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar, AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu, İmar Barışı Sarıyer Koordinatörü Saim Kadıoğlu ile davetliler katıldı.

“30 YILLIK SORUNU SALİH BAYRAKTAR ÇÖZDÜ”

Törende hak sahipleri adına bir konuşma yapan Yavuz Demirci, 50’yi aşkın binadaki 200 dairede ikamet eden yaklaşık 1000 kişiyi ilgilendiren problemin çözümü için 30 yılı aşkın süredir mücadele ettiklerini anlattı. Sarıyer Belediyesi’ne defalarca müracaat etmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını kaydeden Demirci, şunları söyledi: “İmar Barışı Kanunu’nun çıkması üzerine İmar Barışı Ofisi’ne başvurduk. Ancak tapumuz olmadığı ve binalarımızın bulunduğu parselin başkası üzerine kayıtlı olması nedeniyle yasadan yararlanamayacağımızı öğrendik. Bunun üzerine İmar Barışı yasasını projelendirerek Ankara’ya götüren Salih Bayraktar ile görüştük ve akabinde teknik ekibiyle toplantılar yaptık. Salih başkan, Salih abimiz söz verdi ve sözünde durdu. Sonucunda Salih abinin binalarımızın bulunduğu arsanın tapu sahibi ile tapu takas formülü bulunarak tapularımıza kavuştuk. Salih Bayraktar’a çabaları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“CHP ÜYESİYİM AMA YANIMIZDA OLANIN YANINDA OLURUZ”

Törende tapusuna kavuşan ve söz alan mahalle sakinlerinden Sülübey Ulucan’ın “Ben Cumhuriyet Halk Partisi üyesiydim. Ancak Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar’a teşekkür ediyorum ve yanımızda olanın biz de yanında oluruz”  şeklindeki sözleri dikkat çekti. AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Cevahiroğlu da 5 senedir Salih Bayraktar’la birlikte çalıştıklarını belirterek “Başkanımız ve yanında ona destek veren kardeşlerimiz, hükümetimiz, Büyük Şehir Belediyesi hep birlikte çalıştığı için güzel çözümleri gördük.” dedi.

MİLLETİN DUYGULARIYLA OYNANMAMALI

Ak Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar da törende yaptığı konuşmada mülkiyet meselesinin Sarıyerlilerin en önemli problemi olduğunu, 4 yıl üzerinde çalıştıkları İmar Barışı Yasası’yla bu problemin kalıcı olarak çözümüne imkan tanıdıklarını ifade etti. Konuşmasında 2009 seçimleri öncesi vatandaşa dağıtılan, dönemin CHP İBB Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve dönemin Sarıyer Belediyesi Başkan Adayı Şükrü Genç’in imzalarının bulunduğu ve üzerinde “üç ay sonra tapularınızı vereceğiz” yazan bir mektubu da gösteren Bayraktar, “Mülkiyet sorununu kullanıp vatandaşların duygularıyla oynayarak siyaset yapılmasına İmar Barışı Yasası ile son verdik” ifadelerini kullandı.

1000 KİŞİ HUZURLA UYUYACAK

İstinye Mahallesi’nde gerçekleştirilen tapu takas işlemi hakkında bilgi veren Sarıyer İmar Barışı Koordinatörü Saim Kadıoğlu da İstinye Mahallesi 388 Ada 44 parselde binaları bulunan ancak tapuları başka parselde olan vatandaşların İmar Barışı’ndan faydalanma talebi üzerine tapu takas işlemi gerçekleştirilmişti. Bu bölgede daha önce 1 Etap olarak  50 adet tapuyu hak sahiplerine dağıttık. Bugün 2. Etap tapuları olan 22 adet tapuyu hak sahiplerine verdik. İşlemleri devam eden 3. Etap 15 adet tapular ise yaklaşık 2 hafta sonra hak sahiplerine dağıtılacaktır” dedi.  Tören tapuların sahiplerine verilmesiyle sona erdi.

  

2 yorumlar

  1. Akp her seçimde dümenden yere tapu vermekten bıkmadı. Yıllardır aynı terane tapular bagajda, İstanbul bizde Sarıyeri verin bu iş tamam falan filan… Sonuç ne ? Sonuç üretemiyorsunuz. Hükümet elinizde, başkanlık koltuğu elinizde, tapu vermek için Sarıyer belediyesine bile ihtiyacınız yok Salih bey, lütfen biraz tutarlı davranışlar sergileyin. İnsanların umudunu sömürmekten vazgeçin artık.

  2. Bir Akpartili olarak Pınar Mahallesi ve benzeri mahallelerde İBB ye ait araziler üzerinde bulunan arazilerimizin tapularını da sn.baskanimiz verse de bizde gönül rahatligiyla oylarimizi akpartimize vermek. Hani yapı kayıt belgesi alınınca toprak tapuları verilecekti. Artık bitirin su tapu meselesini. Kimse de artık bu işi dejenere etmesin. Yoksa siyasi sonuçlar Sarıyer’de değişmez. CHP nin ülke oyu yüzde 25 Sarıyer’de yüzde 50, 52. Bunun sebebi kesinlikle toprak tapusudur. Ve vatandaş parti gözetmeksizin, cozemese de sırf kendini en azından sağlama alabilmek için istemeyerekte olsa CHP ye veriyor. Salih başkan bunu görmeli ve konuya merhem olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir