GündemManşet

Türkiye’de şu anda saat kaç? Saatler geri alındı mı?

Türkiye'de bazı cihazların saatleri otomatik olarak geri almasıyla vatandaşlar güne başlarken "Saatler geri alındı mı?" sorusuna cevap aradı. Peki, herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı nedir?

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Avrupa ülkelerinde 26 Ekim Cumartesi’yi 27 Ekim Pazar gününe bağlayan gece 03.00’te saatler bir saat geri alındı. Saatlerin geriye alınmasıyla birlikte Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasındaki saat farkı ikiye çıktı. İngiltere ve İspanya gibi ülkelerle olan saat farkı ise ikiden üçe çıkacak. Türkiye, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yaz ve kış saati uygulamasına son vermişti. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde, 1980’den beri aralıksız olarak yaz ve kış saati uygulaması yapılıyor. Amaç, gün ışığından daha fazla yararlanıp enerji tasarrufu sağlamak.

TÜRKİYE’DE SAATLER GERİ ALINMAYACAK

1 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete kararıyla gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması her sene, yıl boyu sürdürülme kararı alındı. Yani herkesin güne başlarken kafasını karıştıran bu sorunun cevabı “yaz saati uygulaması ülkemizde devam edecek ve saatler geri alınmayacak.”

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler