GündemManşet

AKOM uyardı: Bu geceden itibaren yağışlar başlıyor

AKOM yaptığı açıklamada, bugün gece başlayacak yerel sağanak yağışların aralıklarla önümüzdeki hafta başına (Pazartesi) kadar devam edeceği tahminini paylaştı.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

İBB AKOM tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nin serin ve yağışlı bir sistemin etkisi altına girmesi bekleniyor. Bugün gece saatlerinden itibaren yerel olarak gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, aralıklarla önümüzdeki hafta başına (Pazartesi) kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

BARAJLARIN DOLMASI BEKLENİYOR

AKOM tarafından paylaşılan yağış raporunda yaz mevsiminin kurak geçtiği vurgulanırken, Ekim ayının ardından baraj doluluk oranları %30’lar seviyelerine kadar gerilediği belirtildi. Barajların ve yer altı su kaynaklarının yeniden yükselişe geçmesi için Ekim ile Mart ayları arasında alınacak yağışlar oldukça önemlidir notu da düşüldü.

VATANDAŞ TEDBİRLİ OLMALI

Sonbahar mevsiminin bu zamanlarında kısa süreli yağan kuvvetli yağmurların neden olduğu; yollarda göllenme, taşkın, su baskınlarına ve yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı AKOM, vatandaşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

İSTANBUL’DA ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN İTİBAREN HAVA YAĞIŞLI

İstanbul, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; 28 Ekim Çarşamba gününden itibaren yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Marmara Bölgesi’nin, 28.10.2020 Çarşamba günü öğle saatlerinden sonra Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemi ile birlikte yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Hafta sonu ise söz konusu yağışlı sisteme ek olarak Balkanlar üzerinden gelen yeni bir serin ve yağışlı havanın bölgemiz genelinde etkili olacağı bekleniyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Çarşamba günü öğle saatlerinden sonra Marmara Bölgesinin kuzey ve batısında (Trakya geneli ve İstanbul’un batı ilçeleri), perşembe günü Trakya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemlerle birlikte Trakya’dan başlayarak azalacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bölgemiz tahmin ve erken uyarı merkezi tarafından yapılması muhtemel uyarıların vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından takip edilmesi önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu