GündemManşet

Ayazağa’nın yolları 28 Şubat’tan beri “parasızlığa” takıldı!

Sarıyer Belediyesi 28 Şubat tarihinde "asfaltlama ihalesi" düzenledi. Ayazağa başta olmak üzere asfalt bekleyen birçok mahallenin umudu bu ihaleydi. Ancak korona belirsizliği ve Ramazan ayı harcamaları gerekçesiyle, belediye tam 2 aydır hiçbir şirketle sözleşme imzalamıyor. 2020 yılı resmi bütçesi 479 milyon olan belediyenin mazereti ise; PARASIZLIK!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU

Sarıyer’in en büyük mahallelerinden Ayazağa’da aylardır asfalt ve bozuk yollar çilesi yaşanıyor. 18 Ekim 2012’de meclisten gece yarısı geçen bir kararla, Huzur ve Maslak ile birlikte Sarıyer’e bağlanan Ayazağa’da sorunlar bir türlü giderilemedi. Sarıyer Belediyesi bu 3 mahalleden yıllık yaklaşık 70 milyon lira emlak vergisi toplarken, buna karşılık mahallenin sorunları giderilebilmiş değil. 2020 yılı bütçesinde belediyenin toplamayı hedeflediği 335 milyon 996 bin liralık resmi verginin önemli bir kısmı da yine bu üç mahalleden gelecek.

479 MİLYON BÜTÇEDEN AYAZAĞA ASFALTINA PARA YOK!

Sarıyer Belediyesi’nin 2020 yılı resmi bütçesi tam 479 milyon 906 bin TL. Sarıyer Belediyesi bütçesine çok büyük katkı sundukları halde Ayazağa halkının “bozuk ve asfaltsız yollar yapılsın” talebi bir türlü gerçekleştirilemedi. Mahallede 7 Mart Cumartesi günü yapılan “balık-ekmek” festivali, belediyeden bozuk yolların yapılacağı yönünde söz alınmasından sonra boykota uğramaktan son anda kurtulabilmişti. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen mahallenin asfalt çilesinde bir arpa boyu yol alınamadı, vaatler yeni vaatlerle hep ötelendi. Gerekçe hep aynı; parasızlık… Bu kez de mazeret korona belirsizliği ve Ramazan ayı harcamaları…

İHALE YAPILDI, SÖZLEŞMESİ 2 AYDIR İMZALANMIYOR!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu mahalle halkından gelen talepler üzerine Ayazağa’nın asfalt çilesinin perde arkasını araştırdı. Korana illeti yüzünden ölüm olaylarının ilçe genelinde en çok yaşandığı, halen 30’dan fazla evin POLİSSİZ zorunlu karantinada (telefonla denetimli 14 günlük zorunlu ev hapsi) tutulduğu mahallede, asfalt sorunu adeta kangren olmuş durumda. Ancak Sarıyer Belediyesi, başta Ayazağa olmak üzere benzer durumda olan diğer mahaller için 28 Şubat 2020 tarihinde “asfaltma ihalesi” düzenledi. Fen İşleri Müdürlüğü İhale Birimi tarafından düzenlenen “yol döşeme ve asfaltma işleri” ihalesi kapsamında, 500 ton aşınma tip 2 asfalt betonu ve 10.700 ton aşınma tip 1 asfalt betonu temini, serimi ve sıkıştırılması, ayrıca 1000 ton aşınma tip 2 asfalt betonu idareye ait robota yüklenici plentinde teslimi öngörülüyordu. 7 aylık (210 günlük) hizmet süresini içeren ihale, 28 Şubat tarihinde saat 10.30’da belediye binasında sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İhaleye göre, sözleşmenin imzalanmasından sonra 5 gün içinde yer teslimi yapılacak ve ihaleyi kazanan şirket hemen yolları yapmaya başlayacaktı.

Ancak Sarıyer Belediyesi, söz konusu asfaltlama ihalesini sorunsuz bir şekilde yapmışken, ihaleyi kazanan şirketle yaklaşık 2 aydır sözleşme imzalamıyor. Belediye “paramız yok” gerekçesiyle sözleşme imzalamadığı için de ihaleyi kazanan şirket, bozuk yolları yapmak için bir türlü çalışmaya başlatamıyor.

İSKİ’NİN 247 MİLYONLUK ASFALT İŞİNİ İSFALT ALDI

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, İstanbul’daki ilçe belediyelerinin “asfalt ihalelerini” de araştırdı. İstanbul’da yapılan en büyük ihale İSKİ’ye ait. Sözleşmesi 10 Aralık 2019’da imzalanan ihaleyi tam 247 milyon 486 bin TL bedelle İBB şirketlerinden İSFALT kazandı.

Bağcılar Belediyesi, 30 bin ton asfalt alım ihalesini Mert İnşaat Temizlik isimli şirkete verdi. Belediye 7 Ocak’ta yaptığı sözleşmeyle söz konusu şirkete tam 6 milyon 911 bin TL para ödeyecek.

Beylikdüzü Belediyesi’nin 10 Ocak’ta sözleşmesini imzaladığı ihaleyi Fatih Şanioğlu ile İlmes İnşaat şirketi birlikte kazandı. Ortaklar bu iş için belediyeden tam 11 milyon 692 bin TL alacaklar.

Esenler Belediyesi ise asfalt işiyle ilgili 3 farkı ihale düzenledi. Bu ihalelerden sonra Sarılar İnşaat ile 3 milyon 420 bin TL, Ahmet Sezen ile 1 milyon 80 bin TL, Hakan Ayan ile de 1 milyon 261 bin TL’lik sözleşmesi imzalandı.

Fatih Belediyesi TEK Asfalt İnşaat ile 3 Mart’ta 2 milyon 53 bin liralık sözleşme imzaladı.

Arnavutköy Belediyesi 2020 yılında kullanacağı asfalt ve kaplama işi için 13 Mart’ta Emkafalt Beton Taahhüt İnşaat ile tam 19 milyon 950 bin liralık sözleşme imzaladı.

Kartal Belediyesi, asfalt ihtiyacının bir kısmını karşılamak için Karyapsan Kartal Yapı ve İnşaat Ticaret Şirketi ile 308 bin liralık anlaşma yaptı.

Bayrampaşa Belediyesi de 290 bin liralık Danış Asfalt ile asfalt işi sözleşmesi yaptı.

NİSAN AYI BELEDİYELERİN İHALE AYI OLDU

Bahçelievler Belediyesi, 6 ve 11 Mayıs’ta iki ayrı asfalt ihalesine çıkacak, Sancaktepe 29 Nisan’da, Beykoz 27 ve 15 Nisan’da, Kartal 20 Nisan’da, Avcılar 21 Nisan’da, Pendik 13 Nisan’da, Üsküdar 13 Nisan’da asfalt alımı ihalesi yapacak. Bağcılar 19 Martta, Bağcılar 19 Mart’ta, Eyüpsultan 13 Mart’ta, Küçükçekmece 13 Martta, Sultanbeyli 31 Mart’ta, Kartal 3 Martta, Bayrampaşa 19 Şubat’ta, Arnavutköy 17 Şubat’ta ihalelerini yaptı.

Öte yandan 4 Mart ve 24 Mart’ta asfaltlama ihalesi açan Kadıköy Belediyesi’nin iki ihalesi iptal edildi, belediye bu kez de 7 Nisan’da yeni bir ihale açmak zorunda kaldı.

SARIYER GAZETESİ’NDEN AYAZAĞA HALKINA MESAJ:

AYAZAĞA’DA KORONADAN 9 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ, 30’DAN FAZLA EVİN “POLİSSİZ” KARANTİNADA OLDUĞUNU SİTEMİZDE ÖZEL HABER OLARAK YAYINLAMIŞTIK. YAZDIĞIMIZ HABERİ KASITLI OLARAK ÇARPITMAK İSTEYEN KİMİ ÇEVRELER İÇİN KISA BİR BİLGİLENDİRME YAPMA GEREĞİ DUYDUK.

POLİSSİZ KARANTİNA DEMEK; KAPISINDA POLİS BEKLETİLMEDEN, SADECE KORONA VAKASI GÖRÜLEN EV HALKI İÇİN, SAĞLIK BAKANLIĞI GÖREVLİLERİNCE 14 GÜN BOYUNCA TELEFONLA BU KİŞİLERİN EVDEN ÇIKMAMALARI YÖNÜNDE SÜREKLİ ARANMASI VE KONTROL EDİLMESİYLE YAPILIR.

BU KARANTİNAYA TABİ TUTULAN KİŞİLER, 14 GÜN BOYUNCA GECE GÜNDÜZ DEMEDEN EVLERİNDEN KESİNLİKLE DIŞARI ÇIKAMAZLAR, ÇIKARLARSA HAKLARINDA PARA VE HAPİS CEZASINA VARAN CEZALAR VERİLEBİLİR. VATANDAŞLAR, BU DURUMDAKİ KARANTİNALI EVLERİ, AYNI BİNADA YADA YAKIN KOMŞULARINDA OLMADIKLARI SÜRECE DIŞARIDAN KOLAY KOLAY BİLEMEZLER.

İŞTE AYAZAĞA’DA HALEN BU DURUMDA  OLAN 30 CİVARINDA EV BULUNUYOR. SARIYER’DE KAPISINDA POLİS BEKLETİLEREK YAPILAN KARANTİNA SADECE REŞİTPAŞA’DA 4 BİNA İÇİN UYGULANMIŞ, OLAYIN BASINA DÜŞMESİNDEN SONRA DA BU UYGULAMA SONLANDIRILMIŞTIR. AKABİNDE SARIYER KAYMAKAMLIĞI KONUYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPARAK, İLÇE GENELİNDE ARTIK KAPISINDA “POLİS” BEKLETİLEREK YAPILAN HİÇBİR KARANTİNA UYGULAMASININ BULUNMADIĞINI DUYURMUŞTUR. 

TEKRAR ETMEK GEREKİRSE; SARIYER’DE VAKALARIN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ, 30 CİVARINDA EVDE HALEN POLİSSİZ KARANTİNA UYGULAMASININ DEVAM ETTİĞİ AYAZAĞA’DAKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZI, BU SÜREÇTE VİRÜSE KARŞI TEDBİRLİ VE ÇOK DİKKATLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ. TÜM VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI BİZLER İÇİN DEĞERLİDİR…

Related Articles

2 Comments

  1. Herşeye bahane bulan Ayazağa halkıdır.Çevre ve Şehırcılık Bakanlıgı duruma el atıp gereklı calısmayı yapsın.Yada bırakın İBB geregını yapsın.Yok cop toplanmıyormus yalanını hergun yollar dezenfekte edılıp yıkanıyor.Kormusunuz ? Chp beledıyelerının yukselısını AKP lıler olarak cok kıskandıgınız bellı.Kentsel donusumde verılen sozlerı AKP adayı soyluyordu sımdı nerelerdeler? Cevre ve sehırcılık Bakanlıgı ıle beledıye kordıne ıcınde olsun kentsel donusumde olur herseyde.Bence elestırme konusunu bıraz Ayazaga halkı kendıne yapsın

  2. Ayazağanın asfaltının yapılamaması parasızlık değil, ayazağa halkının akp ye her secimde daha fazla oy vermesidir.Belwdiye başkanı hicbir şekilde buradaki halkın sorunları ile ilgilenmemektedir. Bununda nedeni her secimde chp oylarının sarıyerde fazla olması sebebiyle seçimin garanti görülmesidir.bu salgın hastalık zamanında bile ne çöpler zamanında alınıyor nede herhangi bir dezenfektasyon uygulamasi yapılıyor,hiçbir onlwm yok. Belediye başkanlığı sıfatını kazanmış olan kişi halkın gözünde vicdanen yerin dibindedir. Yazıklar olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir