Kültür-SanatManşet

Nâzım Hikmet 117 yaşında

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Usta şair, romancı, oyun ve anı yazarı Nâzım Hikmet Ran, 117. doğum yıldönümünde, Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyecekleri etkinliklerle anılacak.

15 Ocak 2019 günü saat 11.00’de şairin ülkesinden ayrıldığı son nokta olan Tarabya’da artık gelenekselleşen “Nâzım’a Karanfiller” etkinliği gerçekleştirilecek. Ardından, 18.30’da başlayacak ikinci etkinlik “Çocukların Barışı” konulu serginin açılışı ile gerçekleşecek.

Nâzım Hikmet Vakfı girişimi, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin katkılarıyla, Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiiri, 30 kadar dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı. Sanat yönetmeni Metin Deniz’in düzenlemesiyle sergi bu yorumlardan bir seçkiyi içeriyor. Saat 19.30’da ise “Barış İçin Müzik Orkestra ve Korosu”nun dinletisi yer alacak. Toplumsal ve kültürel dönüşümü de gerçekleştiren “Barış için Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestra ve Koroları” bu kez Nâzım Hikmet için ve barış için söyleyip çalacaklar. Sergi ve Konser; Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir