GündemManşet

CHP’li Çorlu Belediyesi’nden korona gününde Kültür Gezisi!

Türkiye'de vatandaşlar, korona salgını yüzünden evlerinden çıkamazken, şehirden çıkmanın yasak olduğu Tekirdağ'da açılan bir ihale "Pes" dedirtti. CHP'li Çorlu Belediyesi, dün "Çalıkıran Turizm" isimli bir şirketle 256 bin TL'lik kültür gezisi sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeye göre; şirket 7 Nisan'dan başlayıp 21 Aralık'a kadar Çorlu halkını ücretsiz şehir dışı kültür gezilerine götürecek. Korona yasaklarına rağmen bu ihalenin neden yapıldığı, gezilerin de nasıl yapılacağı merak konusu!

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU/ ÖZEL HABER

Tüm dünya ve Türkiye korona salgını (Covid-19) nedeniyle haftalardır evlerine hapsolmuşken, Tekirdağ Çorlu’nun CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt‘un düzenlediği bir ihale “Bu kadar da olmaz” dedirtti. CHP’li Çorlu Belediyesi, hiç kimse virüs korkusuyla dışarı çıkamazken ve Büyükşehir statüsünde olduğu için Tekirdağ’a giriş-çıkış bile yasakken ilçede yaşayan vatandaşların otobüslerle gezebilmesi amacıyla şehir içi-dışı Kültür Gezisi Organizasyon hizmeti satın aldı.

İHALEYİ 256 BİN TL BEDELLE ÇALIKIRAN TURİZM KAZANDI

Çorlu Belediyesi’nin “Kültür Gezileri Organizasyon Hizmet Alımı” adıyla düzenlediği ihale, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 12 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirildi. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19. maddesine göre açık usulle yapılan ihaleyi Çalıkıran Turizm Taşımacılık Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş isimli turizm şirketi kazandı. Çalıkıran Turizm Taşımacılık, 330 bin TL yaklaşık maliyet belirlenen ihaleyi en düşük teklifi vererek 256 bin 230 TL bedelle aldı.

7 NİSAN’DAN 12 ARALIK’A KADAR GEZİLER DÜZENLENECEK

İhalenin sözleşmesi, dün 7 Nisan 2020 tarihinde Çorlu Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Vildan Perçinoğlu ile Çalıkıran Turizm Taşımacılık şirketi yetkilisi arasında imzalandı. İhalenin süresi sözleşmenin imzalandığı tarih olan 7 Nisan ile 21 Aralık 2020 tarihi (250 gün) arasını kapsıyor. İhalenin Teknik Şartnamesinde işin tanımı şöyle ifade edildi; ” Çorlu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ilçemizde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik kültürel amaçlı gezi organizasyonu hizmet alımı işidir.”  Aynı şartnamede işin kapsamı da şöyle anlatıldı; ” Bu teknik şartname; İlçe sakinlerimizin çeşitli şehirlerdeki tarihi kültürel mekanlara ulaşımını sağlayarak tarih ve kültür bilincini pekiştirmek amacı ile 45 kişilik otobüsler ile 18.000 km hizmet alım işini kapsar. Araçlar şoförlü olarak kiralanacak olup İş sözleşme imzalanması ile başlar 21/12/2020 tarihinde sonra erer.”

VATANDAŞLARA GEZİ SIRASINDA ÜCRETSİZ İÇECEK İKRAM EDİLECEK

Çorlu halkına tarihi şehirleri gezdirmek amacıyla düzenlenen ihale şartnamesine göre, tur istikametinde bulunan her türlü otoyol geçiş ücreti, feribot, trafik cezası, otopark ücreti gibi masraflar da işi alan şirkete ait olacak. Ayrıca Çalıkıran Turizm şirketi, taşıyacağı geziler yaptıracağı Çorlu halkına; yolculuk boyunca, ücretsiz olarak gidiş-dönüşlerde “Birer kere poşet çay, kahve, kek, meyve suyu ve su ikramı” yapacak.

YAPILAMAYACAK KÜLTÜR GEZİSİ İHALESİ NEDEN YAPILDI?

Türkiye’de korona salgını nedeniyle 20 yaş altı ile 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkması yasak. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Zonguldak ve 30 Büyükşehir’e zorunlu haller dışında giriş-çıkış yasak. Giriş çıkış yasağının olduğu şehirler arasında Büyükşehir statüsünde olduğu için Çorlu’nun bağlı olduğu Tekirdağ da bulunuyor. Ülke genelinde pek çok iş yeri tedbir amaçlı kapatılırken ve tüm yurtta korona yasakları uygulanırken Çorlu Belediyesi’nin gerçekleşmesi mümkün olmayacak geziler nedeniyle böyle bir ihaleyi neden açtığı merak konusu oldu. Tüm bu yasaklara rağmen CHP’li Çorlu Belediyesi’nin yaptığı ve SARİYERGAZETESİ.COM Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun ortaya çıkardığı 256 bin TL’lik şehir içi-şehir dışı kültür gezisi ihalesi siyasi camiada büyük ses getirecek.

İŞTE O İHALENİN BELGESİ

NOT: SARİYERGAZETESİ.COM’un özel haberini kaynak gösteren tüm basın kuruluşları yayımlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu