GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni normalleşme adımlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yeni normalleşme adımlarını açıkladı. İşte tüm detaylar...

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yeni normalleşme adımlarını açıkladı. İşte tüm detaylar…

Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları içeren rehberler yayınlandı. Buna istinaden iş yerlerinin girişine çalışma saati, kullanım alanı ve aynı anda içeride bulunabilecek müşteri sayısını gösteren kapasite bilgisi afişleri asılacak.

Arife gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bayramın 1. günü olan 24 Mayıs Pazar günü saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkabilecekler.

20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günleri gençlere yönelik esnetme uygulaması gerçekleştirilecek.

15 ilde geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılacak.

Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşler belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayı itibariyle yeniden başlayacak. Aynı şekilde açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılacak.

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camiler ibadete açılacak. Bir süre camilerde sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim-öğretim yılı sona erdirilecek. Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak. Bakanlığın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleri kendi takviminde devam edecek. Kreşler ve gündüz bakımevleri ise 15 Haziran’da faaliyete geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir