Manşet Altı

BASIN KONSEYİ’NDEN TRT VE AKİT TV’YE KINAMA

Basın Konseyi, TRT'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın "Cumhuriyet Bayramı" olarak halka sunulması ve Akit TV'de bir programda çocuk istismarına varan söylemlerle ilgili bir kınama mesajı yayınladı.

Basın Konseyi’nden yapılan kınama mesajında şu ifadelere yer verildi:

BASIN KONSEYİ: TRT VE AKİT TV’Yİ KINIYORUZ

RTÜK cezalarının hukuksuz ve taraflı şekilde hızla verildiği bir süreçte, devlete ait Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT’nin 19 mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adının, haber bültenlerindeki görselinde, Cumhuriyet Bayramı olarak halka sunulması, ciddiyetten uzak olduğu kadar, kurum içinde yaşanan liyakatsizliğin de açığa vurumudur.

Tüm gün TRT ekranlarında sürdürülen yanlışlığı, halkın büyük tepkisi sonucu ancak akşam saatlerinde bir özür ile bir teknik görevlinin üstüne atmak ise, büyük kabahati ortadan kaldıramaz.

Öte yandan, AKİT TV de yayınlanan bir programda da, sözde öğretim üyesi olan bir profesörün, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının süper kadınlar olduğunu belirterek, erken doğurmalarını savunması, apaçık çocuk istismarcılığı suçuna girmektedir.

Ardı arkası kesilmeyen bu tür yayınlara, ekranlarını açarak hizmet veren bazı televizyonların bu davranışlarını ilkel buluyoruz ve şiddetle kınıyoruz.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir