GündemManşet

Ayazağa Cendere Caddesi’nin adı Azerbaycan Caddesi oldu!

Ayazağa'nın en eski caddelerinden Cendere Caddesi'nin ismi, Sarıyer Belediye Meclisi kararıyla Azerbaycan Caddesi olarak değiştirildi. Karar, İstanbul Büyükşehir Meclisi'nden de geçmesi halinde Valilik onayıyla yürürlüğe girebilecek.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU /ÖZEL HABER

Sarıyer’in ve Ayazağa’nın en köklü caddelerinden Cendere Caddesi’nin ismi değiştirildi. Sarıyer Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumunda 2020/18 karar numarasıyla geçen düzenlemeyle, söz konusu caddenin adı Azerbaycan Caddesi olarak değiştirildi. “İki devlet -tek millet” sloganıyla bütünleşen Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dayanışmayı arttıracak değişiklik, Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki tüm meclis üyelerinin ortak oylarıyla alındı. İsim değişikliği konusundaki talebin Azerbaycan Başkonsolosluğu tarafından Sarıyer Belediyesi’ne iletildiği ifade edildi.

AK PARTİ VE CHP’LİLER ORTAK KARAR ALDI

İmar- Çevre ve Sağlık- Avrupa Birliği Komisyonu Müşterek Raporu Komisyon görüşünde; “Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 11.02.2020 tarih ve 5932021-589 sayılı yazıları ile Başkanlık Makamına sunulan ve Başkanlıktan 02.03.2020 tarihinde Meclis Gündemine gelen, Sarıyer İlçesi, Ayazağa Mahallesinde bulunan Cendere Caddesi isminin değiştirilmesi konusu uygun görülmüştür” denildi. Yazıda; söz konusu değişikliğin 3 Şubat 2020 tarihli ve 2020/53 sayılı Azerbaycan Respublikasının Baş Konsolosluğu yazısıyla yapıldığı da vurgulandı. Örnek kararın alınmasında İmar Komisyonu üyeleri Nizamettin Günel (Başkan), Özkan Sucu (Başkan Yardımcısı),  Halil Bozkurt, Saim Kadıoğlu, Hüseyin Coşgun, Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri Hüseyin Coşkun (Başkan), Memet Yıldız (Başkan Yardımcısı), Görkem Kurşun, Gamze DEMİRTAŞ, Abdullah Günaylı, Avrupa Birliği Üyeleri Mustafa Balcı (Başkan), Vedat Taylan Yıldız (Başkan Yardımcısı), Özkan Sucu, Hasan Demiralp, Tolga Savun ortak imza attı.

Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen karar, prosedür gereği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de görüşülecek, karar meclisten geçmesi halinde İstanbul Valiliği onayıyla yürürlüğe girecek. Böylece iki kardeş ülke arasındaki dostluk bir kez daha perçinlenmiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uğraşacak hiç başka işleri yok cadde ismi değiştiriyorlar bi baksanıza o caddede kaç ihtiyaç sahibi var ne yer ne içer oturup dinlesene derdini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu