GündemManşet

Sarıyer’deki, Büyükşehir arazileri halka ne zaman satılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasından sonra Sarıyer'de tapu bekleyen on binlerce kişinin gözü İmamoğlu'na çevrildi. Çünkü Sarıyer Belediyesi seçimden önce yaptığı açıklamada tapu konusunda artık tüm sorumluluğun İBB'de olduğunu açıklamış ve topu Büyükşehir'e atmıştı.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL DOSYA

31 Mart seçimlerinin yapılmasından tam 17 gün sonra CHP’li Ekrem İmamoğlu, resmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Mazbatasını alarak göreve başlayan İmamoğlu’nun bundan sonra yapacağı icraatlar, tüm İstanbullular tarafından olduğu gibi Sarıyerliler tarafından da yakından takip ediliyor. Çünkü Sarıyer’de Kocataş, Pınar, Cumhuriyet, Derbent gibi mahalleler başta olmak üzere pek çok mahallede on binlerce kişi, tapusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazilerde oturuyor. AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Kadir Topbaş, söz konusu arazilerin makul fiyattan vatandaşlara satılacağı sözünü vermiş, son seçimlerde Binali Yıldırım da “Teminat veriyorum, tapularını makul fiyattan alacaksınız” diyerek bu sözü tekrarlamıştı. Ancak seçimi CHP’li İmamoğlu kazanınca tüm gözler bu kez İmamoğlu’na çevrildi.

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR VATANDAŞLARA TAPULARINI VERECEK Mİ?

AK Parti döneminde verilen tüm sözlere rağmen tapularını alamayan Sarıyerli vatandaşlar, bu kez de CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yakından takip ediyor. Göreve yeni başladığı için henüz kadrosunu oluşturmayan İmamoğlu’nun önümüzdeki süreçte belediyedeki yapılanmayı tamamladıktan sonra Sarıyer’in bu sorununa el atması isteniyor. Sarıyer’de İBB arazisi üzerinde evleri bulunan ve yıllardır bu arazilerin kendilerine makul fiyattan satılmasını bekleyen vatandaşlar süreci yakından izliyor. Zira 31 Mart seçiminden önce Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, tapu konusunda tüm sorumluluğu ve topu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne atmıştı. Hatırlanacağı üzere Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen ve Sarıyer’de 13 mahalleyi ilgilendiren İmar Islah planları gönderildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce meclis gündemine dahi alınmadan Sarıyer’e iade edilmiş, konuyu yargıya taşınmıştı. İşte CHP’li ilçe belediyesi ile AK Partili Büyükşehir Belediyesi arasında siyaseten kilitlenen tapu süreci iki belediyenin CHP’li olmasından sonra yeni dönemde nasıl bir ivme kazanacağı merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir