Kültür-SanatManşet

Büyük Usta Yaşar Kemal Sarıyer’de anıldı

Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir çok eseri miras bırakan Yaşar Kemal, ölümünün 4. yılında Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı tarafından iki gün süren programlarla anıldı. Etkinliklerin son gününde sahne alan Kardeş Türküler, büyük ustanın eserleriyle harmanladığı türküleriyle izleyicilere keyifli bir akşam yaşattı.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

‘İnce Memed’, ‘Yer Demir Gök Bakır’ gibi edebiyat tarihinin unutulmaz eserlerine imza atan edebiyatımızın ulu çınarı Yaşar Kemal, sevenleri tarafından ölümünün 4’üncü yılında da unutulmadı. Büyük usta Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı tarafından bir dizi etkinlikle anıldı. Geçtiğimiz gün dünyaca ünlü yazarımızın adını taşıyan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde lise öğrencilerinin düzenlediği panel, dinleti ve meddah gösterisiyle başlayan etkinlikler dün akşam Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde geçekleşen Kardeş Türküler konseri ile son buldu. Konsere; CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, usta sanatçı Zülfü Livaneli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sahneye çıkan Kardeş Türküler salonu ve fuaye alanını dolduran kalabalığa keyifli bir akşam yaşattı. Etkinlikte konuşan Yaşar Kemal’in 44 yıllık dostu Zülfü Livaneli, “Memleketler evlatlarıyla nefes alır. Bu ülkenin en büyük evlatlarından biri de Yaşar Kemal’dir” dedi. Livaneli, Yaşar Kemal’in anısına sahneye çıkarak Yiğidim Aslanım türküsünü seslendirdi.

BİZ BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ

Programın açılış konuşmasını yaşan Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban, “ Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı olarak gençlerin Yaşar Kemal’i anlattığı bir etkinlik düzenledik. Biz aslında vakıf olarak Yaşar Kemal’in arzularını gerçekleştirmek için varız” diye konuştu. Ardından sahneye çıkan usta sanatçı Zülfü Livaneli, “Yaşar Kemal deyince onun her yere giderken yanında farkında olmadan getirdiği bir rüzgar vardı. O rüzgar insanları içine alırdı. Heyecanına kapılırlardı. O, kendisine yapılan tüm kösteklerden sıyrılarak dünyadaki sayılı yazarlar arasına girmeyi başardı. Ben onun 44 yıllık dostu olarak ona layık birisi olarak hayatıma devam etmek gayretindeyim. Biliyorum ki sizler de bu gayret içerisindesiniz. Memleketler evlatlarıyla nefes alır. Bu ülkenin en büyük evlatlarından biri de Yaşar Kemal’dir. Biz bir ölür bin diriliriz” dedi.

HER KELİMESİNDE YAŞAM VAR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, “Bazı şeyler konuşularak anlatılmıyor, yaşamak gerekiyor. Yaşar Kemal için de aynı şey geçerli. Onun öyle eserleri var ki her bir kelimesinde öğütler var, yaşam var. Bizim ilk kültür merkezimizin adı Yaşar Kemal Kültür Merkezi. Bunun için de ayrıca gururluyuz” şeklinde konuştu. Beylikdüzü Belediye Başkanı ve  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ise,“ Ülkemizin değeri, hepimize nefes aldıran bir insanı anmaktan, sizlerin arasında olmaktan mutluluk duyuyorum. Gerçekten böyle insanlar olmazsa hepimizin nefesi tıkanacak. Ders çıkaracağımız bir dönemden sonra Yaşar Kemal gibi bu ülkenin değeri insanlarını yetiştirmeye çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir