Kültür-SanatManşet

Yaşar Kemal Sarıyer’de anılacak

Türk edebiyatının usta kalemi Yaşar Kemal, aramızdan ayrılışının dördüncü yılında, liseli öğrencilerinin hazırladığı panel, müzik, tiyatro, okuma atölyesi, belgesel gösterimi, sergiler ve Kardeş Türküler konseriyle Sarıyer’de anılacak.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Türk edebiyatının ulu çınarı Yaşar Kemal, ölümünün 4. Yıldönümünde Sarıyer Belediyesi’nin düzenleyeceği etkinliklerle anılacak. Usta edebiyatçı için ilk etkinlik 27 Şubat Çarşamba 17.00’de Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Darüşşafaka Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Köroğlu” dramatik anlatısı ile başlayacak. Öğrenciler, bu yıl Yaşar Kemal’in ozanlık geleneğine, Anadolu söylencelerine duyduğu hayranlığı Üç Anadolu Efsanesi’ni okuyarak kavrayacak. Ege Güney, İnce Memed’e yol gösteren mecbur insan, iyi eşkıya Köroğlu’nu kendi yorumuyla, bir meddah gibi anlatarak Yaşar Kemal’in yoksuldan, ezilenden yana olan gür sesini izleyenlere duyuracak.

YAŞAR KEMAL’İN ROMANLARI ANLATILACAK

Adından ise Asuman Kafaoğlu Büke’nin moderatörlüğünde “Yaşar Kemal romanlarında değişim, umut ve mit” paneli düzenlenecek. Panelde Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Saint Pulchérie Fransız Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri Binboğalar Efsanesi, Hüyükteki Nar Ağacı ve Yer Demir Gök Bakır romanları üzerine hazırladıkları bildirileri sunacak. Panelin ardından Sarıyer Halk Oyunları Topluluğu “Hayat Ağacı” gösterisi seyircilerle buluşacak. Ayrıca öğrenciler tarafından hazırlanan poster, resim ve üç boyutlu obje sergisi fuaye alanında sergilenecek.

KARDEŞ TÜRKÜLER KONSER VERECEK

Usta yazar Yaşar Kemal’i anma etkinlikleri 28 Şubat Perşembe günü 20.00’de Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Kardeş Türküler konseri ile son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir