Gündem

Uskumruköy’de okul tepkisi

Uskumruköylüler 2014’te belediye bütçesine aktarılan 4 Milyon 328 bin TL’lik okul paralarının peşini bırakmıyor. Köy sakinleri, belediyenin ‘okul yapmaya yetkimiz yok’ açıklamasına da belediyenin görevlerini düzenleyen ve okul yapabilir diyen kanun maddesini okuyarak tepki gösterdi.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Sarıyer Uskumruköy Mahallesi sakinleri, 2014’te Sarıyer Belediyesi’ne bağlanarak mahalle olunca belediye bütçesine aktarılan 4 Milyon 328 bin TL’lik okul paralarını geri istiyor.  Uskumruköylüler, köyün okul ihtiyacını dile getiren muhtar Halil Özkaya’nın medyada çıkan haberler sonrası Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından halın içinde rencide edildiğini belirterek, Genç’in köy halkında özür dilemesini beklediklerini açıkladı. Köy sakinleri belediyenin ‘okul yapmaya yetkimiz yok’ açıklamasına da ‘belediye başkanı ve yardımcıları kanunları bilmiyor’ diyerek tepki gösterdi. Uskumruköylüler 5 yıldır parasını aldığı halde okullarını yapmayan Sarıyer Belediyesi’nin okul ile ilgili çıkan haberler üzerine köy sakinlerini suçlayan açıklamalarına tepki amacıyla bir araya geldi

OKULUN MALİYETİ KURUŞUNA KADAR HESAPLANMIŞTI

Köy sakinlerinden Hasan Terzioğlu, yaptığı açıklamada “Belediye başkanı bu paranın okul için bağışlanmadığını iddia ediyor. Bu paranın 4 milyon 328 bin TL gibi küsuratlı bir rakam olmasının sebebi, yapılacak olan okulumuzun maliyetinin kuruşuna kadar hesaplanmasıdır. Yani hem arazi satışı, hem bağıştır. İlgili firma burayı daha düşük ücretle de satın alabilirdi. Ancak okula ihtiyacımız olduğunu söylediğimiz için bu para, köyümüzün bütçesine gelir olarak girmiştir.” dedi.  Terzioğlu, “Biz Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten okulumuzun yapılmasından başka bir şey istemedik. Şimdi de 5 yıl önce okulumuzun yapılması için muhtarlığımızın banka hesabındayken, faiziyle birlikte belediyeye devredilen 4 milyon 700 bin TL’nin akıbetini soruyoruz.” diye konuştu.

USKUMRUKÖYLÜLERE DE HAKARET EDİLDİ

Terzioğlu açıklamasında şunları söyledi: “Hakkımızı aradığımız için neredeyse suçlu ilan edileceğiz. Belediye Başkanı Şükrü Genç, medyada çıkan haberler sonrası muhtarımız Halil Özkaya’yı bir sitedeki toplantıya çağırarak milletin içinde rencide etmiştir. Bu aynı zamanda muhtarımıza oy veren Uskumruköylülere de hakarettir. Şükrü Genç’in köyümüzden ve muhtarımızdan özür dilemesini istiyoruz. Belediye başkanı yaptığı açıklamada belediyenin okul yapma yetkisi olmadığını söylemektedir. Okul yapma yetkisi yoksa 5 yıldır bize niçin defalarca söz vermiştir. Belediye kanununun 14. maddesinde ‘belediyeler devlete ait her derecedeki okul binaların inşaatı ile bakım ve onarımını yapabilir veya yaptırabilir. Bina yapıp, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlara tahsis edebilir.” denilmektedir. Bu bahaneyi kabul etmiyoruz.”

ŞÜKRÜ BEY BANA SÖZ VERDİ

Basın açıklamasında konuşan mahalle sakinlerinden Nedime Yıldız: “Bizim okulumuzun yeri belli. Ne muhtarı, ne belediyesi ne bir başkası. Paramızda var yerimizde var. Biz okulumuzu istiyoruz. 6 dönüm yer varken, okul yapılmaz mı? Cami yerimiz, hastane yerimiz ve okul yerimiz var. En ufak bir arsanın alınamadığını söyleyip yok ‘10 dönüm yere yapılması gerekiyor’ deyip, okulu yapmamanın bir anlamı yok. Şükrü Bey’in bana sözü vardı zaten. Bak kendisi çok iyi hatırlar, izlesin de. ‘Size okul yapacağım’ diye şu okulun önünde bana söz verdi.” derken Gülhanım Altın da Uskumruköy’e okul dışında da hiçbir yatırım yapılmadığını kaydetti.

MUHTARIN BU SÖZLERİ BELEDİYE BAŞKANINI KIZDIRDI

Uskumruköy Muhtarı Halil Özkaya açıklamasında şunları ifade etmişti: “Belediye Başkanı Şükrü Genç bize söz verdi. Muhtarım, okulunuzu ben yapacağım hiç merak etme dedi, biz bekliyoruz. 5 yılımız doldu. Hala başlanmış değil. Biz şimdi yetkililerden bir an evvel okulumuzun yapılmasını istiyoruz.” Uskumruköy ile ilgili haberlerin gündeme oturmasının ardından CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı ve başkan adayı Şükrü Genç, skandal bir açıklama yaptı. Uskumruköy ahalisinin okul taleplerini 5 yıldır bekleten Genç, haberleri yapan medya kurumlarını hedef alarak ‘Belirli haber kanalları tarafından kasıtlı olarak üretilen haberler, yerel seçimler öncesi yıpratma çabalarından başka bir şey değildir’ dedi. Açıklamasında okul yapma yetkisinin belediyelerde olmadığını iddia eden Şükrü Genç, “Dolayısıyla böyle bir bütçenin okul yapımında kullanılması kanunen uygun değildir. Sarıyer Belediyesi olarak hayırseverler desteğiyle yeni okul yapmak için girişimlerimiz devam ediyor” demişti.

 

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir