ManşetSektörel

İbrahim Bakırtaş: “Trafik eğitimi ülkemizin en önemli sorunlarındandır”

Petek Sürücü Kursları’nın sahibi ve İTÜ İnşaat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş Sarıyer Gazetesi’ne konuştu. Sürücü kurslarında gördüğü eksiklikleri dile getiren Bakırtaş, “Her sürücü kursu mutlaka direksiyon eğitimi pistine sahip olmalıdır; göstermelik simülatörlerle direksiyon eğitimi verilemez. Trafik eğitimi ülkemizin en önemli sorunlarındandır” dedi.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

1984 yılında Beşiktaş’ta açtığı Petek Sürücü Kursunun ardından 1992’de Sarıyer’de Petek Sürücü Kursunu açan Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş, İstanbul’un en modern direksiyon eğitimi pistinde öğreterek ehliyet verdiklerini söyledi. Teorik dersler ve direksiyon eğitimleri alanlarında uzman öğretmenler tarafından sunulmakta olduğunu belirtti.

Sürücü kurslarıyla ilgili geçmişten bugüne kadar pek çok çalışmaya katkı sağlayan ve trafik konularıyla ilgili uzun yıllar bilirkişilik yapan Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş: “Sürücü Kursları Yönetmeliğinde önemli düzeltmeler yapıldı, ancak direksiyon eğitimiyle ilgili önerimiz tam yapılmadı.” dedi. Sürücü kursu direksiyon eğitimi pistlerinin yatırım gerektirdiği ve gerçek eğitimin ancak buralarda verilebildiği bilinirken, yapılan denetimler sonucunda birçok sürücü kursunun bir pistinin göstermelik olduğu görüldü. Bu denetlemeler gereği direksiyon eğitimi pistleri olmayan kursların devre dışı bırakılmasını beklenirken, bunlar ödüllendirilerek eğitim pistine sahip olmak isteğe bağlı hale getirildi. Pratikte hiçbir işe yaramayan basit simülatörlerle eğitim yeterli sayıldı. Gerçek direksiyon eğitimi simülatörleri çok pahalıdır ve kurslardaki simülatörler göstermelik oyuncak türündendir. Trafik kazalarında her yıl binlerce insan ölüyor ve yaralanıyor. Birçok sürücü kursunda yeterli eğitim verilmeyişi bu kazaların temel nedenlerindendir.

Prof. Bakırtaş’a göre, Sürücü Kursları mevzuatında yapılması gereken önemli düzeltmeler var:

“Simülatörler kaldırılıp pistler zorunlu hale getirilmeli”

Petek Sürücü Kursları nitelikli eğitim vermektedir. İstanbul’da en nitelikli kurslarından biri Petek Sürücü Kursları’dır. Sürücü Kursları için belirlenen taban ücreti biz uyguluyoruz. Kursiyer adayları ise, eğitimin kalitesine bakmadan, Milli Eğitimin belirlediği taban ücretin altında indirim yapan kurslara gidiyor. Petek Sürücü Kursları’nın Kemerburgaz Cendere Yolu’ndaki pisti İstanbul’un en iyi donanımlı eğitim pistidir. 13 dönüm arazi üzerinde yer alıyor ve her türlü donanıma sahiptir: Eğitim yolları asfalt kaplıdır ve içerisinde çok güzel bir dinlenme tesisi var.

Milli Eğitim üstün nitelikli kursları özendirmesi gerekir. Örneğin eğitim pisti olmayan bir sürücü kursuna kontenjanının yarısı kullandırılarak kalitesini artırması istenmeli. Sınıf kontenjanları 15’ten az ve 30’dan fazla olmamalıdır. Dahası sürücü kurslarının bağımsız binalarda okullaşmaları için mevzuat düzeltmesi yapılmalıdır. Düşük kontenjanlı kurslar, başka “malum ilçelere” kursiyer aktarmada aracı olarak kullanılmaktadır. Vatandaş bir kursa başlamadan önce “Ben bu kursta iyi sürücü eğitimi alabilecek miyim?” diye sorması için gerekçe sağlanmalıdır. “Sürücü kursu ücreti ucuz olsun ve sınavlarda kolaylık sağlansın” istekleri önlenmelidir.

Trafik ülkemizin öncelikli sorunlarındandır. Direksiyon eğitim pistinde başlanmalıdır ve uyduruk ucuz simülatörler kaldırılıp pistler zorunlu hale getirilmelidir. Direksiyon sınavları, birçok düzeltmeye rağmen, yeterli ölçme sağlayamamaktadır. Direksiyon sınavları bu işi uzmanlıkla yapacak kurum veya kuruluşlara devredilmelidir. Sınavlar araçları ses ve görüntü kaydı yapan çift kameralı olmalıdır. Sınav süresince kursiyerin en az 5 km. araç kullanması zorunluluğu getirilmelidir. Böylece kursiyer adayları ucuz kurs değil, iyi eğitim veren kurs aramaya başlayacaklardır!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir