GündemManşet

Ayvalık Tabiat Parkı ihaleye çıkmasın eylemi!

Doğa harikası Ayvalık Tabiat Parkı'nın ihaleyle ranta açılacak olması Ayvalık halkı ve çok sayıda STK üyesi tarafından protesto edildi. Cunda'da yapılan mitingte konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, doğayı ranta açacak ihalenin iptal edilmesini ve telafisi olmayan bu hatadan dönülmesini istedi.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Balıkesir’in en gözde turizm semtlerinden Ayvalık’ta halk diken üstünde… Çünkü bölgenin en güzel yerlerinden Cunda Adası’ndaki Ayvalık Tabiat Parkı içinde yer alan 2 koyun günü birlik işletmeye açılması için ihale düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 9 Şubat tarihinde yapılacak ihale nedeniyle vatandaşlar tepkili. Bölgenin ranta açılacak ve doğanın tahrip edilecek olmasından dolayı endişelerini dile getiren vatandaşlar bugün Cunda Adası’nda geniş katılımlı bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

AYVALIK HALKI CUNDA’YA YÜRÜDÜ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam‘ın da katıldığı yürüyüşe Ayvalık halkı yoğun ilgi gösterdi. Ayvalık’ta çok sayıda STK’nın da destek verdiği yürüyüşte, söz konusu ihalenin iptal edilmesi ve doğanın korunması için pankartlar açıldı. Cunda’da ihaleye çıkarak koya kadar yürüyüş yapan vatandaşlar, Ayvalık’ın güzelliğinin korunmasını istedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Bildiğiniz gibi seçim sürecinden beri söylediğimiz, söylemeye devam edeceğimiz bir söz var, Ayvalık’ı koruyarak gelişmesi için çabalayacağız. Ve işte tam da bu düstur ile bugün buradayız ve sizlerle beraberiz. 2009 yılında günlük kullanım alanlarının belirlendiği revizyon planı çıkarıldığı günlerde, biz Küçükköy Belediye Başkanı iken hukuki mücadelemizle bizler sahadaydık, sizlerle omuz omuzaydık” diyerek ihaleye açılması gündemde olan bölge ile ilgili verdikleri mücadeleyi hatırlattı.

MESUT ERGİN; “TABİAT PARKI HALKIMIZINDIR”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Türkiye’nin en güzel doğasına sahip Ayvalık Tabiat Parkı için bir araya gelen kalabalığa duyarlılığı için teşekkür etti. Belediye Başkanı Ergin şunları söyledi; “Dünya’nın en güzel yerlerinden olan cennet köşemiz Ayvalık’ın hem belediye başkanı olarak hem bu güzelliklerin içerisinde yaşayan bir vatandaş olarak, bahsi geçen yerlerin günü birlik işletmelere özellikle de alan olarak ihaleye çıkmasına karşı olduğumuz için buradayız. Çünkü yaşadığımız bu toprakların tek sahibi biz değiliz. Burada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız. Tabiat parkı halkımızındır, burada yaşayan canlılarındır, işletmelere verilmesini istemiyoruz. Çünkü ardı arkası durmayacak bunu da biliyoruz. Ama biz bu güzellikleri koruyarak gelecek nesillere taşımaya kararlıyız” dedi.Ayvalık Adaları ile Tabiat Parkı’nın sadece Ayvalık’ın değil, Türkiye’nin zenginliği olduğunu da ifade eden Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Bizler bu zenginliği koruyarak geleceğe taşımaya kararlıyız. Bunun için Ayvalık halkı ve onun temsilcisi Ayvalık Belediyesi olarak Tabiat Parkı içinde adı ne olursa olsun, ister kamping ister “Günü Birlik Konaklama Alanı” gibi yeni tesislerin oluşmasına ve yapılaşmasına karşıyız. Tabiat Parkı içinde ticari amaçlı hiç bir oluşumu kabul etmemiz mümkün değildir. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı halkın ortak malıdır. Halka kapatılmamalı”

HİMAM: “KIYILAR HALKTAN KOPARILAMAZ”

Protestoya destek vermek için Cunda’ya gelen Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam da konuşmasında tüm kıyıların halka açık olduğuna vurgu yaparak “Ben halka ait olan bu kıyıların halktan koparılmaya çalışılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum. Gelecek için de Türkiye’nin yönetimi ve insanların birbirlerine olan güvenleri açısında da bunun çok tehlikeli ve zararlı bir davranış olduğuna inanıyorum. Gömeç Belediyesi olarak bizde kıyıların özelleştirilmesini istemiyoruz.” diye konuştu.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir