Köşe YazılarıManşet

Paylaşmak bayramdır

SARİYERGAZETESİ.COM – RUKİYE AY – KÖŞE YAZISI

Paylaştıkça çoğalan mutluluklar ve azalan üzüntüler insan olabilmenin en güzel yanıdır. Paylaşma duygusu aslında insanlığın var olduğu günden bu yana hep var olmuştur. Yaşadığımız hiçbir dakika kendinden sonra gelen dakikaların neler getireceğinin garantisini vermiyor. Bir anda değişen öyle çok hayat var ki… Kaybettiğimiz sevdiklerimiz, bedenimizden çekip giden sağlığımız, maddi anlamda hayatımızdan eksilenler ve daha birçok şey sıralanabilir. İnsan yürüdüğü hayat yolunda geriye dönüp baktığında acı tatlı ceplerinde biriktirdiği nice günleri anıyor.

Geleneklerin ve alışkanların her geçen gün daha da değiştiği zamanlarda yaşıyoruz. 70’ler, 80’ler, 90’lar derken 2000’li yıllar yaşamımızda büyük bir yer kaplayan teknolojik gelişmeleri getirirken bunun yanı sıra gelenekleri de birer birer değiştirdi.

Bayramlar mesela artık çok farklı yaşanıyor. Misafirler için tepsi tepsi baklavaların hazırlandığı, süslü püslü kıyafetlerin hazırlanıp heyecanla beklendiği, evi saran kahve ve kolonya kokularının hoş sohbetlerle sokağa taştığı, çocukluğun çocuk gibi yaşandığı o bayramlar şimdilerde yok.

Belki de gerçekten hiç kimsenin hiçbir şey için zamanı yoktur! Çünkü zaten hep bir koşuşturmaca halinde mutsuzluklarla örülü sabahların akşam yorgunluğuna bürünüşünü yaşayıp gidiyoruz. Ekonomik anlamdaki dengesizlikler de aldı başını gitti. Orta halli bir maddi durum tablosu ortadan kalktı. Her şey ederinin çok üzerinde pahalı olduğu için çalışıp keyifle geçinip gidebilmek de çok zor.

Git gide içinden çıkılamaz hale gelen bir girdabın içerisinde çabalayıp duruyoruz. Hayırlısı!…

Kurban Bayramı, paylaşmanın önemini kavramamız gereken bir bayramdır. Yani ibadeti yerine getirmek için alınan kurbanlıklar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken senede bir gün de olsa bir evin tenceresinde kaynayan derde çare olabilmelidir. Biz ihtiyacı olan bir insana ne kadar çok yardım edersek, bizim ihtiyacımız olan da her ne ise bir şekilde gelip bizi bulacaktır. Bu gerçekten tecrübeyle sabittir. Kalbinizden kopup elinizle yardıma uzattığınız her iyiliğin mükâfatı sizin için hazırdır.

Her gününüz bayram gibi olsun…

Sağlıcakla kalın.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir