Köşe Yazıları

Kitap okur gibi yaşamak

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – KÖŞE YAZISI

Kitap okuma alışkanlığının küçük yaşlarda edinilmesini gerektiğini düşünüyorum. Yaşamımıza değer ve anlam katan birçok atasözümüzden “Ağaç yaşken eğilir” sözünde de olduğu gibi… Hala özlemle hatırlatırım, ilkokula giderken yaz tatillerinde ablamla Beyoğlu’nda muhteşem atmosferiyle yaşayan kitabevlerine gidip çanta çanta kitap aldığımızı… Eve büyük bir heyecanla geldiğimiz ilk anda başlayıp hemen kitaplardan birkaçını bitirdiğimi. Kitabı iki kapağından tutup orta sayfasından çıkan o büyüleyici kokuyu içime çekerdim…

O gün bugündür kitap okumak büyük bir aşktır bende. Hatta okuma sevgimi kazandığım o çocukluk yıllarım, bende de insanların okuması için bir şeyler yazma isteği doğurdu. Bu isteğimle çıktığım gazetecilik mesleğinin meşakkatli yolunu da keyifle adımlıyorum. Üniversite yıllarında babamı kaybetmeden önce bana son sözü “oku” olmuştu… Hiç unutmadım.

Çocukluk; anıların o büyüleyici karmaşasından bugünümüze değerli günler sunuyor. Tam da o yüzden kitap okumanın değerini çok küçük yaşlarda edinirsek bu bir yaşam şekline dönüşüyor. Bir kaç gün kitap okumasa acıkan, susayan ve illa ki okumak için bir arayışa giren bireyler böyle yetişebilir. Gazeteyle cam silmeyin, kitapları kaldırıp bir kenara atmayın. Teknolojiden de faydalanın ama esiri olmayın. Bir ekrandan izlemek yerine doğanın keyifli akışına bırakın kendinizi… Zaten yaşamaya başlarken seçimi elimizde olmasa da hepimizin hayatı bir roman, bir hikaye ya da bir masal değil mi… En şiir anları çok mutlu olduğumuzda yaşamıyor muyuz? Kitap okur gibi yaşamak diyemez miyiz buna… Bence diyebiliriz, hayat bir kitap ve hepimiz kendi roman, hikaye ya da masalımızın kahramanlarıyız.

Bu satırları yazarken ben bir vapurdayım. Önüm arkam sağım solum deniz… İstanbul’da mavinin böylesine şiirler ya da hikayeler “yazmamak” elde değil. Tıpkı gördüğüm keyif, huzur ve mutluluk dolu bir manzarayı fotoğraflayarak ölümsüzleştirdiğim anlar gibi yazarak çoğaltmayı ve hatırlanır olmayı istediğim çok anı var… İleride bir gün kitap yazmak ise hayatımın en büyük hayali ve hayattaki tüm hayaller bir gün gerçek olmak için var!

Keyifli günler sizinle olsun Sarıyer Olay okuyucuları, gelecek ay görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir